Gyvenimas

2020.10.16 21:11

Sostinėje prasidėjo „Mados infekcija“, ant podiumo – ir šiandienos aktualijos, ir juodos drama

LRT.lt2020.10.16 21:11

„Dizaineris turi parodyti kažką daugiau, kažką naujo ir įdomaus“, – įsitikinusi dizainerė Sandra Straukaitė, sostinėje prasidėjusio festivalio „Mados infekcija“ siela. Sostinėje esantis „Dūmų fabrikas“ du vakarus veiks mados ritmu, o ant 100 m. podiumo – trylikos Lietuvos ir užsienio dizainerių kolekcijos.

22-oji „Mados infekcija“ pradėjo tris dienas truksiantį mados savaitgalį, kurį sekmadienį užbaigs jaunųjų kūrėjų konkursas „Injekcija“. Per dvi „Mados infekcijos“ dienas ant podiumo iš viso bus pristatytos trylikos kūrėjų kolekcijos.

„Pusė dalyvių – svečiai iš užsienio“, – džiaugėsi S. Straukaitė, prieš renginį viešėjusi LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“. Anot jos, gyvename laikais, kai norisi patogumo, tad drabužiai, kuriuos išvystame ant podiumo tikrai pritaikomi kasdienybėje.

„Norisi to, kas jauku, šilta, švelnu. Tačiau nemanau, kad žiūrovui būtų įdomu ant podiumo išvysti paprastas pižamas ar sportinę aprangą – dizaineriai turi rodyti daugiau – ir faktūrų, ir spalvų, ir siluetų ar netikėtų derinių, kažką naujo ir įdomaus. Todėl dizaineriai visada randa kažką, kas juos įkvepia, turi savo pareiškimą ir viziją. Pavyzdžiui, aš šiemet pristatysiu kolekciją, kurią įkvėpė stiprios moterys“, – atskleidė ji. Tiesa, S. Straukaitės kolekcijos pristatymą žiūrovai išvys antrąjį vakarą.

Organizatoriai patikino, kad nors statistiškai Lietuvoje dominuoja moterys, šiemet – bent jau ant podiumo – dizaineriai žada vyriškos giminės persvarą.

Tiesa, kasmet nustebinti siekiantis festivalis šiemet taip pat pažėrė staigmenų – „Mados infekcijos“ podiumas – 100 m. besidriekianti trasa su kliūtimis. Iš aplink išrikiuotų vamzdžių, kronšteinų, statybinių bokštelių ir šalmų aišku, kad čia darbo turėjo ir aukštalipiai.

Pirmąjį „Mados infekcijos“ vakarą pradėjo kolekcijos „Multicult“ autorės Akvilė Jančauskaitė ir Max Play. Kolekcijoje iliustruojama žmonijos požiūrių kaita skirtingais laikmečiais. Dizainerė išnaudoja skirtingų kultūrų estetikos psichologiją, pritaikydama ją šių dienų madai.

Kūriniuose atskleidžiamas romantizmo laikotarpis, kai vyravo dekoratyvumas, o aktyvios ir sportiškos moters vaizdinys buvo laikomas vulgariu; taip pat 20 a. ir jame vyravęs sportiškumo bumas; nepamirštas ir šiandien aktualus minimalizmas, sveikos gyvensenos paieškos. „Ieškome žaidimo, skirtingos perspektyvos kasdienos įprastume, nes tai padeda surasti išeitį gyvenimiškose situacijose arba tiesiog padeda gerai praleisti laiką“, – savo kolekciją pristatė dizainerės.

Kolekciją „Dictator“ pristatė svečias iš Ukrainos Volodymyras Demchynskiy - Dastish Fantastish. „Už daugybės ginklų ir kariuomenių slepiamas silpnumas. Nekontroliuojamas ego, Dievo lygmuo. Laisvės ir mąstančių žmonių neigimas, skatinimas miegoti. 2020 ir 2021 m. rudens bei žiemos kolekcija dedikuota šiam faktui. Deja, 21 a. tai vyksta net kai kuriose besivystančiose valstybėse, vaidinančiose svarbų vaidmenį pasaulio geopolitikoje“, – savo kolekciją trumpai pristatė kūrėjas.

Žiūrovai išvydo ir dizainerės Dianos Paukštytės kolekciją „Black drama“. Anot kūrėjos, tai –eksperimentas su medžiaga. „Kolekcijoje vyrauja kontrastas, destruktyvūs elementai, nestandartiniai siluetai bei neapsiūti galai, dominuoja juoda spalva ir medžiagiškumas, kuris suteikia išorinio grožio ir originalumo. Kolekcijoje modernus avangardas persmelktas drama. Elegantiški besiplaikstantys siluetai bei chaotiškas sluoksniavimas perteikia kolekcijos nuotaiką“, – apibūdino kūrėja.

Kūrėjas iš Kipro Tomazzo (Toumazosas Charalambousas) pristatė kolekciją „Reborn III“. Tai yra trečioji ir paskutinė „Reborn“ serijos kolekcija, aprėpianti fenikso dvasią. Vyriškuose drabužiuose pabrėžiamas individualumas su aukščiausios klasės dvelksmu ir šiuolaikiniais akcentais, su įmantriais kostiumais, paltais ir pūkinėmis striukėmis.

Tomazzo vyras siekia tapti ir atrodyti tikriausiu ir geriausiu savimi. Kolekcijoje daug dėmesio detalėmis ir kūrybiškumui, joje – šiltos rudens spalvos, tekstūriniai audiniai, fetras, organiška medvilnė, viskozė ir dirbtinė oda.

Kolekcijos „Post Plastic“ autorė – estų dizainerė Kristel Kuslapuu. Anot jos, kolekciją įkvėpė Estijos konservatyvios liaudies partija. Pagrindinis partijos tikslas – estų tautinis išlikimas, o didžioji dalis jos vykdomos politikos yra nukreipta prieš imigraciją iš Europos Sąjungai nepriklausančių valstybių.

Ši partija dažnai užsimena apie gilius krikščioniškus įsitikinimus, nors istoriškai Estija buvo pagoniška valstybė. Šios partijos vadovas Mart Helme išaukštino Viduramžius kaip idilišką laiką gyventi.

Linos Gudanavičiūtės kolekcija vadinasi „1/2 Old“, kurios pagrindinės temos – jungtis tarp seno ir naujo, tvarumas – pagrindinės kolekcijos temos. Taigi, kaip kolekciją pristato kūrėja, seni džinsai bus naudojami dar kartą ir taps naujos kolekcijos dalimi.

Antrąjį festivalio vakarą žiūrovai galės apžiūrėti Sandros Straukaitės, Mortos Nakaitės, Linos Misėkaitės, Saimono Tartenio, Laimos Jurčos ir Martos Veinbergos (iš Latvijos) bei Tobias Birko (iš Danijos) kolekcijas.

Vakaro akimirkos – nuotraukų galerijoje. Taip pat žiūrėkite laidos įrašą:

Prasideda „Mados infekcija“ – organizatoriai kviečia atvykti traukiniu ir išsitraukti ryškiausius paltus

Taip pat skaitykite