Gyvenimas

2020.10.24 09:13

Mankšta svarbi ir kūdikiams, bet be profesionalo priežiūros galima padaryti daugiau žalos nei naudos

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.10.24 09:13

Pirmuosius gyvenimo metus reguliariai mankštinami kūdikiai raida dažniau lenkia nemankštinamus bendraamžius. Kineziterapija ypač svarbi kūdikiams nuo 2 iki 4 mėnesių, kai sparčiai vystosi jų motorika. Mankštinami kūdikiai pirmaisiais gyvenimo metais pradeda anksčiau sėdėti, ropoti, vaikščioti, kalbėti ir orientuotis aplinkoje.

„Jeigu mažylis yra sveikas, be jokių raidos sutrikimų ar diagnozuotų ligų, labai svarbu skatinti motorinę raidą atsižvelgiant į motorinės raidos etapą. Jeigu motorinė raida atsilikusi, gydytojas yra diagnozavęs tam tikrą ligą, tokiu atveju kineziterapeuto pagalba būtina. Kitu atveju, jeigu vaikas vystosi normaliai, nėra būtina lankytis pas specialistą, tačiau būtina, kad bent kartą specialistas apmokytų, kokius pratimus daryti“, – pasakoja kineziterapeutė Viltė Štrapenskaitė.

Pasak specialistų, kūdikių mankšta be profesionalios priežiūros gali padaryti daugiau žalos nei naudos. Pratimai turi atitikti individualų vaiko raidos etapą, kiekvieno kūdikio galimybes ir pažangą.

Mankštos svarba kūdikių raidai: specialistai pataria, kada ją pradėti daryti ir kaip išvengti klaidų

„Svarbu paminėti, kad tėveliai neturėtų atkartoti kažkokių matytų judesių ar pratimų – turėtų kreiptis į specialistą, kuris, atsižvelgdamas į motorinę raidą, parenka atitinkamus pratimus. Pavyzdžiui, judesį, kurį galima lavinti su 5–6 mėnesių vaiku, gali būti labai pavojinga atlikti su 3 mėnesių vaiku.

Tėveliai namuose dažnai bando atlikti tam tikrus judesius nežinodami, ar tai pakenks, ar padės. Svarbu žinoti, kokiame raidos etape koks judesys yra svarbus, o koks – žalingas. Pavyzdžiui, 2 mėnesių kūdikiui rotaciniai judesiai, kai bandome skatinti jį verstis į vieną ar kitą šoną, labai pavojingi, tačiau 5 mėnesių kūdikis jau turi mokėti verstis“, – aiškina V. Štrapenskaitė.

Padidėjęs arba sumažėjęs raumenų tonusas – problema, kurią galima išspręsti mankštomis, kartu paspartinti bendrą vaiko vystymąsi.

„Padidėjęs raumenų tonusas pastebimas tada, kai mažylis priešinasi atlikti tam tikrą judesį. Svarbu, jog tėveliai nebandytų atlikti to judesio per prievartą, o tai skatintų pamažu. Na, o jeigu raumenų tonusas sumažėjęs, labai naudinga kineziterapinė mankšta vandenyje, kadangi yra įvairių būdų, kaip lavinti liemens, galvos kontrolę“, – tikina pašnekovė.

Mankšta vandenyje aktyvina kūdikio smegenų veiklą, dėl jos gerėja miegas, lavinamas vestibulinis aparatas. Gerėja apetitas ir medžiagų apykaita, o vandens slėgis baseine veikia tartum masažas.

„Yra pastebima, kad kineziterapinės mankštos vandenyje metu vaikas išreiškia ypač geras emocijas, kadangi vanduo veikia raminančiai, atpalaiduojančiai. O jei kūdikis būna ne vienas, vyksta ne individualus užsiėmimas, o grupelėje būna kitų kūdikių, skatinama ir kognityvinė funkcija, lavinami socialiniai įgūdžiai“, – kalba specialistė.

Užsiėmimus vandenyje naudinga pradėti kūdikiui sulaukus 2–3 mėnesių, juos atlikti reguliariai – kartą per savaitę, o jei yra galimybė, ir dukart. Mankštos trukmė priklauso nuo amžiaus: jaunesniems nei 12 savaičių vaikučiams rekomenduojama baseine praleisti apie 10–20 minučių, vyresniems – 30–35 minutes.

Plačiau – spalio 14 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Mankštos svarba kūdikių raidai: specialistai pataria, kada ją pradėti daryti ir kaip išvengti klaidų
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt