Gyvenimas

2020.09.07 15:14

Kviečia pažinti atgimstantį Užutrakį – Lietuvos sėkmės istoriją

LRT.lt2020.09.07 15:14

Rugsėjo 12 d. vyks dvi viešos nemokamos ekskursijos po nepažintas ir retai lankomas Užutrakio vietas, per kurias lankytojai išgirs pasakojimą apie pasaulinio garso kraštovaizdžio architekto Édouard François André (1840-1911) sukurto parko dvaro sodybos atkūrimą.

Ekskursijų dalyviai turės galimybę pasigėrėti neseniai atkurtu istoriniu Užutrakio sodu, kurio obelys dar prieš dešimtmetį buvo užgožtos brūzgynų ir sulaukėjusios, o dabar jau veda puikius vaisius, bei vienu iš atnaujintų tvenkinių – o juk vanduo E. F. Andre kūryboje yra ypač svarbus ir Užutrakį jis projektavo kaip vandenų parką, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Gidais šiose ekskursijose bus ilgamečiai Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos darbuotojai, galintys pasidalinti asmenine patirtimi, kaip buvo atkuriamas Užutrakis.

Per 20 amžiaus karus ir sovietų okupaciją smarkiai nukentėjusios dvaro sodybos atkūrimas – laisvos Lietuvos sėkmės istorija, o ją kūrę botanikai, dendrologai, parkotyrininkai, istorikai, restauratoriai, arboristai ir paprasti parko darbininkai nuveikė įspūdingus darbus, apie kuriuos šiandien grožėdamiesi parku nebūtinai susimąstome.

Būtent šie žmonės po trupinį surinko ir teberenka žinias, kaip parkas atrodė E. F. Andre ir grafų Tiškevičių laikais, it detektyvai iš istorinių nuotraukų atpažino ne tik jame stovėjusias skulptūras, bet ir gėles, daugiau nei prieš šimtmetį augintas parteryje, o iš archeologinės medžiagos – to meto gėlynų formas, atrinko iš E. F. Andre „Sodų meno“ tuos istorinius augalus, kurie gali augti Užutrakio sąlygomis, atgaivino grafų sodintas obelis, sodino ir genėjo želdinius, nugriovė parką darkiusius sovietinius statinius ir išrovė iš žemės betoną, išvalė tvenkinius, atkūrė istorinį reljefą, skulptūras ir mažąją parko architektūrą.

Pirmoji ekskursija prasidės rugsėjo 12 d. 11 valandą, o užsiregistruoti galite paspaudę čia.

Antrosios ekskursijos pradžia – rugsėjo 12 d. 13 valandą, užsiregistruoti galite paspaudę čia.

Projektas, kurį vykdant atkurtas istorinis sodas ir tvenkinys, finansuojamas pagal 2014-2020 m. Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programą.

Nuotraukose – kaip Užutrakio sodo obelys atrodė prieš genėjimą, kaip – po, kaip žydi ir kokius obuolius veda (beje, pagal vaisius pomologai šiemet pabandys nustatyti tikslias vaismedžių veisles).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt