Gyvenimas

2020.10.06 08:50

Renginių vedėjas apie vestuves pandemijos akivaizdoje: visi iki 60 metų ošė taip, kad Dieve Dieve

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.10.06 08:50

Tie, kurie šiemet vestuvių neatšaukė, panašu, bandė surengti tokias, jog artimieji kalbėtų dar ilgai, – pageidavo tobulesnių vakaro programų ir buvo pasirengę išleisti apvalias sumas pinigų. Specialistai pastebi, kad nors pastaruoju metu naujų susirgimų COVID-19 skaičiai muša vis naujus rekordus, vestuves planuojantys žmonės nebėra tokie išsigandę, kaip pavasarį, kai rinkosi atšaukti ar perkelti šventes.

Karantinas keitė sužadėtinių planus

Pavasarį į Lietuvą atslinkęs COVID-19 virusas savo sunkią leteną uždėjo ir ant vestuvių sektoriaus. Uostamiesčio statistika rodo, kad šiemet kovą, balandį, gegužę ir birželį įregistruota pastebimai mažiau santuokų nei tais pačiais mėnesiais pernai.

Per minėtą laiką 2020-aisiais susituokė 173 poros, o praėjusiais metais per tą patį laikotarpį amžiną meilę vienas kitam prisiekė 384 poros jaunavedžių.

Klaipėdos savivaldybės Civilinės metrikacijos ir registracijos skyriaus vedėja Gražina Misevičienė teigė, kad vasarai įsibėgėjus žmonės jautėsi kur kas laisviau. Tą atspindi ir santuokų statistika – jau liepą įregistruota tik viena santuoka mažiau nei tuo metu 2019 m., panašus aktyvumas kaip pernai buvo ir rugpjūtį.

Be to, nemažai pavasarį planavusių susituokti įsimylėjėlių savo planus nusprendė perkelti būtent į vasaros pabaigą.

Visi yra pikti. Žmonės sako, kad švęs ir nesvarbu, kas bebūtų.

Nors rugsėjį naujų COVID-19 viruso atvejų skaičius ėmė sparčiai augti, pasiekti rekordai, kurių nebuvo nė įvedant griežtąjį karantiną, tačiau santuokų drastiškai nesumažėjo.

„Dabar nėra taip baisu, o tada buvo panika. Dabar žmonės įvertina, kad tai gali tęstis ilgai“, – dėstė G. Misevičienė.


Šventė nepaisydami nieko

Karantino pradžioje gerokai sumenkusį darbo krūvį pajuto ir šiame sektoriuje dirbantys žmonės.

Gerai žinomas renginių vedėjas Remigijus Žiogas pasakojo, jog pastebimai aptuštėjęs renginių kalendorius pradėjo pildytis tik maždaug nuo liepos.

„Dažniausiai birželį būdavo 15–16 renginių, o šiemet turėjau gal 6. Liepą jau buvo 10, rugpjūtį jau 16, rugsėjį irgi buvo 11 renginių“, – apibendrino R. Žiogas.

Pašnekovo patirtis rodo, kad nemažai žmonių svarbias šventes perkėlė į spalį ir renginiai nėra atšaukiami sparčiai augant naujų viruso atvejų skaičiams.

„Visi yra pikti. Žmonės sako, kad švęs ir nesvarbu, kas bebūtų“, – teigė pramogų pasaulio atstovas.

Renginių vedėjas neslėpė, jog vestuves ar kitas šeimos šventes šiemet gana audringai minėję žmonės nesilaikė nei reikalavimo dėvėti apsaugines kaukes, nei laikytis saugaus atstumo.

„Žmonės šventė taip, lyg nieko nebūtų aplink“, – apibendrino R. Žiogas.

Sumenko dalyvių skaičius

Šiemet vestuvės susitraukė nebent dalyvių skaičiumi, mat kai kurie vyresnio amžiaus žmonės nusprendė nerizikuoti ir į šventinius pobūvius nėjo, dažnas atvykdavo tik pasveikinti jaunavedžių prie bažnyčios ar santuokų rūmų.

„Tikrai senyvo amžiaus žmonių dalyvavo mažiau, bet visi iki 60 metų ošė taip, kad Dieve Dieve“, – šio vestuvių sezono įspūdžiais dalijosi R. Žiogas.

Iki pandemijos vestuvėse dalyvaudavo po maždaug 70–80 žmonių, o šiemet susirinkdavo apie 30–40 žmonių.

Tikrai negailėjo atlikėjams, sakė, kad reikia švęsti gyvenimą.

Nepaisant to, kad žmonių į šventes susirinkdavo mažiau, pobūvio programos daugeliu atvejų buvo turtingesnės nei anksčiau – jaunavedžiai dažnai pageidaudavo vakaro metu išvysti atlikėjo pasirodymą ar svečius nustebinti kita staigmena.

„Tikrai negailėjo atlikėjams, sakė, kad reikia švęsti gyvenimą. Programos buvo daug stipresnės, viskas koncentravosi į emocijas“, – pasakojo R. Žiogas.

Nemažai žmonių, kurie dar pernai ėmėsi planuoti ne ypač ištaigingas šiųmetes vestuves, po karantino nusprendė daugiau investuoti į pobūvį – minimali programa virto maksimalia.

Pašnekovo teigimu, šiemet šventės, kuriose dalyvavo apie 40–50 žmonių, įsimylėjėliams kainavo apie 15–20 tūkst. eurų.

Už vadinamąsias ekonominės klasės, vienos dienos trukmės, vestuves, kuriose dalyvavo apie 40 svečių, teko pakloti apie 10 tūkst. eurų.

„Bet buvo tokių vestuvių, kurios kainavo nuo 50 iki 80 tūkstančių eurų“, – atskleidė renginių vedėjas.

Į kitą vasarą turiu nukeltas 25 vestuves, atšauktų yra dar 20. Tai yra tie, kurie nusprendė tuoktis tik dviese. Buvo ir tokių, kurie pandemijos metu išsiskyrė – neišlaikė išbandymo.

Vis dėlto kai kurie būsimieji jaunavedžiai šiųmečius savo planus atšaukė.

„Neslėpsiu, kad į kitą vasarą turiu nukeltas 25 vestuves, atšauktų, kurios jau nebeįvyks, yra dar 20. Tai yra tie, kurie nusprendė tuoktis tik dviese. Buvo ir tokių, kurie pandemijos metu išsiskyrė – neišlaikė išbandymo. Gal ir gerai, į skyrybų statistiką nepateks“, – dėstė R. Žiogas.

Išmoko vertinti kitus, mažiau vartoja alkoholio

Renginių vedėjas įžvelgė, kad pandemija žmones išmokė labiau vertinti kitą, džiaugtis šalia esančiu žmogumi, tai esą atsispindėjo ir organizuojant gražiausias gyvenimo šventes.

„Manau, po šio išbandymo sustiprės šeimų santykiai. Galbūt po to buvimo kartu vestuvės ir tapo tokios didesnės, žmonės investavo į turinį, nusprendė, kad jeigu darome – darome vieną kartą“, – svarstė renginių vedėjas.

Šiemet atsirado ryškesnių pokyčių ir santuokos apeigų bažnyčiose metu. Anksčiau dažna pora pageidaudavo, kad priesaiką kartu sakytų ir kunigas, o šiemet dauguma jaunųjų ne tik jas ištarė savarankiškai, bet net ir buvo pasiruošę savas. Manoma, kad tai lemia sustiprėjęs žmonių ryšys.

Šiemet švenčių metu sumenko alkoholio vartojimas. Vestuvėms buvo samdomi ilgiau gurkšnojamus kokteilius maišantys ir šou kuriantys barmenai, ant stalų nebuvo gausiai rikiuojami alkoholio buteliai, tad buvo suvartojama mažiau svaigiųjų gėrimų.

Daugeliu atvejų po ceremonijos bažnyčioje jaunavedžiai kėlė nealkoholinio šampano taures, nors praėjusiais metais, nepaisant draudimų, čia liejosi putojantis vynas su laipsniais.

Atras naujas vietas

Klaipėdos savivaldybės Civilinės metrikacijos ir registracijos skyriaus vedėja G. Misevičienė sakė, kad šiemet jaunavedžiai naujų vietų išvykstamosioms santuokų ceremonijoms neatrado. Kaip ir anksčiau, tuokėsi burlaivyje „Meridianas“, Botanikos sode, Klaipėdos piliavietėje, viešbučiuose.

Renginių vedėjas R. Žiogas teigė, kad šia prasme pokytis bus juntamas kitąmet, mat šiemet būsimi jaunavedžiai ceremonijos vietas rinkosi iš anksto.

Gali būti, kad tai, kas buvo sena, dabar bus nauja. Turiu dvi santuokas, kurios vyks namuose.

Kitąmet jungtuves planuojantys R. Žiogo klientai jau dabar yra numatę, kad santuoką įregistruos kariniame poligone, miške, slėnyje, senose sodybose ar pan.

Vertinant švenčių vietų pasirinkimo tendencijas išryškėjo tai, kad net ir ne ypač dideliam žmonių kiekiui buvo ieškoma labai erdvių salių, prognozuojama, kad vėl augs užmiesčiuose esančių sodybų, dvarų, kur žmonės jaučia daugiau privatumo, populiarumas.

„Gali būti, kad tai, kas buvo sena, dabar bus nauja. Turiu dvi santuokas, kurios vyks namuose. Jaunųjų tėvai turi didelį kiemą ir viskas vyks kieme. Bet jie daro prabangias vestuves – renkasi aukščiausios klasės dekoracijas, vežasi didelę skaidrią palapinę ir pan. Daro stilingas, gražias vestuves tėvų kieme. Laužomi standartai“, – pasakojo R. Žiogas.