Gyvenimas

2020.09.23 10:24

Šią dieną istorijoje imta masiškai gaminti kramtomąją gumą: prarytas gabalėlis kūne išbūna iki 7 metų

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.09.23 10:24

1848 metų rugsėjo 23-iąją istorijoje pradėta masinė kramtomosios gumos gamyba. John`as B. Curtis`as Jungtinėse Valstijose, Meine, ėmėsi pardavinėti valstijos vardu pavadintą kramtomąją gumą, kurios skoniams suteikti patriotiški pavadinimai: „Amerikos vėliava“, „Jankių eglė“, „Baltasis kalnas“, „Didžiausia ir geriausia“.

Žmonės panašią gumą naudoja beveik 5 000 metų. Kramtomoji guma įvairiomis formomis egzistavo jau neolito laikotarpiu. Suomijoje rasta medžio žievių su kramtymo žymėmis. Actekai naudojo čiklą, kaip kramtymo objektą. Senovės Graikijoje buvo kramtomos mastikos. Kitos kultūros kramtydavo medžiagas, pagamintas iš žolės, augalų ir sakų.

Labas rytas, Lietuva I d. Architektė papasakojo, kaip maksimaliai išsaugoti erdvę nedideliame bute

Iš pradžių guma buvo gaminama iš natūralaus latekso, vadinamo čiklu. Septintajame 20-o amžiaus dešimtmetyje lateksas pakeistas sintetine guma. Kaip rodo moksliniai tyrimai, gumos kramtymas padeda geriau įsiminti informaciją, tačiau prarytas gumos gabalėlis organizme gali išbūti iki 7 metų.

Kadangi kramtomoji guma teršia aplinką, Singapūro Vyriausybė 1992 metais uždraudė ją pardavinėti. Draudimas 2002 metais sušvelnintas – dabar gumos galima įsigyti vaistinėse su daktaro receptu. O mokslininkai jau sukūrė ekologišką kramtomąją gumą, kuri, veikiama aplinkos, suyra į dulkes.

Labas rytas, Lietuva I d. Architektė papasakojo, kaip maksimaliai išsaugoti erdvę nedideliame bute