Gyvenimas

2020.09.14 21:50

Su tyliuoju žudiku vadinamu aukštu kraujospūdžiu gyvena trečdalis žmonių, bet pusė jų apie tai nežino

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.09.14 21:50

Aukštas kraujospūdis vadinamas tyliuoju žudiku, nes galime nė nejusti, kad sergame arterine hipertenzija. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ profesorė Jurgita Plisienė teigia, jog aukštas kraujo spaudimas žaloja kraujagysles, dėl to žmogų gali ištikti infarktas ar insultas, o situacija Lietuvoje blogėja nuo 2004 metų: sergamumas išaugo beveik dvigubai, pacientų amžius jaunėja.

Jis vadinamas tyliuoju žudiku, kuris nužudo daugiau žmonių nei COVID-19 virusas, o su juo gyvena trečdalis žmonių. Pusė iš jų net nežino, kad jį turi – tai aukštas kraujospūdis. Kaip jį suvaldyti ir kaip jį sekti namuose, kai dėl siaučiančios pandemijos patekti pas gydytoją tampa gana sudėtinga?

„Naujausiais duomenimis visame pasaulyje arterine hipertenzija serga daugiau nei milijardas žmonių. Bendras suaugusiųjų hipertenzijos paplitimas siekia 30–45 proc., o su amžiumi šis procentas dar didėja. Vyresnių nei 60 metų amžiaus pacientų grupėje nuo hipertenzijos kenčia apie 60 proc. žmonių. Situacija Lietuvoje blogėja nuo 2004 metų: sergamumas išaugo beveik dvigubai, o pacientų amžius jaunėja“, – kalba J. Plisienė.

Optimalus žmogaus kraujospūdis – 120/80 mm Hg. Kai kraujospūdis yra 130–139/85–90 mm Hg, galime sakyti, kad arterinės hipertenzijos nėra, tačiau yra rizika, kad ši liga gali prasidėti. Susirūpinti reikia tada, kai kraujospūdis yra didesnis nei 140/90 mm Hg. Apie tai reikia informuoti savo gydytoją.

Daug žmonių kenčia nuo aukšto kraujospūdžio, tačiau to nejaučia – tai yra didžiausia problema. Todėl šita liga ir vadinama tyliuoju žudiku – mes jo nejaučiame.

Tylusis žudikas – aukštas kraujospūdis: maždaug pusė žmonių nė nežino, kad jį turi

Turbūt daugelis sakytų, jog geriausia kraujospūdį matuoti gydytojo kabinete, tačiau ten patiriame „baltojo chalato sindromą“: dėl streso, ligoninės aplinkos, atėjimo pas gydytoją, kaip fakto, kraujospūdis gali būti šiek tiek didesnis nei įprastai. Geriausia kraujo spaudimą matuotis namuose, kuriuose yra ramu, mus supa mums įprasta aplinka.

„Daug žmonių kenčia nuo aukšto kraujospūdžio, tačiau to nejaučia – tai yra didžiausia problema. Todėl šita liga ir vadinama tyliuoju žudiku – mes jo nejaučiame. Skaičius privalo žinoti kiekvienas ir jeigu nežinome skaičių, negalime gydytis“, – pažymi medikė.

Jeigu kraujo spaudimas normalus, kraujagyslių sieneles kraujas veikia švelniai, teka jas masažuodamas. Kas atsitinka, jeigu kraujo spaudimas būna didelis? Įsivaizduokite gaisrinės hidrantą: didžiulis slėgis spaudžia kraujagyslių sieneles, kraujas teka žalodamas kraujagysles. Jos pažeidžiamos, atsiranda mikroįtrūkimai. Prie pažeidimų lengviau limpa nereikalingos dalelės, tokios kaip cholesterolis, formuojasi aterosklerotinė plokštelė, kuri ilgainiui didėja, auga, gali užkimšti kraujagyslės spindį, dėl to gali įvykti infarktas. Dar blogiau, jeigu kraujagyslė dėl per didelio kraujospūdžio įplyšta.

„Dėl didelio kraujospūdžio gali plėstis širdis, storėti jos raumuo. Ilgainiui gali vystytis širdies nepakankamumas su visomis blogiausiomis to išeitimis“, – perspėja J. Plisienė.

Kas įvyksta ilgai negydant aukšto kraujospūdžio?

– Pažeidžiamos kraujagyslės, aorta

– Gali įvykti infarktas, insultas

Jeigu jums niekada nebuvo diagnozuota arterinė hipertenzija, užtenka kartą per metus pasimatuoti kraujospūdį ir įsitikinti, kad jis yra normalus.

Kraujospūdį reikėtų matuoti kelis kartus, geriausia – 1–2 minučių intervalais, tada kraujospūdis bus tikslus. Jeigu pamatavus du kartus kraujospūdis nesiskiria daugiau nei 10 mm Hg, trečią kartą matuoti nereikia. Matuoti reikia abiejose rankose, nes jis gali skirtis.

Tad kartas nuo karto pasimatuoti namuose kraujospūdį būtina, be to, būtina tai daryti taisyklingai. Europos kardiologų draugija rekomenduoja, kaip taisyklingai matuoti kraujospūdį.

„Reikia atsisėsti patogiai, nugara į atlošą, pasidėti patogiai rankas ir pabūti ramiai 5 minutes, kad niekas netrukdytų. Tuomet galime matuoti kraujospūdį. Labai svarbu pasirinkti tinkamą manžetę. Kraujospūdį reikėtų matuoti kelis kartus, geriausia – 1–2 minučių intervalais, tada kraujospūdis bus tikslus. Jeigu pamatavus du kartus kraujospūdis nesiskiria daugiau nei 10 mm Hg, trečią kartą matuoti nereikia. Matuoti reikia abiejose rankose, nes jis gali skirtis. Jeigu kraujospūdžio rankose skirtumas didesnis nei 15 mm Hg, apie tai informuokite savo gydytoją, nes tai gali reikšti skirtingas patologijas.

Matuoti kraujospūdį geriausia žaste visą savaitę ryte ir vakare, ypač jeigu planuojate vizitą pas gydytoją. Tada veskite kraujospūdžio dienyną ir gydytojui bus aišku, kada jūsų kraujospūdis yra didžiausias“, – pasakoja laidos vedėja.

Kaip taisyklingai pasimatuoti kraujo spaudimą namuose?

– Atsisėskite patogiai ir ramiai pabūkite 5 minutes

– Matuokite du kartus iš eilės 1–2 minučių intervalu

– Matuokite abiejose rankose, jei skirtumas didesnis nei 15 mm Hg, informuokite gydytoją

– Matuoti reikėtų žaste su tinkamo dydžio manžete

– Matuokite visą savaitę du kartus per dieną

Plačiau – rugsėjo 3 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Taip pat skaitykite

Tylusis žudikas – aukštas kraujospūdis: maždaug pusė žmonių nė nežino, kad jį turi