Gyvenimas

2020.10.17 18:04

Ne šiaip sriuba: Ukraina siekia, kad barščiai būtų įtraukti į kultūros paveldo sąrašą

„Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2020.10.17 18:04

Ukraina ruošiasi pareikšti ypatingas pretenzijas į barščius – sočią ir maloniai gomurį nuteikiančią burokėlių sriubą, kuri ne vieną šimtmetį buvo tikras išsigelbėjimas plačiosios Eurazijos gyventojams ir jų palikuoniams visame pasaulyje.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Kijeve įsikūręs garsus virtuvės šefas, baimindamasis, kad kaimyninė Rusija nepasisavintų vieno iš svarbiausių šalies patiekalų autorystės, padeda rengti prašymą įtraukti barščius į Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) Nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Labai svarbus žingsnis UNESCO sąrašo link buvo žengtas spalio pradžioje, kai Ukrainos kultūros ir informacijos politikos ministerija pareiškė įtraukianti „ukrainietiškų barščių ruošimo kultūrą“ į nacionalinį penkių „nematerialaus kultūros paveldo elementų“ sąrašą, kur be šio vienintelio kulinarijos atstovo puikuojasi siuvinėjimo ir kitos tradicijos.

Ministerijos teigimu, Ukrainos kultūros institutas – virtuvės šefo Jevheno Klopotenko įsteigta nevyriausybinė organizacija – yra pagrindinė varomoji jėga, siekianti UNESCO pripažinimo šiam sočiam ir karščiu garuojančiam, todėl ypač šaltomis žiemomis tinkančiam, tačiau visus metus su malonumu valgomam, patiekalui.

Prieš penkerius metus Ukrainos virtuvės šefų varžytuves laimėjęs J. Klopotenko teigia, kad ukrainietiškų barščių įtraukimas į paveldo sąrašą yra labai svarbus, nes Rusija vis ryžtingiau bando visiems įteigti, jog „barščiai – rusiška sriuba“.

„Labai svarbu apginti barščius, nes kalba eina ne vien apie maistą, kalba eina apie tautinę tapatybę“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė „Le Cordon Bleu“ kulinarijos mokyklos absolventas J. Klopotenko, savo įrašą užbaigęs šūkiu „Tegyvuoja Ukraina!“

UNESCO sąrašu siekiama atkreipti dėmesį į jame išvardintų šalių „kultūrines praktikas ir raiškas“, be to, Ukrainos valdžia pareiškė, kad jei barščiai bus pripažinti nematerialiuoju paveldu, jie nebus priskirti vien Ukrainai.

Ir visgi tai gali įlieti alyvos į ugnį socialinėje žiniasklaidoje ir kitur vis pasigirstančiuose ginčuose dėl šio patiekalo kilmės bei tapti nuožmių ginčų dėl kultūrinio paveldo ir ukrainiečių tautinės tapatybės dingstimi.

Ukrainiečiai jau ne vienerius metus siekia užginčyti gerai žinomus Rusijos naratyvus, kuriais bandoma sumenkinti Ukrainą ir ukrainiečių kalbą. Praėjusiais metais Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad rusai ir ukrainiečiai yra „viena tauta“, o 2008 m. JAV prezidentui George`ui W. Bushui sakė, kad nuo 1991 m. kaip nepriklausoma valstybė gyvuojanti Ukraina „net nėra atskira valstybė“.

Tokio pobūdžio įtampa dar labiau išaugo per pastaruosius šešerius su trupučiu metų nuo tada, kai Rusija aneksavo Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį, skatina separatizmą Rytų Ukrainoje ir remia prieš Kijevą kovojančias jėgas kare, kuriame nuo 2014 m. balandžio jau žuvo daugiau kaip 13 tūkst. žmonių.