Gyvenimas

2020.11.12 12:03

Darbuotojų būsenos per karantiną tyrimas rodo tiksinčią bombą – trečdalis jaučiasi perdegę

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.11.12 12:03

Žmogaus studijų centras inicijavo tyrimą apie tai, kaip per pandemiją jaučiasi darbuotojai. Tyrimas parodė nedžiuginančius skaičius – net 60 proc. darbuotojų jaučia nerimą, stresą, apie trečdalio darbuotojų perdegimo lygis yra labai aukštas. Ką visa tai reiškia, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ komentuoja psichologas Justinas Burokas.

Jis pažymi, kad ir apskritai darbe žmonės jaučia nerimą bei įtampą, tačiau apie padidėjusį stresą darbe bylojo ir pirmojo karantino metu atliktas darbuotojų tyrimas.

„Prasidėjus pirmajam karantinui klausėme Lietuvos gyventojų, kiek jų jaučia nerimą, stresą. Buvo apie 40–50 proc. Dabar turime paūgėjimą. Kadangi karantinas tęsiasi kurį laiką, žmonės jau kurį laiką dirba iš namų, kyla klausimas: o kaip tie darbuotojai jaučiasi? Kaip jiems galima padėti?

Psichologas apie pablogėjusią darbuotojų savijautą dėl karantino: tai gali turėti negerų pasekmių ateičiai

Yra nemažai spekuliacijų, neturėjome tikslių duomenų, bet matome tam tikrą tiksinčią bombą. Apie 30 proc. žmonių jaučiasi perdegę, apie 60 proc. žmonių jaučia nerimą ar įtampą, stresą. Tai reiškia, kad jiems reikia greitos pagalbos įrankių forma, kaip su tuo tvarkytis“, – mintimis dalijasi pašnekovas.

Anot jo, pirmiausia būtų naudinga kiekvienai organizacijai pasidaryti darbuotojų būsenos tyrimą. Tada bus žymiai aiškiau matyti ir tai, ką daryti, kad darbuotojai jaustųsi geriau.

„Bijau, kad bėgant laikui, jei karantinas tęsis ir žmonės vis ilgiau dirbs nuotoliniu būdu, tai ateityje gali turėti nelabai gerų pasekmių. Žmonių, kurie perdega, skaičius didės, o tai daro didelę įtaką veiklos efektyvumui, rezultatams“, – atkreipia dėmesį psichologas.

Ką šiuo metu daryti dirbantiesiems, kai padėti negali net atostogos, nes visą laiką vis viena tektų būti namuose? J. Burokas dalijasi keliais praktiniais įrankiais. Viena – situacijos įprasminimas, supratimas, iš kur kyla nerimas ir kiek jis adekvatus. Įtampa ir stresu reikėtų rūpintis kasdien, labiau ilsėtis.

„Vienas iš dalykų, kas vyksta dirbant namuose, kad žmonės ima nebejausti ribų. Darbas išsitęsia į 24 val. per parą. Kita bėda – žmonės jaučia perdėtą įtampą dėl situacijos, jiems mažiau aišku, kur toliau keliaus organizacija, kaip atrodys jų darbo vieta“, – kalba psichologas.

Tyrimas taip pat parodė, kad 60 proc. žmonių pasigenda socialinio santykio su kolegomis, o tai – didelis iššūkis. Dar vienas iššūkis – išlaikyti komandiškumą, nes dirbant nuotoliniu būdu sunkiau pasidalyti funkcijas.

Plačiau – lapkričio 9 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Psichologas apie pablogėjusią darbuotojų savijautą dėl karantino: tai gali turėti negerų pasekmių ateičiai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt