Gyvenimas

2020.09.22 22:00

Kovodami su COVID-19 plaukite ne tik rankas, bet ir nosį: virusu persirgęs Darius Rauba papasakojo, kaip

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.09.22 22:00

Apie nosies plovimą, kaip būdą saugotis nuo COVID-19, kalbama mažai, tačiau, kaip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas, tai paprastas ir nebrangus būdas užkirsti kelią virusui patekti į organizmą ar sumažinti jo kiekį nosyje, neleisti jam patekti į plaučius.

COVID-19 vis dar alsuoja visiems į nugaras, kad ir kaip stengtumėmės šią ligą suvaldyti. Išmokome atsakingai plauti rankas, laikytis atstumo ir dėvėti kaukes, bet mokslininkai sako, kad yra dar vienas būdas saugotis, apie kurį labai mažai kalbėta, todėl jo pritaikyti kasdienybėje dar neišmokome. Tai paprasta, nemokama, bet labai veiksminga priemonė saugantis nuo COVID-19, tikina A. Unikauskas.

Laidoje svečiavosi otorinolaringologas Darius Rauba. COVID-19 persirgęs gydytojas dabar jaučiasi puikiai, bet dar pamena, kaip visą savaitę kankino nemalonūs pojūčiai.

„Gerą savaitę buvo sunku, paskui viskas atsistatė, grįžo uoslė. Simptomai buvo tipiniai, uoslės praradimas“, – kalba D. Rauba.

Plauti rankas ir laikytis atstumo nepakanka. COVID-19 persirgęs gydytojas atskleidžia dar vieną kovos su infekcija būdą

Laidos svečias juokiasi – kad dingo uoslė, suprato tualete. Taip pat jį kankino kosulys, karščiavimas, buvo bendras silpnumas. Kovodamas su COVID-19, D. Rauba didelį dėmesį skyrė nosies gleivinės drėkinimui. Laidoje jis paaiškino, kodėl tai svarbu.

Mūsų epitelio ląstelės išskiria hipochlorinę rūgštį, kuri kovoja su virusu, bet tam reikalingas chloras ir būtent jūros druskoje arba hipertoniniame tirpale to chloro yra daug. Plaudami nosį išplausime virusą arba sumažinsime jo kiekį.

„Aplinkos drėgmė, sausas oras yra peilis normaliai nosies funkcijai. Dėl ko dažniausiai padaugėja peršalimo ligų, kai prasideda šildymo sezonas rudenį, žiemą? Kai įjungiamas namų šildymas, santykinė oro drėgmė kambariuose krenta žemiau 30 proc. ir mūsų gleivinė tampa sausa. Jei ji sausa, vadinasi, nebėra apsauginio gleivių sluoksnio, ji sutrūkinėja. Tai puikus kelias virusui patekti.

Aš visą laiką prie savo lovos turėjau jūros vandens buteliuką. Kadangi vienas iš simptomų buvo nosies užgulimas ir snargliavimasis, kad galėčiau kvėpuoti, naudojau jūros vandenį kiekvieną dieną ir gana dažnai. Kaip paaiškėjo, tai buvo labai teisinga. Nustatyta, kad plaunant nosį jūros vandeniu, bet kokiu vandeniu, sumažėja virusų koncentracija beveik du kartus. Dar įrodyta, kad kuo pacientams buvo nustatyta didesnė COVID-19 viruso koncentracija nosyje ir nosiaryklėje, tuo labiau buvo išreikšti simptomai“, – aiškina otorinolaringologas.

Tad nosies drėkinimas užkerta kelią virusui patekti į žmogaus organizmą, o jei žmogus suserga, drėkindamas nosį jis pristabdo ligos progresavimą, sumažina virusų kiekį nosyje ir nosiaryklėje.

„Pirmas dalykas, taip mechaniškai pašalinama, išplaunama dalis viruso, kitas dalykas, hipertoninis druskos tirpalas turi antivirusinių savybių, užmušančių virusą. Mūsų epitelio ląstelės išskiria hipochlorinę rūgštį, kuri kovoja su virusu, bet tam reikalingas chloras ir būtent jūros druskoje arba hipertoniniame tirpale to chloro yra daug. Jį ląstelės įsisavina ir naudoja kovoje su virusais. Plaudami nosį mes išplausime tą virusą arba sumažinsime jo kiekį“, – komentuoja D. Rauba.

Nosies plovimas, pasak A. Unikausko, nuo seno laikomas veiksminga priemone kovojant su virusais ir bakterijomis. Šiandien jau yra duomenų, kad tai gali būti efektyvu ir kovojant su naujuoju koronavirusu.

„Tyrimai parodė, kad nosies drėkinimas palengvina virusinių ligų, gripo ir peršalimo simptomus bei ligos trukmę. Nosies drėkinimas ar burnos gargaliavimas druskos tirpalu peršalimą sutrumpina bene dviem dienomis, o viruso plitimą namuose sumažina mažiausiai 35 proc. per pirmas 48 val. Nors šios priemonės veiksmingumas kalbant apie COVID-19 dar nėra ištirtas, vis tik neabejojama, kad tai gali padėti“, – tvirtina laidos vedėjas.

Reguliarus nosies skalavimas gali užkirsti kelią virusui patekti į plaučius

SARS virusas labiausiai įsitvirtina sinusuose ir nosies ertmėse, todėl reguliarus nosies skalavimas gali pašalinti viruso pėdsakus, užkirsti kelią jam patekti į plaučius. Statistika rodo, kad nuo COVID-19 komplikacijų daugiau mirė vyrų, o jų nosiaryklės ertmės didesnės. Pastebėta, kad mirštamumas nuo COVID-19 Pietryčių Azijos šalyse (Tailande, Vietname, Laose) stebėtinai žemas, o tuose kraštuose nosies plovimas yra įprasta praktika.

Nėra vieningos nuomonės, kiek kartų per dieną reikėtų plauti nosį, sako D. Rauba, bet pažymi: kai kur rašoma, kad užtenka bent kartą per dieną išsiplauti nosį tam, kad žymiai pagerintume nosies fiziologiją, išvalytume nosies alergenus, virusus, atstatytume visą nosies gleivinės sluoksnį.

„Ir vieną kartą būtų neblogai, bet kai kurie tyrimai leidžia plauti ir 12 kartų per dieną. Vadinasi, yra įrodyta, kad tai nekenksmingas dalykas, svarbiausia, kad tirpalas, kuriuo mes plausime nosį, būtų švarus“, – perspėja otorinolaringologas.

Pagrindinis dalykas, kai plauname nosį, kad vanduo, patekęs per vieną šnervę, turi ištekėti per kitą. Kad tą pasiektume, turime galvą palenkti 45 laipsnių kampu. Plovimo metu reikėtų kvėpuoti pro burną.

Norėdami išplauti nosį ryte naudokite:

200 ml virinto drungno vandens

pusę arbatinio šaukštelio jodo tirpalo

Sumaišę šiuos ingredientus gausite tirpalą nosiai išplauti. Jodas efektyviai žudo pneumokoko ir streptokoko bakterijas, po 15 sekundžių veikimo nukenksmina ir MERS, SARS, gripo virusus vei rotovirusą, tad didelė tikimybė, kad paveiks ir COVID-19. Tačiau įsidėmėkite: kai kurie žmonės jodui alergiški.

Norėdami išplauti nosį vakare naudokite:

200 ml virinto drungno vandens

pusę arbatinio šaukštelio sodos

vieną arbatinį šaukštelį druskos

„Pagrindinis dalykas, kai plauname nosį, kad vanduo, patekęs per vieną šnervę, turi ištekėti per kitą. Kad tą pasiektume, turime galvą palenkti 45 laipsnių kampu. Plovimo metu reikėtų kvėpuoti pro burną“, – aiškina D. Rauba.

Tad svarbu plauti ne tik rankas, bet ir nosį. Koronaviruso, kaip ir kitų virusų, priešas, be nosies plovimo, dar yra ir gargaliavimas ar burnos skalavimas. Rytų Azijos šalys, pavyzdžiui, Japonija, gargaliavimą laiko įprasta higienos norma. Tam galite naudoti 3 proc. vandenilio peroksidą, tereikia iš jo pasidaryti tirpalą (100 ml 3 proc. vandenilio peroksido buteliuką supilti į 300 ml vandens).

„COVID-19 pandemijos metu vandenilio peroksido tirpalu skalauti burną ar nosį galite profilaktiškai, esant slogai ar gerklės skausmui – iki 10 kartų per dieną“, – teigia A. Unikauskas.

Laidoje D. Rauba pademonstravo, kaip turi būti plaunama nosis. Žiūrėkite rugsėjo 16 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Taip pat skaitykite

Plauti rankas ir laikytis atstumo nepakanka. COVID-19 persirgęs gydytojas atskleidžia dar vieną kovos su infekcija būdą