Gyvenimas

2020.10.14 09:51

Ištatuiruoto gyvūno nuotrauka sukėlė pyktį – mokslinę veiklą vykdęs meistras jaučiasi apšmeižtas

Eimantė Juršėnaitė, Viktorija Lideikytė, LRT.lt2020.10.14 09:51

Feisbuke nuvilnijo pasipiktinimo banga – socialiniame tinkle išplito nuotrauka, kurioje matyti lietuvio tatuiruočių meistro Donato Mohamad Ali rankomis ištatuiruotas gyvūnas. Tatuiruočių meistras tikina bendradarbiavęs su Inovatyvios medicinos centru ir taip prisidėjęs prie lazerio bandymų. Faktą patvirtinęs centras sako, kad moksliniai tyrimai su gyvūnais atliekami nuolat. Visgi tatuiruotojų bendruomenė tokius bandymus su gyvūnais smerkia.

Nors pats tatuiruočių centre „Lithuanian Tattoo“ dirbantis D. Mohamad Ali po kurio laiko savo įrašą su nuotrauka ištrynė, interneto vartotojai suspėjo ją išsisaugoti ir išplatinti po internetą.

„Kodėl? Sunku? Gaila! Padėk lietuviams kurti! Ko nepadarysi dėl mokslo ir lietuvių sukurtų tatuiruočių šalinimo lazeriu. Inovatyvios medicinos centras Imunologijos departamentas kartu su veterinarais pasirūpino, kad gyvūnas nejaustų jokio skausmo tiek darymo metu, tiek kol tatuiruotė visiškai užgis. Džiaugiuosi galėdamas prisidėti prie lietuviškų lazerių gamybos. Žiūrėsime, kaip lazeris skaido skirtingus pigmentus“, – rašė ištatuiruoto gyvūno nuotrauka pasidalijęs D. Mohamad Ali.

LRT.lt susisiekus su įrašo autoriumi, jis patvirtino, kad buvo pakviestas dalyvauti mokslinėje veikloje ir savo veiksmais prisidėjo prie lazerio bandymų. „VMTI (Valstybinis mokslinių tyrimų institutas – LRT.lt) Inovatyvios medicinos centras (imunologijos departamentas) pakvietė mane mokslo tikslais padaryti tatuiruotę, ant kurios kažkada bus išbandomas didelio spektro medicininis lazeris, skirtas apgamų, pigmentinių dėmių šalinimui ir panašiai.

Už tai neėmiau jokio honoraro ar atlygio, o tai daryti sutikau tik tuo atveju, jei gyvūnas nejaus skausmo nei prieš, nei po. Jie man tai garantavo, o ir pats galėjau tuo įsitikinti – viską mačiau pats, nes buvo ir veterinarų, ir profesorių, kurie viską aprašinėjo ir pasakojo“, – portalui LRT.lt sakė D. Mohamad Ali.

Jis pasakojo, kad jaučiasi apšmeižtas, nes kitų tatuiruočių meistrų paskleista informacija neatitinka tiesos. „Panašu, kad žmonės nesupranta, kas tas inovatyvios medicinos centras, ir kad klinikose esantys įrenginiai buvo sukurti atliekant bandymus su gyvūnais. <...> Sulaukiau daug šmeižto, purvo pylimo, grasinimų, buvo net pas mane atvažiavusių. Bet į policiją kreiptis neketinu.

Yra kažkiek baimės, tačiau ką daryti? Kiekvienam neišaiškinsiu, ką aš dariau. Pats turiu nemažai gyvūnų ir juos labai myliu, sakau, sutikau tik tuo atveju, jei gyvūnui neskaudės ir dariau tai tik dėl mokslo“, – kalbėjo D. Mohamad Ali.

Vis dėlto tarp tatuiruotojų bendruomenės D. Mohamad Ali bandymai buvo pasmerkti. Pykčio neslepia ir ištatuiruoto gyvūno nuotrauka pasidaliję festivalio „Baltic Tattoo Convention“ feisbuko paskyros administratoriai.

„Kada esi menkiausią reputaciją turintis tattoo meistras Lietuvoje ir moki tik kaip koks kaimo šunytis amsėti per atstumą, plagijuoti kitų idėjas bei rašyti skundus, tai kažkaip labai ir nebestebina, kai išaiškėja tokie faktai, kad esi toks menkysta, jog sugebi tik kankinti bejėgius gyvūnus, prisidengdamas niekingais pasiteisinimais“, – feisbuke po įrašu tatuiruotoją pasmerkė „Baltic Tattoo Convention“.

Vienas iš tatuiruotojų festivalio „Baltic Tattoo Conventon“ organizatorių Aurimas Mockus portalui LRT.lt sako, kad ištatuiruoto gyvūno nuotrauka pirmiausia išplito tatuiruočių mylėtojų feisbuko grupėse, o tatuiruotojų bendruomenei D. Mohamad Ali jau pažįstamas iš anksčiau.

„Iš anksčiau meistrą žinojome kaip neeilinę asmenybę, nuolat konfliktuojantį, skundžiantį kitus meistrus, salonus. Tai – žmogus, kurio veiksmai dažnu atveju daugeliui kelia stiprių abejonių jo adekvatumu. Asmeniškai pats nemanau, kad turėtų būti normalu tatuiruoti gyvūną“, – teigė A. Mockus.

Įtarimus dėl mokslinio tyrimo tikrumo sustiprino ir tai, jog ištatuiruoto gyvūno nuotrauka pasidalijęs D. Mohamad Ali iš pradžių nurodė bendradarbiavęs su institucija, kuri pagal pavadinimą neegzistuoja.

„Tebūnie, galbūt tikrai kažkokiais moksliniais tikslais, nors tokios institucijos (kurią įraše nurodo D. Mohamad Ali – LRT.lt) neradome, todėl mums kilo abejonių, ar jis tikrai gali prisidėti prie mokslinių tyrimų, – situaciją komentavo A. Mockus. – Vėliau paaiškėjo, kad Lietuvoje yra kažkokia įstaiga, atliekanti bandymus su gyvūnais ir, kiek žinoma, bandžiusi lazerį.

Ką ir kokiais būdais jie bandė, vertinti ir prognozuoti nedrįstu. <...> Puikiai žinome, kad yra ir eksperimentinės pelės, beždžionės, galbūt ir paršeliai, tiesiog neteko girdėti, kad tai vykdoma ir Lietuvoje. Mes, jausdami pareigą, tiesiog įspėjome, kad daromi tokie dalykai, paviešinome faktą ir palikome žmonėms vertinti šio žmogaus veiksmus. Ar tai humaniška, ar ne, ko gero, turėtų atsakyti mokslininkai.“

Nesusipratimų dėl konkretaus centro, su kuriuo galėjo bendradarbiauti D. Mohamad Ali, kilo ir feisbuko vartotojams. Kai kuriems kilo įspūdis, kad bandymą ant gyvūno atlikęs tatuiruotojas galimai prisidėjo prie Lietuvos inovacijų centro veiklos. Vis dėlto į atgarsių susilaukusį įvykį socialiniame tinkle sureagavęs Lietuvos inovacijų centras patikino, kad nieko bendra su šiuo įvykiu neturi.

„Reaguodami į viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją ir galimas sąsajas su Lietuvos inovacijų centru, informuojame, kad šio asmens nepažįstame, su juo nedirbame ir nieko bendro su šiuo projektu neturime. Lietuvos inovacijų centras mokslinių tyrimų ir eksperimentų su gyvūnais neatlieka. Teikiame konsultacines ir analitines paslaugas verslui, viešojo sektoriaus institucijoms bei akademinei bendruomenei“, – feisbuke nurodė Lietuvos inovacijų centras.

LRT.lt susisiekus su VMTI Inovatyvios medicinos centru, su kuriuo bendradarbiavęs portalui LRT.lt patikino D. Mohamad Ali, centras patvirtino, kad tokie bandymai iš tiesų buvo atliekami.

„Tyrimai su kiaulėmis yra vykdomi ir jų vykdymui yra gautas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos leidimas atlikti bandymus su gyvūnais (nr. G2-146). Tyrimams naudota specialiai moksliniams tyrimams išveistos „Göttingen minipig“ veislės kiaulė, kuri buvo atsiųsta iš specializuoto veislyno Danijoje.

Šio tyrimo tikslas yra įvertinti didelio intensyvumo lazerinės spinduliuotės saugumą bei veiksmingumą naikinant odoje esančius pigmentinius darinius.

Mūsų institute atliekami tyrimai su gyvūnais nuolat, toks yra mūsų instituto tikslas ir specializacija – medicinos tyrimai. Bandymai su gyvūnais vykdomi tada, kai nėra alternatyvų tokiems tyrimams, pavyzdžiui, nėra galimybių tyrimams naudoti dirbtinius audinius, ląstelių kultūras, žmones savanorius ar pacientus.

Tyrimuose su gyvūnais dažniausiai tiriami vaistai, vaistinės medžiagos, cheminės medžiagos, medicinos prietaisai. Būtent medicinos prietaiso tyrimas ir buvo atliekamas su kiaule. Tyrimo tikslas – įvertinti naujai sukurto lazerio saugumą ir veiksmingumą šalinant pigmentinius darinius odoje.

Toks lazeris yra pirmasis pasaulyje, todėl pagal ES teisės aktus, prieš pradedant tyrimus su pacientais būtina įvertinti saugumą ir terapinį efektyvumą su eksperimentiniais gyvūnais.

Pažymime, kad tiek aptariamam tyrimui, tiek visiems kitiems tyrimams, Valstybinis mokslinių tyrimų institutas Inovatyvios medicinos centras turi visus privalomus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos leidimus. Tyrimų metu laikomasi bioetikos ir gyvūnų gerovės reikalavimų“, – LRT.lt atsiųstame komentare nurodė VMTI Inovatyvios medicinos centro direktoriaus pavaduotojas mokslo reikalams dr. Augustas Pivoriūnas.