Gyvenimas

2020.11.07 07:56

Trumpam pasivaikščiojimui mieste – 10 rečiau lankomų Vilniaus vietų po atviru dangumi

LRT.lt2020.11.07 07:56

Lapkričio 7 d. Lietuvoje įvedus antrąjį karantiną dėl COVID-19 pandemijos, vėl rekomenduojama susilaikyti nuo kelionių. Tačiau vilniečiams, norintiems pravėdinti galvą ir išlįsti iš namų, nebūtina išvykti iš miesto – sostinėje gausu vietų po atviru dangumi, kurios siūlo atsikvėpti, pasigėrėti gamta ir susipažinti su miesto istorija.

Susiruošusiems pasivaikščioti LRT.lt primena, kad nuo lapkričio 7 d. iki lapkričio 29 d. viešose vietose draudžiama burtis didesnėmis nei penkių žmonių grupėmis, išskyrus šeimos narius, ir privaloma laikytis mažiausiai dviejų metrų atstumo nuo kitų žmonių arba jų grupių.

Vyresni nei 6 metų asmenys privalo dėvėti nosį ir burną pilnai dengiančias ir prie veido gerai priglundančias apsaugos priemones – apsaugines veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones.

Važiuoti miesto, tarpmiestiniu ir priemiestiniu transportu galima tik užimant sėdimą vietą, išlaikant mažiausiai vieno metro atstumą.

Daugiau apie pokyčius karantino metu skaitykite čia.

1. Lėktuvų stebėjimo aikštelė Vilniaus oro uoste

Didžiulis greitis, ausyse spengiantis gausmas ir nuo žemės atsiplėšiantis lėktuvas – tokį vaizdą iš arti galima išvysti šalia Salininkų sodų, iškart už Vilniaus oro uosto tvoros įrengtoje lėktuvų stebėjimo aikštelėje. Čia taip pat galima pasitikti parskrendančius lėktuvus.

Lėktuvų stebėjimas (angl. planespotting) – užsiėmimas, visame pasaulyje traukiantis ne tik aviacijos gerbėjus, tačiau ir vaikus bei gero kadro medžiotojus.

Vilniuje esančioje aikštelėje lankytojų patogumui įrengti suoliukai, 6 vietos automobilių parkavimui, pastogė ir 3 metrų pakyla lėktuvų stebėjimui.

Tiesa, šiuo metu Vilniaus oro uostas pastebimai tylesnis, tačiau kantriausi lankytojai tikrai išgirs, kai lėktuvas bus pasirengęs kilti arba leistis. Beje, prieš vykdami į aikštelę galite pasižiūrėti oro uoste vykstančių skrydžių laiką – taip būsite tikri, kad lauksite ne veltui.

2. Subačiaus apžvalgos aikštelė

Puiki proga kitu kampu pažvelgti į senuosius Vilniaus stogus – užkopti į Subačiaus apžvalgos aikštelę. Ji ne veltui vadinama viena romantiškiausių sostinės vietų – dieną čia kaip ant delno išvysite rudenėjantį miesto Senamiestį, vakare galėsite paskęsti tarp tūkstančių sostinę nušviečiančių švieselių.

3. Saukos skulptūrų parkas

Vilniuje esantis Viršuliškių miško parkas, esantis tarp Šeškinės ir Viršuliškių, – vieta, kurioje skulptorius Mykolas Sauka nusprendė įgyvendinti savo projektą – sukurti skulptūrų parką ir jame apgyvendinti „betoninius vilniečius“.

Praėjusiais metais skulptorius LRT TELEVIZIJAI sakė, kad šį nuošalų ir tik vietos gyventojų lankomą pušyną tarp sovietinių daugiabučių pasirinko specialiai tam, kad toliau nuo centro susikurtų traukos taškas, kurį verta pamatyti.

Parke eksponuojamos realistinės žmogaus figūros skulptūros iš betono, kurių aukštis siekia net iki trijų metrų! Kaip sakė pats M. Sauka, skulptūroms pozavo paprasti žmonės, todėl jas pavadino tiesiog jų vardais: Sima, Eduardas, Jurgis, Linas, Rūta, Maksimas.

4. Meno galerija po atviru dangumi „Open Gallery“

Galimybė gėrėtis menu po atviru dangumi šiandien aktuali kaip niekad anksčiau. Tokią pramogą siūlo Vilniaus Naujamiesčio rajonas, kurį puošia galerija po atviru dangumi „Open Gallery“. Naujamiesčio lankytojus pasitinka piešiniai ant fabrikų sienų, įvairios instaliacijos, skulptūros ir pan.

Galerija įsikūrusi buvusios gamyklos „Elfa“ kieme, kuriame dabar įrengtas menų fabrikas „Loftas“. Vienas svarbiausių Naujamiestyje esančios galerijos tikslų – prikelti buvusias apleistas miesto teritorijas naujam gyvenimui. Galeriją galite aplankyti bet kuriuo paros metu, apsilankymas nieko nekainuoja.

Tarp Naujamiesčio loftų įsikūrusi „Open Gallery“ – urbanistiška erdvė, kviečianti pabusti ir atgimti

5. Pažintinis takas, vedantis per istorinius kaimus

Naujiena pažintinių takų mėgėjams – visai neseniai Pavilnio ir Verkių regioniniai parkai pranešė žinią, jog Vilniuje suformuotas naujas pažintinis takas, kuriuo žygiuojant galima pamatyti istorinius kaimus: Naujuosius Verkius, Verkių Riešę, Staviškes, Turniškes ir Kremplius. Kadaisę buvę kaimai šiandien– gyvenamieji Vilniaus miesto rajonai.

Pažintinio žiedinio tako ilgis – 10 kilometrų. Takas driekiasi siaurais miško takeliais, kalvotu Verkių regioninio parko reljefu. Senųjų kaimų pažintinio tako žemėlapį galima rasti čia.

6. Rasų kolonija

Miestas-muziejus – taip dažnai tituluojama Roma, tačiau šis apibūdinimas tikrai tinka ir kai kurioms Vilniaus vietoms. Viena tokių – Rasų kolonija. Tai – netoliese Rasų kapinių ir geležinkelio prieš daugiau kaip šimtą metų įkurtas Vilniaus miesto mikrorajonas, tiksliau – vos kelių gatvių kvartalas.

Prieš šimtmetį jis įkūnijo Vakaruose populiarią miesto sodo-utopiją. Rasų kolonijos gatvės sudaro taisyklingą stačiakampį tinklą, tiksliai orientuotą pasaulio šalių atžvilgiu. Išskirtinė ir Rasų kolonijos architektūra, besivaikštant rajonu padėsianti pasijusti tarsi Anglijoje.

Be abejonės, išskirtiniam Vilniaus mikrorajonui romantikos suteikia ir šalimais riedantys traukiniai. Daugiau istorijų apie Rasų koloniją galite išgirsti LRT RADIJO dokumentikoje:


7. Pūčkorių pažintinis takas

Pūčkorių pažintinį taką jau spėjo pamilti vilniečiai, nenorintys nutolti nuo miesto, tačiau ieškantys gamtos ramybės. Žingsniuojant Pavilnio regioniniu parku vingiuojančiu taku aplankysite vieną aukščiausių Lietuvoje Pūčkorių atodangą, kurios aukštis – net 65 metrai.

Taip pat praeisite Pūčkorių patrankų liejyklos griuvėsius. Kalbama, jog būtent čia jau 16 a. veikė didelė ir gerai įrengta ginklų gamykla, o liejykloje savo patrankas remontavo ir jos įranga naudojosi švedų, rusų (Petro I), prancūzų (Napoleono) armijų daliniai.

Puikiu fonu nuotraukoms taps prancūziškasis Belmonto malūnas, įsikūręs Vilnios vingyje, o atokvėpio stotele – Vilnios slėnio pieva, kurioje stovi saulės laikrodis su išvaizdžiu mediniu stulpu ir akmeniniais stulpeliais žyminčiais valandas.

8. Liepkalnio radiotechninis batalionas

Mėgstantieji traukti į apleistas, šiurpą keliančias tamsiojo turizmo vietas, gali apsilankyti Liepkalnyje įsikūrusiame buvusiame radiotechniniame batalione.

Liepkalnio radiotechninį batalioną rasite miškuose netoli Minsko plento. 2 ha užimanti teritorija įsiterpusi tarp Minsko plento ir Kalnėnų kolektyvinių sodų. Ten rasite apsaugos postą, sandėlius, degalinę, kareivių ir administracinius pastatus ir bunkerį, kuriame vyko oro erdvės stebėjimai.

9. Markučių parkas

Jei mylite gamtą, tačiau nemėgstate pažintinių takų, apsilankykite palyginti netoli miesto centro esančiame Markučių parke, kuriame nėra pažintinių takų, tačiau tyvuliuoja nedideli tvenkiniai.

Beje, šalia parko ant kalvos stovi 19 a. antroje pusėje statyta medinė vila, kurioje veikia Literatūrinis Aleksandro Puškino muziejus. Markučių parkas yra visai šalia geležinkelio, todėl patiks ir mėgstantiesiems stebėti traukinius. Nusileidę stačiu šlaitu pateksite prie Vilnelės. Ar žinojote, kad joje plaukioja lašišos?

Beje, verta pasivaikščioti ir po Markučių mikrorajoną, mat jo kraštovaizdis primena ne Lietuvos sotinės, o veikiau primiršto kaimo vaizdą su senomis trobelėmis ir kalvotu reljefu.

10. Altanos kalnas

Ko gero, daugelis vilniečių žino, kad nuo Gedimino ar Trijų kryžių kalno atsiveria nuostabi miesto panorama. O ar girdėjote apie vieną aukščiausių Vilniuje Altanos kalvą, kuri nuo smalsuolių akies slepiasi Užupio respublikoje? Nuo jos taip pat atsiveria nuostabi Vilniaus panorama su vaizdu į Gedimino pilies bokštą ar vakarėjantį miestą.

Altanos kalnas yra dešinėje Vilnios pusėje ir į pietryčius nuo Bekešo ir Trijų kryžių kalnų. Tiesa, manoma, jog kalnas slepia tragišką istoriją.

1989 m. vykdant archeologinius kasinėjimus, pietiniame kalvos pakraštyje archeologė Daiva Luchtanienė aptiko žmonių laidojimo vietą. Archeologė mano, kad toje vietoje iki 17 a. vidurio veikė kapinės, o masinė kapavietė atsirado 1655 m. į Vilnių įsiveržus rusų kariuomenei. Miestiečiai buvo masiškai žudomi, siautė įvairios ligos. Mirę ir nužudyti žmonės buvo netvarkingai užkasti šioje kalvoje.

Daugiau vietų, ką aplankyti Vilniuje, rasite čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt