Gyvenimas

2020.10.05 11:28

Pas logoterapeutą keliauja ir kūdikiai: stebėti reikėtų jau 7–8 mėnesių vaiko kalbą

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.10.05 11:28

Vaikų kalbos raida – kiekvieno tėčio ir mamos rūpestis. Visi nori, kad jų atžala kalbėtų be defektų, tačiau būna net ir tokių atvejų, kai vaikas niekaip nepradeda tarti jokių garsų. Tokiais atvejais į pagalbą pasitelkiami logopedai ir logoterapeutai. Logoterapeutė Birutė Stonytė pasakoja, kad į jos kabinetą atkeliauja ir kūdikiai.

Logoterapeutas pirmiausia įvertina vaiko raidą, ką jis geba, žiūrima ir į tai, kaip vaikas griebia žaislą, kaip reaguoja į garsą, vaizdą, taip pat – kaip kontaktuoja su kitu asmeniu, kokius garsus skleidžia.

Kaip tėvams žinoti, kada kūdikiui reikėtų apsilankyti pas logoterapeutą? Anot pašnekovės, reikėtų stebėti jau 7–8 mėnesių kūdikį.

„Reikėtų įvertinti vaiko kalbinę raidą atsižvelgiant į tai, kokius garsus vaikas leidžia, kokio amžiaus jis yra. 7 mėnesių kūdikis čiauška skiemenų junginiais, jis poruoja skiemenis, jungia juos į ritmines tąsas. Jeigu maždaug 8–9 mėnesių vaikas to nedaro, jau galbūt reikėtų sunerimti. Galbūt verta pasitarti su šeimos gydytoju ir įvertinti ir vaikučio klausą“, – komentuoja B. Stonytė.

Vaiko kalbos raida galima susirūpinti nuo kūdikystės: logoterapeutai vertina net čiauškėjimą

Kaip vaikas reaguoja į garsą, nustatyti labai paprasta: būdami vienoje vaiko pusėje išleiskite kokį nors garsą (pavyzdžiui, skambtelkite žaisliuku) ar pakalbinkite vaiką ir stebėkite, ar vaikas atsisuka į garso šaltinio pusę.

„Kuo anksčiau kreipiamės į specialistą, tuo anksčiau prasideda intervencija, jeigu to reikia. Vaikas padarys didesnę pažangą“, – pažymi logoterapeutė.

Visgi būna, jog tėvai į specialistą kreipiasi per vėlai. Tada, anot B. Stonytės, tenka įdėti daugiau pastangų, nors tėvai visada tikisi, kad vaikas greitai padarys pažangą.

Kalbant apie tarimą, dažniausiai vaikai taisyklingai negeba ištarti garso R, tačiau kliūva ne tik šis garsas. Dažnai maži vaikai nesusidoroja ir su Š grupės garsais (Š, Ž, Č, DŽ), būna, kad neištaria S, C garsų.

„Jeigu vaikas, būdamas maždaug 5 metų, netaria tik R garso, galima dar palaukti, galbūt tai per metus susitvarkys. Bet jeigu girdite, kad vaikas netaria ne tik R garso, bet ir Š, Ž garsų, galbūt reikėtų tarimą paskatinti, tikslinti kreipiantis į logopedą“, – pataria laidos viešnia.

Svarbu pažymėti, kad vienas pats logopedas nepadės – svarbus darbas ir namuose su tėvais.

Plačiau – spalio 5 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Vaiko kalbos raida galima susirūpinti nuo kūdikystės: logoterapeutai vertina net čiauškėjimą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt