Gyvenimas

2020.09.17 21:53

180 kg svėrusiam Virginijui insultas neleido rinktis – pakoregavęs mitybą vyras numetė 100 kg

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.09.17 21:53

„Aš žinojau, kad jeigu dabar sustoju, antro šanso galiu nesulaukti“, – tokios mintys sukosi LRT TELEVIZIJOS laidos „Klauskite daktaro“ herojaus Virginijaus galvoje po insulto. Kaip pats sako, nustojęs ėsti, atsisakęs visokiausių padažų ir didžiosios savo nuodėmės – gausaus druskos vartojimo, Virginijus ne tik numetė 100 kilogramų, bet ir pamiršo kamavusias ligas: II tipo cukrinį diabetą, trofines opas.

52-ejų alytiškis Virginijus Biekša svėrė 180 kilogramų. Nutukimas, II tipo cukrinis diabetas, trofinės opos – ligos, su kuriomis teko susidurti laidos herojui. Šiandien vyras gyvena visai kitokį gyvenimą. Kaip jam pavyko atsikratyti net 100 kilogramų ir atsisveikinti su visomis ligomis?

Kai Virginijus buvo sumušęs savo antsvorio rekordą, svarstyklės rodė, kad jis sveria 180 kilogramų. Kas žino, gal jis svėrė ir daugiau, tiesiog tai buvo didžiausias skaičius, kurį rodė jo svarstyklės. Vyro liemens apimtis buvo 161 centimetras, riebalų masė – 65 proc. (tai labai daug), cukraus kiekis kraujyje – nuo 10 iki 20 mmol/l. Visi skaičiai bylojo, kad situacija prasta, sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas.

Paklaustas, kaip jaučiasi dabar, Virginijus nedvejodamas taria: puikiai ir dar kartą puikiai. Dabar tai liudija ir pakitę rodmenys: liemens apimtis sumažėjo iki 88 centimetrų, dabartinis svoris – 80 kilogramų, riebalų masė – 15 proc., cukraus kiekis kraujyje – iki 5 mmol/l.

Istorija, netikėta ir pačiam daktarui Unikauskui: Virginijus numetė 100 kilogramų ir pasveiko nuo ligų

„Svorio nebegalėjau kontroliuoti jau nuo 27 metų. Nuo 18 iki 20 metų buvau ne savo noru išvykęs, 17 mėnesių buvo praleista Černobylio zonoje. [Svoris augo] palengva. Ties 27-ais metais buvo lūžis į blogąją pusę: per keletą mėnesių priaugau maždaug 30 kilogramų“, – pamena pašnekovas.

Įdomu tai, kad būdamas jaunesnis ir lieknesnis jis netgi valgydavo daugiau. Susimąstyti, kad gyvenimas eina ne ta linkme, kuria turėtų, privertė paties sveikata – Virginijų ištiko insultas. Tokia kaktomuša su sveikatos bėdomis nubrėžė ribą – jei ne insultas, vyras taip ir būtų tik nuolat sau žadėjęs ką nors keisti.

Tiek sverdamas Virginijus galėjo pats save apsitarnauti, bet neslepia – būdavo labai sunku. Sunkumų būdavo ir tiesiog vaikščiojant.

„[Galėdavau nueiti] 50 metrų ir žiūrėdavau, ar turėsiu kur atsisėsti, ar bent pasilenkti. Matuodavau metrus tarp suoliukų ar kokių atramų, taip po truputį ir bandydavau“, – pasakoja vyras.

Aš žinojau, kad jeigu dabar sustoju, antro šanso galiu nesulaukti. Kai nusivyliau visokiomis panacėjomis, visokiais preparatais, vaistais, visų pirma, atsisakiau ėsti. Mano nuodėmės buvo druska ir padažai.

Į pašaipas gatvėje jis išmoko nekreipti dėmesio. Jį netgi labiau už negražius žodžius žeidė žmonių reiškiama užuojauta. Virginijus išbandė kone visas populiariojoje literatūroje aprašytas dietas, bet niekas nepadėjo. Ištikus insultui organizmas nedavė nei galimybės rinktis, nei laiko diskusijai, teigia jis.

„Aš žinojau, kad jeigu dabar sustoju, antro šanso galiu nesulaukti. Kai nusivyliau visokiomis panacėjomis, visokiais preparatais, vaistais, visų pirma, atsisakiau ėsti. Mano nuodėmės buvo druska ir padažai. Susiformavo toks būdas, kad praleisdavau rekomenduojamus užkandžiavimus. Kai praleidi keturis užkandžiavimus, pasijunti geriau. Dėl pertraukos antroje dienos pusėje po vidurdienio aš pasijuntu geriau ir netgi sotesnis“, – komentuoja Virginijus.

Dabar vyras tam, kad iškrautų organizmą, kartais nevalgo visą parą. Darbo dienomis jis dažniausiai 6 val. ryte suvalgo pusryčius, 12 val. – pietus, t. y. maitinasi du kartus per dieną, kartais – tris.

„Kas vyksta organizme, kai žmogus daro ilgas nevalgymo pertraukas? Organizme turime tam tikrą riebalų kiekį. Jeigu norime sulieknėti, mūsų tikslas, kad tie riebalai būtų naudojami energijai, deginami, o ne kaupiami. Kai yra valgoma, energijai palaikyti papildomai gaunama įvairių medžiagų, iš suvalgyto maisto organizmas pasigamina riebalų.

Žmogus nueina pasportuoti, sunaudoja tai, ką buvo suvalgęs, bet dar šiek tiek lieka. Ir tie riebalai, kurie jau buvo sukaupti, niekur nedingsta, jų kiekis pamažu didėja. Beje, tas pats vyksta dažnai valgant: jeigu žmogus valgo retai, galiausiai išsenka gliukozės atsargos ir organizmas savo gyvybei palaikyti pradeda naudoti viduje sukauptas riebalų atsargas. Jos pradedamos deginti. Taip iš 180 kilogramų lieka 80-imt“, – aiškina A. Unikauskas.

Išgirdęs Virginijaus istoriją daktaras sako negalintis atsistebėti, kokios neribotos žmogaus kūno galimybės. „Kūnas visada nori sveikti, tik jam reikia sudaryti tam sąlygas. Svarbiausia – užsibrėžti norimą tikslą ir eiti link jo, kad ir per kelerius metus, kad ir palaipsniui, bet tai padaryti verta. Imkite pavyzdį iš Virginijaus“, – pataria gydytojas.

Plačiau – rugsėjo 14 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Taip pat skaitykite

Istorija, netikėta ir pačiam daktarui Unikauskui: Virginijus numetė 100 kilogramų ir pasveiko nuo ligų