Gyvenimas

2020.10.29 18:51

Kaip auginti berniukus 21 amžiuje: į kuriuos sporto būrelius jų geriau neleisti

knygos ištrauka
LRT.lt2020.10.29 18:51

Žemėje nerastumėte dviejų vienodų berniukų, todėl turite pažinti unikalų savo vaiką. Vienas garsiausių Australijos psichologų Steve`as Biddulphas įkvėpė naują tėčių kartą aktyviai dalyvauti auginant vaikus ir tūkstančiams moterų padėjo įgyti pasitikėjimo savimi bei savo gebėjimu tinkamai auginti sūnus. Apie tai jo knyga „Kaip auginti berniukus XXI amžiuje“.

Knygos ištrauka:

BERNIUKAI IR SPORTAS

Daugumai berniukų sportas yra labai svarbi gyvenimo dalis. Jis suteikia bendrumo jausmą, ugdo charakterį, didina savivertę ir gerina sveikatą. Dauguma tėčių ir kai kurios mamos skaitydami šias eilutes prisimins, koks svarbus buvo sportas jų vaikystėje. Sportas teikia džiaugsmo, padeda susirasti draugų ir stiprina organizmą – tai tikriausiai yra patys svarbiausi dalykai.

Visą pasaulio istoriją žmonės sportavo. Net tamsiaisiais amžiais žmonės žaidė žaidimą, iš kurio vėliau išsivystė futbolas. Beveik visose kultūrose vyko bėgikų lenktynės. Romėnai turėjo gladiatorių kovas, o senovės graikai – olimpines žaidynes. Nors sportas nėra vien vyrų užsiėmimas, berniukų gyvenime jis užima ypatingą vietą. Galbūt todėl, kad jis suteikia galimybę išlieti milžinišką energiją, o gal kad tai yra puiki galimybė pasiekti gerų rezultatų tokioje srityje, kur nereikia kalbėti ar laikytis švaros!

Sportas reiškia pagarbą – daugelyje šiuolaikinių pramoninių valstybių jis praktiškai tapo šventenybe. Nė viena religija jam neprilygsta sekėjų skaičiumi, įkvėpimo galia ir aistringu atsidavimu. Taigi kiekvieno berniuko tėvams sportas yra vienas iš svarbiausių interesų ir iššūkių.

Kalėdinis kriketas

Per kiekvienas Kalėdas mūsų giminė susirenka iš visų Tasmanijos kampelių. Mes, „seniai“, su pasigėrėjimu stebime, kaip jaunimas vėl atsipalaidavęs džiūgauja, tarsi nuo ankstesnių Kalėdų nebūtų praėję išmėginimų kupini metai.

Mes pavalgome senelio ir močiutės paruoštų skanumynų ir įsitaisome stebėti kriketo turnyro, vykstančio pievelėje už namo. Aš jį stebiu jau dvidešimt metų – nuo tada, kai vaikai dar vos pajėgė išlaikyti lazdą. Šis žaidimas puikiai pritaikytas vaikams – niekas neužrašinėja rezultatų. Didžiausias šio kartą per metus vykstančio žaidimo žavesys, kad suaugę vyrai, kurie paprastai būna tylūs ir ramūs, kriketo aikštelėje, rodos, kraustosi iš proto. Mažas berniukas mėgina smūgiuoti. Vyrai jį giria ir drąsina. Jie akivaizdžiai serga už žaidėją, visu kūnu palinkę į priekį. Aštuonmetis susikaupęs mėgina padavimą nuo peties.

Žinoma, kamuolys skrieja pro šalį. Pagyvenę vyrai šaukia: „Šaunuolis!“ arba „Šį kartą daug geriau!“ Visi pašnabždomis dalija patarimus. Kažkas nuskuba parodyti, kaip tinkamai laikyti lazdą. Vaikas iškrenta iš žaidimo, tačiau jam leidžiama pasilikti ir mušti dar kartą.

Ne viskas vyksta sklandžiai ir ramiai. Du dešimtmečiai berniukai dabar yra tokiame gyvenimo tarpsnyje, kai taisyklės tampa nepaprastai svarbios. Kyla ginčas. Nepatenkintas berniukas pradeda rėkti. Tėtis jį išsiveda iš aikštelės į nuošalesnę vietą, kur galės pasikalbėti akis į akį. „Svarbiausia yra emocijos. Tai tik žaidimas“, – sako tėtis, tačiau dešimtmečiui berniukui labai sunku su tuo susitaikyti. Sportas daro didžiulę įtaką charakterio ugdymui.

Žaidimas tęsiasi. Aš manau, ši rūpinimosi mažaisiais tradicija į mūsų laikus atkeliavo iš pačių žmonijos istorijos ištakų. Sportas gali tapti neprilygstama globos, mokymo ir kartų suartinimo priemone.

Teigiami sporto aspektai

Sportas gali būti gražia gyvenimo dalimi. Jeigu suaugusieji jį supras ir kartu su vaikais juo mėgausis, jeigu įdiegs vaikams deramą požiūrį ir nepamirš, kam jis reikalingas, viskas bus gerai.

SPORTAS PADEDA VYRAMS IR BERNIUKAMS TAPTI ARTIMESNIEMS

Sportas berniukui suteikia galimybę užmegzti artimesnius santykius su tėčiu, kitais berniukais ir vyrais. Jis gali tapti bendru interesu, kurį kitu atveju būtų sunkoka rasti. Apie sportą gali diskutuoti net visai svetimi žmonės, ką kalbėti apie tėvą ir sūnų! Daugybė vyrų galėtų pasakyti: „Kai negalėjome kalbėtis apie sportą, mudu su seniu apskritai neturėjome apie ką kalbėtis.“

Sportas yra puikus būdas suvienyti bendruomenę. Imigrantų vaikų, atėjusių į mokyklą, iš karto klausia, kurią futbolo komandą jie rems! Pabėgėliai vyrai ir berniukai, pasižymintys sporte, taip pat randa galimybę būti pastebėti ir priimti į bendruomenę.

SAUGI APLINKA ŠILTIEMS JAUSMAMS RODYTI

Kartą vieną mano draugą įkalbėjo prisidėti prie salės kriketo vyrų komandos. Jis nesižavėjo šiuo sportu. Jo paties žodžiais tariant, tikėjosi „siaubingai nuobodžiauti vyriškumą demonstruojančių kvailių draugijoje“. Draugas maloniai nustebo pamatęs, kad viskas yra kitaip. Vyrai labai šiltai bendravo tarpusavyje. Komandos nariai vienas kitą nuoširdžiai gyrė už pastangas, dalijosi patarimais, mokė vienas kitą, geraširdiškai pasierzindami rodė vienas kitam draugiškumą.

Jauni vyrai čia buvo vertinami už energingumą ir įgūdžius, o vyresni – už patirtį ir požiūrį. Per pasisėdėjimus po žaidimo komandos nariai diskutavo apie realius rūpesčius ir gyvenimo iššūkius. Mano draugas labai nustebo supratęs, kad su kai kuriais iš tų vyrų buvo pažįstamas ir palaikė santykius bendraudamas šeimomis arba dėl verslo reikalų, tačiau kitoje aplinkoje jie buvo visiškai kitokie.

Komandos struktūra ir žaidėjų ritualai kažkokiu būdu kiekvienam vyrui suteikė galimybę pasijusti laimingam ir būti savimi! Mano draugas nepaprastai džiaugėsi šia patirtimi.

GYVENIMO PAMOKOS

Kadangi sportas yra ta sritis, kur suaugę vyrai bendrauja su berniukais, pastarieji būtent per jį praktiniu būdu įgyja gyvenimo vertybių. Nuo ankstyvos vaikystės, kai jau pajėgia išlaikyti kamuolį ar lazdą, maži berniukai pradeda mokytis:

• tinkamai elgtis pralaimėję (jeigu pralaimi, neverkti, nesistumdyti ir nepabėgti);

• tinkamai elgtis laimėję (būti kuklūs, neužriesti nosies ir šitaip išvengti nederamų emocijų);

• stengtis iš visų jėgų (treniruotis net tada, kai yra pavargę, nuolat mėginti atlikti pačius sunkiausius dalykus);

• dirbti siekiant ilgalaikio tikslo (ir dėl jo aukotis);

• suvokti, kad beveik visko, kad ir ką darytume gyvenime, išmokstama praktikuojantis.

Kad vaikai galėtų sportuoti, tėvai ryžtasi nuolatiniams rūpesčiams. Sporto nauda akivaizdi: įdomumas, gera fizinė būklė, grynas oras, charakterio formavimas, draugystė, galimybė džiaugtis savo pasiekimais ir priklausyti grupei. Vaikams tai tikrai labai naudinga!

Neigiamas sporto poveikis

Deja, yra ir kita medalio pusė. Sportas keičiasi, ir ne visada į gera. Jis kelia grėsmių tiek kūnui, tiek dvasiai, todėl tėvai turėtų atidžiau negu ankstesnė karta stebėti sportuojantį vaiką. Išsiaiškinkime kodėl.

NEIGIAMI VAIDMENŲ MODELIAI IR ATLETIŠKŲ BEDVASIŲ KULTŪRA

Sportas ir sporto didvyriai tapo mūsų visuomenės manija. Įsivaizduokite, kokia būtų reakcija, jeigu kas nors pasiūlytų paskutines dešimt vakaro naujienų minučių skirti medžio drožinėjimui ar pašto ženklų kolekcionavimui. Sporto žvaigždės diktuoja madas, gauna milžiniškas pajamas ir įkūnija nacionalinio pasididžiavimo viltis. Sportininkus visi atpažįsta, o garsūs muzikantai, dailininkai ar knygų apie vaikų auginimą autoriai lieka beveik nepastebėti.

Mes, tėvai, norime naudodamiesi sporto galia užauginti savo vaikus geresniais žmonėmis. Bet rezultatas gali būti ir visiškai priešingas. Ypač vyrų sporte lengvai įspūdžių paveikiami vaikai iš dvasiškai nesubrendusių suaugusiųjų išmoksta daug netinkamų dalykų. (Kai Donaldas Trampas (Donald Trump) kalbomis skatino priekabiavimą prie moterų, jo gynėjai tvirtino, kad tai buvo „tik pokalbis persirengimo kambaryje“. Tarsi sportininkams tai būtų visiškai normalu.)

Kur didžiausia tikimybė susidurti su tikru smurtu, egotizmu, bloga nuotaika, seksualiniu grubumu, alkoholio paskatintu užgauliojimu, rasizmu ir homofobija? Bet kuriose didžiojo sporto žaidynėse! Žaisdamas regbį ar futbolą berniukas gali sustiprėti ir įgyti drąsos, tačiau gali ir priprasti nesaikingai gerti, vartoti narkotikus ir žeminti moteris.

Sporto lyderiai yra tarsi genties vyresnieji. Jie diktuoja bendravimo taisykles. Jeigu sportas mūsų jaunuolių neruošia tikram gyvenimui, verčiau eikime žvejoti.

TALENTO SPĄSTAI

Sėkmė gali pridaryti daugiau žalos negu nesėkmė. Šiais laikais nedaug berniukų gauna adekvataus vyrų dėmesio. Jeigu berniukas gabus futbolui, beisbolui, kriketui ar tenisui, suaugusieji staiga pradeda juo domėtis. Tėtis ir treneris apipila jį pagyrimais. Jo vardas ir nuotraukos puikuojasi vietos laikraščiuose, gatvėje jį sveikina nepažįstami žmonės. Vyrai gauna priemonę įgyvendinti savo neišsipildžiusias svajones, o berniukas – patirti taip trokštamą pripažinimą.

Sporto didvyrio įvaizdis berniukui sukuria netikrą svarbumo jausmą. Galimybė lengvai pelnyti merginų dėmesį ir net suaugusiųjų pataikavimas lemia neišvengiamą susidūrimą su tikrove. O kas nutinka, jeigu berniukas patiria traumą? Arba pasiekia savo galimybių ribas? O jeigu jis, norėdamas patenkinti lūkesčius, pasirenka fizinį pajėgumą didinančius preparatus arba per daug treniruodamasis išsenka?

Pripažinimo nebelieka. Vyresni vyrai rodo nusivylimą. Bendruomenės pagyrimai virsta atstūmimu. Šitaip žlunga tūkstančių jaunų žmonių gyvenimas. Kuo talentingesnis vaikas, tuo svarbiau tėvams jį saugoti nuo „sportinių nuoskaudų“ ir neleisti, kad gyvenimas pagal suaugusiųjų darbotvarkę užgožtų įprastas paauglio gyvenimo užduotis.

O KAIP TRAUMOS?

Sportas – sveikata, ar ne? Deja, ne visada. Vyrų sveikatą tiriantis mokslininkas Ričardas Flečeris nustatė, kad kai kurios sporto šakos būtų daug naudingesnės sveikatai, jeigu liktume namie ir stebėtume jas per televizorių! Dauguma geriausių atletų iki 30 metų patiria labai skausmingų traumų, paliekančių ilgalaikes pasekmes, – nuo galvos sutrenkimų iki begalės sąnarių ir sausgyslių pažeidimų.

Sportuojant patirti patempimai ir sumušimai sulaukus vidutinio amžiaus dažnai tampa skausmingų artritų priežastimi. Darosi akivaizdu, kad neverta rizikuoti vaikų sveikata leidžiant juos į kai kurių sporto šakų treniruotes. Australijoje kasmet 10 000 vaikų atsiduria ligoninių traumų ir skubios pagalbos skyriuose dėl sportuojant patirtų sužeidimų. Iš jų apie 2 000 priskiriami sunkių traumų kategorijai – prireikia hospitalizacijos ir ilgo gydymo. Daugiausia traumų patiriama kontaktiniame sporte. Pavojingų sporto šakų sąrašo viršuje yra regbis, futbolas, krepšinis, kriketas ir netbolas.

Traumų neišvengia ir sportuojantys mokiniai. Jie patiria raumenų ir sausgyslių patempimus, nubrozdinimus, kaulų lūžius. Pastaraisiais metais per regbio rungtynes kelis berniukus ištiko mirtis. Taip pat kelia nerimą didelis galvos ir stuburo traumų skaičius šiame sporte. Sporto traumų daugėja sulig sportininkų amžiumi. Pavyzdžiui, amžiaus tarpsnyje tarp 12 ir 16 metų sužeidimų padaugėja septynis kartus.

Tikroji problema slypi konkurencijoje. Pernelyg stiprus noras varžytis skatina riziką, agresyvumą ir norą peržengti savo fizinių galimybių ribas. Dėl šito kalti suaugusieji. Dauguma vaikų nori smagios veiklos – jie nėra fanatikai, jeigu mes jų tokiais nepaverčiame. Tai nereiškia, kad turime neleisti berniukams sportuoti.

Berniukai jaučia poreikį išmėginti fizines jėgas, patirti varžymosi jaudulį, žinoma, savo malonumui, be to, jiems naudinga aktyviai leisti laiką ir ilgai būti gryname ore, taigi sportas visada naudingas sveikatai ir skatina vystymąsi. Tiesiog reikia labai atidžiai rinktis sporto šaką, nuolat stebėti, ar berniukui gerai sekasi, ir nepamiršti, kad sportas turi duoti naudos vaikams, o ne atvirkščiai.

• Pavojingiausia sporto šaka – regbis.

• Antroje vietoje pagal pavojingumą – australiškasis futbolas, boksas, žolės slidinėjimas, ledo ritulys, parašiutų sportas, riedlenčių sportas.

• Trečioje vietoje pagal pavojingumą – dviračių sportas, žolės riedulys.

• Ketvirtoje vietoje pagal pavojingumą – krepšinis, kriketas, gimnastika, netbolas, futbolas, sieninis, amerikietiškasis futbolas.

Trumpas apibendrinimas

Sportas vaikui gali būti labai naudingas. Tai įdomus užsiėmimas, suteikiantis galimybę judėti, pateikiantis iššūkių ir leidžiantis pajusti savo pasiekimus. Sportas tampa bendru tėčių ir sūnų, berniukų ir suaugusių vyrų interesu.

• Sportas dažnai yra puikus būdas ugdyti charakterį, sužinoti apie gyvenimą ir įgyti vyriškumo.

• Deja, sportas keičiasi į bloga. Kai kurių sporto šakų kultūra skatina neigiamus bruožus: agresyvumą, egotizmą, seksualinį šiurkštumą ir nesaikingą alkoholio vartojimą. Sportiškumą ir žaidimo teikiamą malonumą pamažu keičia spaudimas laimėti bet kokia kaina.

• Kai konkurencija ir aukšti rezultatai tampa tokie svarbūs, darosi pavojinga būti gabiu sportininku, nes tai gali sutrikdyti gyvenimo pusiausvyrą. Pernelyg didelis varžymasis dažnai išprovokuoja traumas, kurių pasekmės lydi visą gyvenimą.

• Kai pergalė yra svarbiausias tikslas, į šalį nustumiami kiti, mažiau gabūs vaikai.

• Sportas turėtų būti įdomus, saugus, skirtas ne tik elitui ir smagus visiems. Neturėtume leisti jo sukomercinti ir sugadinti netinkamu vadovavimu.

Taip pat skaitykite