Gyvenimas

2020.09.15 17:30

Lietuvoje – grybavimo manija, bet gamtininkas įspėja: reikia jausti saiką

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.09.15 17:30

Jokia paslaptis – miškai šiemet ypač dosnūs. Rastų grybų nuotraukų tvanas socialiniuose tinkluose vis dar nesibaigė.

Apie rudens gėrybes LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ kalbėjo Mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtos skyriaus vedėjas, gamtininkas Almantas Kulbis. Eksperto teigimu, lietuviai grybavo ir grybaus, tačiau etika šiuo klausimu turi būti.

Gamtininkas: lietuviai grybavo ir grybaus, bet turi būti ir etika – dalį radinių reikia palikti

„Šiaurės šalys – Norvegija, Švedija, Suomija ir Baltijos šalys yra grybautojų rojus. Čia nėra jokių grybavimą varžančių įstatymų. Visai kas kita kitose Europos šalyse. Lietuvoje, kaip ir kitose Baltijos bei Šiaurės šalyse, yra daug miškų ir mažas gyventojų tankumas. Todėl čia grybų įmanoma rasti. Esame iš mikofilinių šalių, kuriose nuo senų laikų žmonės mėgsta grybus“, – teigė A. Kulbis.

Tačiau jis įspėjo, kad miške palikti grybų būtina, nes juos mėgsta ne tik žmonės. Įvairiems miško žvėrims bei vabzdžiams tai pagrindinis maistas.

Gamtininkas išskyrė du atvejus, kada reikia miške palikti grybų. Pirmasis – kai rastas grybas yra vienintelis tos rūšies egzempliorius. Pavyzdžiui, grybaujant per visą dieną aptikote tik vieną baravyką – jį ir reikėtų palikti augti, kad jis toje vietoje plačiau užsisėtų.

Antrasis – kai grybas yra pačiame gražume ir barsto sporas. Kada sporas barsto baravykai, pasak A. Kulbio, atskirti nesunku. Tokiu atveju grybo apačia būna pageltusi, jis gali būti sukirmijęs.

A. Kulbis priminė, kad Lietuvoje yra daugiau nei 100 saugomų grybų, kurių liesti nevalia. Gamtininkas patarė neliesti ir tų grybų, kurių žmonės nepažįsta, nes dėl smalsumo gali nukentėti saugomos rūšys: „Nebūtina neštis namo tam, kad įkeltų nuotrauką į socialinius tinklus ir paklaustų, kas čia.“

Taip pat skaitykite