Gyvenimas

2020.10.25 16:57

Vienas garsiausių Australijos psichologų pataria, kaip elgtis tėvams, jei berniukas nori būti mergaitė

knygos ištrauka
LRT.lt2020.10.25 16:57

Žemėje nerastumėte dviejų vienodų berniukų, todėl turite pažinti unikalų savo vaiką. Vienas garsiausių Australijos psichologų Steve`as Biddulphas įkvėpė naują tėčių kartą aktyviai dalyvauti auginant vaikus ir tūkstančiams moterų padėjo įgyti pasitikėjimo savimi bei savo gebėjimu tinkamai auginti sūnus. Apie tai jo knyga „Kaip auginti berniukus XXI amžiuje“.

Knygos ištrauka:

Berniukai, kurie nori būti mergaitės

Tėvai dažnai klausia, kaip elgtis, jeigu sūnus nuo mažų dienų mėgsta rengtis kaip mergaitė, renkasi mergaičių kompaniją ir mėgsta veiklas, kurios paprastai siejamos su mergaitėmis. Tiek aš, tiek dauguma pasaulio psichologų pasakytų: vaikas yra laimingiausias, kai tėvai jį pripažįsta tokį, koks jis yra.

Jeigu mažas berniukas nori rengtis kaip mergaitė, tai nebūtinai reiškia, kad jis yra transseksualus arba gėjus. Tik maždaug penktadalis berniukų, kurie vaikystėje rengiasi mergaičių drabužiais, vėliau tampa transseksualūs, o daugelis transseksualių paauglių vaikystėje nerodo jokių išskirtinių požymių. Taigi geriausia yra palaukti ir pažiūrėti, kas bus.

Kai kurie berniukai, įpusėję antrą gyvenimo dešimtį, jaučiasi „gimę ne savo kūno“ ir reiškia norą pakeisti lytį. Tyrimais nustatyta, kad tai tikras ir rimtas signalas, jog jaunuolis iš tiesų jaučiasi esąs kitos lyties, todėl jam reikia palaikymo ir pagalbos svarstant lyties keitimo galimybę.

Ignoravimas arba mėginimas slopinti tokio amžiaus vaiko jausmus gali sukelti sunkią depresiją, išprovokuoti suicidines mintis ar kitokį pavojingą elgesį. Laimei, dabar daugelio šalių ligoninėse teikiamos konsultavimo paslaugos ir yra klinikų, kurios specializuojasi šioje srityje. Jūsų gydytojas gali padėti susisiekti su tokiomis įstaigomis.

Stiprių hormonų vartojimas ir chirurginiai kūno, su kuriuo gimėte, pakeitimai yra labai rimtas sprendimas, todėl itin svarbu rasti patikimos informacijos, jaustis ramiai ir neskubėti. Kiekvieno berniuko pasirinkimas ir poreikiai yra skirtingi. Surinkus visą reikiamą informaciją ir gerai apsvarsčius visus privalumus bei trūkumus, berniukams, kurie nori keisti lytį, gali būti pasiūlyta vartoti brendimą vėlinančius hormonus.

Tai padėtų išvengti tam tikrų išorinių požymių, pavyzdžiui, veido plaukuotumo arba balso žemėjimo, kurie vaikui keltų dar didesnių kančių. Be to, šitaip laimima laiko dvasinei brandai ir gyvenimo patirčiai įgyti, o jų labai reikia norint žengti kitą žingsnį. Tada, jaunuoliui sulaukus aštuoniolikos metų, gali būti siūlomi hormonai, kurie kiek tik įmanoma pakeis jo išorę. Jeigu šito nepakanka, galima pagalvoti apie chirurginę operaciją, kuri padės priartėti prie moteriškesnės kūno išvaizdos.

Tėvams tai kelia daugybę klausimų. Palyginti su persirengimu kitos lyties drabužiais, chirurginiai pakeitimai yra praktiškai negrįžtami. Be to, pakeičiami tik išoriniai lytiniai požymiai, tačiau iš tiesų pati lytis nepakeičiama. Vartoti stiprius hormonus taip pat rizikinga. Kai kurios feministės rašo, kad, pasaulį ne taip griežtai skirstant į lytis (šiuo metu visi berniukai jaučiasi privalantys turėti tam tikrų vyriškų savybių, o mergaitės – moteriškų), visi, ypač tie vaikai, kurie jaučiasi kitokie, galėtų būti savimi, rasti savo stilių ir vaidmenį nežalodami kūno ir nekeldami pavojaus sveikatai.

Buvo atlikti tyrimai, kuriais siekta nustatyti, ar „perėjimas į kitą lytį“ atneša ilgalaikę laimę. Jų rezultatus dar būtų per drąsu vadinti teigiamais. Pagrindinė Jungtinės Karalystės klinika Tavistock and Portman teigia: „Mes informaciją kaupiame dirbdami.“ Ir tai yra sąžiningas įsivertinimas. Reikalinga priežiūra. Tyrimų medžiagoje ne visada pateikiami duomenys apie žmones, kurie apsigalvoja ir griebiasi visų įmanomų priemonių, kad susigrąžintų buvusią lytį.

Sprendimus, kuriuos priimame paauglystėje, labai dažnai lemia sutrikimas ir savo tapatybės paieškos. Vėliau daug kas keičiasi. Vis dėlto tyrimų rezultatai rodo, kad tarp transseksualių žmonių, pakeitusių lytį, yra daugiau laimingesnių negu tarp nepakeitusių lyties. Nors gyventi pasikeitus lytį vis dar sunku, tačiau daugelio tokį sprendimą priėmusių žmonių gyvenimo kokybė pagerėja.

Lytis keičiama pakopomis. Pavyzdžiui, kai kurie žmonės ją keičia be genitalijų operacijos, po kurios jau beveik nebeįmanoma žengti atgal. Kai kurie tiesiog išmėgina hormonus, o vėliau, baigdami antrą gyvenimo dešimtį arba pradėję trečiąją, liaujasi juos vartoti ir atgauna prigimtinį savo pavidalą.

Tikiuosi, pasaulis greitai pasikeis ir taip griežtai nebeskirstysime savybių į berniukiškas ir mergaitiškas, vyriškas ir moteriškas, o būti „kažkur per vidurį“ arba tiesiog kitokiam taps normalu. Galbūt tada daugybė vaikų paprasčiausiai galės būti savimi.

Taip pat skaitykite