Gyvenimas

2020.10.10 16:01

Klausiate – atsakome. Ar galima kepti kugelį iš pažaliavusių bulvių?

galite siųsti ir savo klausimus
Viktorija Lideikytė, LRT.lt2020.10.10 16:01

Ar žinote, dėl ko ant bulvių atsiranda žalios dėmės? Ar pažaliavusias bulves dar galima tarkuoti į kugelį ar bulvinius blynus, ar reikia mesti tiesiai į šiukšlių dėžę? Kas gali nutikti, jei visgi suvalgysite pažaliavusią bulvę? LRT.lt pasidomėjo atsakymais į klausimus apie pažaliavusias bulves.

Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus specialistų, žalios dėmės bulvėse atsiranda neteisingai jas laikant šviesioje vietoje. Pažaliavusių bulvių nerekomenduojama valgyti, kadangi jose yra nuodingo gamtinės kilmės toksino glikoalkaloido – solanino, kurį sudaro t-solaninas ir a-chakoninas.

„Solaninas augalui yra naudingas, nes padeda apsisaugoti nuo kenkėjų ir mikrobų, tačiau dėl savo toksiškų savybių gali sukelti žmonių ir gyvūnų organizmo apsinuodijimą, kuris pasireikš virškinimo bei neurologiniais sutrikimais. Todėl pažaliavusių bulvių specialistai maistui vartoti nerekomenduoja“, – LRT.lt atsiųstame komentare nurodo VMVT Maisto skyrius.

Vis dėlto jei pažaliavusi ne visa, o tik dalis bulvės, neskubėkite jos mesti į šiukšlių dėžę – pakaks atidžiai apipjaustyti pažaliavusias bulvės dalis. „Jei yra matoma pažaliavusi nedidelė bulvės gumbo dalis, ją būtina pašalinti iki baltos bulvės dalies, tik tada tokią bulvę galima naudoti maistui“, – nurodo VMVT Maisto skyrius.

Norint išvengti apsinuodijimų solaninu, nerekomenduojama maistui vartoti senų, sudžiūvusių, sudygusių, pažaliavusių bulvių bei bulvių lupenų, taip pat nevartoti maistui vandens, kuriame virė pažaliavusios bulvės. Ypač svarbu maistui netinkamų bulvių neduoti vaikams, pabrėžia VMVT specialistai.

Pažaliuoti bulvės gali ne tik laikomos namuose, bet ir parduotuvių lentynose. VMVT specialistai, vykdydami valstybinę kontrolę, kasmet patikrina iki 30 tonų bulvių. Neatitikusių kokybės reikalavimų maistinių bulvių kasmet nustatoma 3–5%.

„VMVT kasmet tiria tiek įvežtines, tiek vietines bulves pesticidų, sunkiųjų metalų nustatymui, tačiau daugiausiai dėmesio skiriama lietuviškoms bulvėms. Šiemet iš 10 atrinktų bulvių mėginių, ištirtų pesticidų likučių nustatymui, neatitikusių teisės aktuose nustatytų saugos kriterijų (t. y. didžiausią leidžiamą pesticidų likučių koncentraciją viršijančių mėginių) nenustatyta.

Sunkiųjų metalų nustatymui atrinkti 5 lietuviškų bulvių mėginiai, tačiau tyrimų rezultatai dar nėra gauti. Praėjusiais metais iš atrinktų 20 bulvių mėginių pesticidų likučių nustatymui, neatitikimų reikalavimams nebuvo nustatyta“, – komentare nurodo VMVT.

Jeigu ir Jūs turite klausimų, siųskite juos el. paštu tavo@lrt.lt arba žinute LRT feisbuke ir mes surasime į juos atsakymus!

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt