Gyvenimas

2020.10.27 10:55

IT specialistas pusiausvyrą rado atradęs arklius – džiaugiasi užfiksavęs retas jų emocijas ar elgseną

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.10.27 10:55

Vienas elektroninis laiškas gali iš esmės pakeisti gyvenimą. Taip nutiko informacinių technologijų specialistui Rolandui Levinskui, kai laiškas jį atvedė į „Arklių slėnį“ – vietą, kur arkliai gyvena ne išnaudojami žmogaus, o globojami, jei jiems nebėra vietos kitur. Šių gyvūnų vidine ramybe susižavėjęs vyras ėmė juos fotografuoti.

„Mėgstu atvažiuoti kažkada labai anksti iš ryto, esu vyturys – man atsikelti anksti nėra problema. Atvažiuoju, kol nieko nėra, nueinu į ganyklą ir fotografuoju“, – pasakoja jis.

Skamba galbūt paprastai, bet iki arklių fotografijos vilnietis R. Levinskas nuėjo savo kelią. Ėmė fotografuoti vaikystėje – tuomet viešėdamas kaime dar juostiniu fotoaparatu. Jau tada išmoko apgalvoti kiekvieną kadrą, juk jų skaičius juostelėje būdavo baigtinis.

Tiesa, į „Arklių slėnį“ jį atvedė pirmiausia ne fotografija, o noras pažinti šiuos gyvūnus. Užaugęs mieste R. Levinskas vieną dieną suprato – laisvalaikiu nori pamėginti jodinėti. Mokėsi, dalyvavo ir varžybose, tačiau ilgainiui pritrūko artimesnio ryšio su gyvūnu. O vieną dieną pamatė skelbimą – Žirgų globos asociacija, kuri įkūrusi „Arklių slėnį“, ieškojo žmogaus, galinčio sukurti internetinį tinklalapį.

IT specialistą sužavėjo vidinė arklių ramybė: nuotraukose atskleidžia jautrius momentus ir gyvūnų emocijas

R. Levinskas, pagal išsilavinimą – informacinių technologijų specialistas, parašė jiems elektroninį laišką ir tada, kaip sako pats, gyvenimas pasikeitė iš esmės.

„Pamačiau arklius kitokioje aplinkoje, kitokį bendravimą su jais. Juos pažinęs geriau psichologiškai pamačiau daugumą negerovių žirgynuose. Pamačiau, kad galbūt su arkliais elgiamasi ne visai teisingai ar kažko iš jų reikalaujama, ko jie nenori duoti. Pagalvojau, kad man nebereikia žirgyno.

Aš čia galiu praleisti ne vieną valandą, kaip praleisdavau treniruotėse, – galiu praleisti daugybę valandų, galiu su jais būti visą dieną. Tai didžiulė ramybė, mane atpalaiduoja – tai labai geras balansas tarp mano darbo kompiuteriu ir visiškos laukinės gamtos“, – tikina pašnekovas.

„Arklių slėnyje“ šiuo metu septyniolika šių gyvūnų – visiems jiems suteiktas antras gyvenimo šansas. Dėl sveikatos ar kitų ypatybių jie nebetinkami joti ar kitaip dirbti žmogui. Kiekvieną arklį R. Levinskas puikiai pažįsta, žino, ko iš kiekvieno galima tikėtis. Sako – viskas ateina bestebint. Kiek laiko praleidi su arkliais, tiek juos ir gali pažinti.

„Pirmas dalykas – jie kreipė į mane dėmesį. Po to aš būnu kartu su jais, mes praleidžiame kažkiek laiko ir aš jiems tampu nebeįdomus. Tada turbūt – pats geriausias metas, kai gimsta fotografijos, nes jie užsiima savo gyvenimu, bendrauja tarpusavyje. Dar vienas momentas – arkliai paryčiais gulasi ant žemės pailsėti. Jie tą daro 15–30 minučių per parą“, – kalba jis.

Arkliai, teigia gamtos fotografas, gulasi ant žemės tik tada, kai jaučiasi saugiai. Jiems jis puikiai pažįstamas, todėl gyvūnai prisileidžia ir fotografas gauna galimybę įamžinti momentus, kurių įprastai žmonės nemato – kai arkliai ilsisi ar bendrauja tarpusavyje.

Bandoje aiški hierarchija: vieni arkliai labiau simpatizuoja vienas kitam, kiti laikosi atokiau. R. Levinskas, socialiniuose tinkluose darbus pristatantis vardu „Tylios spalvos“, savo nuotraukomis kalba: arklys prieraišus, neagresyvus ir nebaikštus gyvūnas, o tai įmanoma parodyti nebūtinai per ramius ar romantiškus užfiksuotus momentus, bet ir per komiškus. Emociją perteikti R. Levinskui svarbu, net jei ji trunka tik sekundę.

„Nufotografuoti arklį labai paprasta, bet pamatyti tas akimirkas, arklio emociją ar elgseną gana reta. Jei man pavyksta tai užfiksuoti, esu labai patenkintas“, – mintimis dalijasi pašnekovas.

Arkliai R. Levinską labiausiai žavi vidine ramybe ir kitų priėmimu be išskaičiavimo. Fotografo teigimu, arklys visuomet tikisi, kad žmogus prie jo ateina su gerais ketinimais. Net ir liūdną patirtį jie linkę atleisti, tik kartais tam prireikia daug laiko.

Plačiau – spalio 27 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

IT specialistą sužavėjo vidinė arklių ramybė: nuotraukose atskleidžia jautrius momentus ir gyvūnų emocijas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt