Gyvenimas

2020.10.30 10:16

Istorijos gurmanų neatrasta Vilniaus vieta – Kirtimai: gidas papasakojo, kuriuos objektus verta pamatyti

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.10.30 10:16

Kirtimai – Vilniaus rajonas, kuriame greičiausiai jums niekada nekilo noras pasivaikščioti. Pasirodo, be reikalo. Šis rajonas pilnas objektų, kurie jus gali labai nustebinti.

Pasak gido Alberto Kazlausko, Kirtimai – vienas įdomiausių Vilniaus rajonų, nors kiekvienas pasirenka, kur jam įdomiau vaikščioti.

„Man asmeniškai šis rajonas labai romantiškas savaitgaliais, kai pramonė nurimsta, gatvės ištuštėja. Čia tikrai yra, ką pamatyti. Be abejo, reikia būti truputį istorijos gurmanu“, – pažymi jis.

Vienas iš dalykų, kuris gali sudominti – Kirtimų geležinkelio stoties mazgas. Dabar ši stotis nėra labai naudojama, o to pagrindinė priežastis, kad čia 1945 m. Antrojo pasaulinio karo pabaigoje įvyko didžiulė traukinio avarija.

Urbanistinėmis legendomis apipinti Kirtimai – romantikos, pasivaikščiojimo vietų ir istorijos mėgėjų neatrastas perlas

„Tais metais nuo Kirtimų buvo paleistas traukinys, kuris važiavo Vilniaus geležinkelio stoties link. Tai buvo važiavimas į apačią nuo šlaito. Dėl kažkokios mašinistų klaidos, matyt, nebuvo patikrinti traukinio stabdžiai. Tas traukinys pradėjo labai pavojingą susidūrimą, dėl ko ėmė sproginėti aviacinės bombos, dužo langai netgi Šnipiškėse. Buvo labai daug sužeistų karių“, – pasakoja gidas.

Lietuvai atkuriant Nepriklausomybę ir iš šalies traukiantis Rusijos federacijos karinėms pajėgoms, sunkioji karinė artilerija, laikyta Vilniaus Šiaurės miestelyje, buvo išvežama iš Kirtimų geležinkelio stoties. Čia atvyko ir pirmieji Vilniaus troleibusai.

„Kirtimai pasižymi tuo, kad šiame rajone beveik nėra gyventojų, dominuoja pramonė. Kaip ji atsirado? 20 a. 7-ajame dešimtmetyje sovietiniais metais valdžia skirstė Vilnių į sąlygines pramonės zonas. Pavyzdžiui, Naujamiestyje buvo gaminami įvairūs daiktai, Žvėryno šiaurės pramonės zonoje buvo gaminamas maistas, o Kirtimuose buvo sutelktos bazės, sandėliai“, – kalba jis.

Kirtimuose su pramone susiję net gatvių pavadinimai. Čia esti Meistrų, Motorų, Metalo gatvės. Ne tik vilniečiams, bet turbūt daugumai lietuvių girdėta, kad Kirtimuose romų tautybės gyventojai buvo įsikūrę taborą. Jis, pasak A. Kazlausko, taip pat turi įdomią istoriją.

„Čigonai nuo seno buvo klajojanti tauta, tačiau po Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungoje buvo priimtas sėslumo įstatymas, kuris reiškė, jog visi žmonės privalo deklaruoti gyvenamąją vietą, turėti pastovų darbą. Čigonai nebeteko galimybės laikytis senųjų profesijų, amatų, keliauti ir klajoti. Dalis jų nusėdo Vilniaus kirtimuose“, – pasakoja gidas.

Valdžia romams buvo palanki, skyrė žemės, tačiau per visą savo gyvenimą jie taip ir nepasiryžo susitvarkyti dokumentų. Tad taboras tapo tiesiog nelegalios statybos vieta.

Romai gyveno keliose bendruomenėse. Įdomu tai, kad Aukštutinio ir Žemutinio taborų gyventojai tarpusavyje nebendravo.

Skyrėsi Aukštutinio ir Žemutinio taborų gyventojų tikėjimas. Aukštutiniame tabore vyravo katalikybė, Žemutiniame gyveno daugiau stačiatikių. Paskutiniai taboro pastatai nugriauti šiais metais. Vienintelis čia likęs pastatas – Romų bendruomenės laisvalaikio centras.

Būnant kirtimuose verta aplankyti ir Vilniaus oro uostą – vieną seniausių oro uostų Europoje. A. Kazlausko teigimu, jo užuomazgos siekia 1912 m. Civiliai iš šio uosto imti skraidinti tik 1932 m.

„Svarbus pokytis įvyko po Antrojo pasaulinio karo. Nauji stalininės architektūros oro uosto pastatai atsirado 1954 m. Kaip ir priklausė stalinizmo architektūrai, jie buvo gana monumentalūs. Tiesa, projektas buvo padarytas kiek kuklesnis, nei planuota iš pradžių. Tačiau pastatas vis tiek gana puošnus, jo fasade matomos netgi skirtingos skulptūros, kurios vaizduoja parašiutininką, aviamodelistą, lakūną“, – vardija gidas.

Paskutinė vieta, kur pravartu užsukti, – Lietuvos dailininkų sąjungos skulptūros ir vitražo centras. Čia kažkada gimė Juozo Mikėno „Pirmosios kregždės“, Dalios Matulaitės „Lazdynų Pelėda“. Iki šiandien čia gaminamos skulptūros, kurios papuošia ne tik Vilniaus, bet ir visos Lietuvos miestus. Skulptūros ir vitražo centre galima pamatyti ir kuriančių menininkų, ir kūrinių, likusių čia po meninių ieškojimų.

Plačiau – spalio 28 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Urbanistinėmis legendomis apipinti Kirtimai – romantikos, pasivaikščiojimo vietų ir istorijos mėgėjų neatrastas perlas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt