Gyvenimas

2020.08.31 18:30

Per šimtą gyvenimo metų tikra meilė Oną aplankė tik sykį: dienų buvo ir auksinių, ir purvinų

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.08.31 18:30

Šimtametė Ona Kulikauskienė – stipri ir šviesi asmenybė. Ją subrandino gyvenimo mokykla, galimybės mokytis nebuvo, reikėjo dirbti. Optimizmo moteris nestokoja, sako dainos ir audimas suteikia džiaugsmo. Ona gailisi tik vieno – niekad nerašyto dienoraščio, kuriame atskleistų ne tik asmenines patirtis, bet ir istorinius įvykius.

Margėnų kaime, Rokiškio rajone – Onos Kulikauskienės gimtinė, o dabar ji gyvena Užtiltės kaime, Zarasų rajone.

Šimto metų sulaukusi Ona sako jaučianti, kad tiek laiko – tikrai nemažai ir priduria: „Šimtą žingsnių nueiti reikia pastangų, o šitiek pragyventi... Aš džiaugiuosi“.

Ramūs pokalbiai. Šimtametė Ona gailisi tik vieno – kad niekada nerašė dienoraščio

Vaikystėje jai teko anksti suprasti darbo svarbą – gyvulius ganė nuo šešerių.

„Senelis buvo labai piktas, nesamdė piemens, sako – jau gali eit ganyti. Tai ėjau ir ganiau. Iki dešimties metų ganiau“, – sako Ona.

Vėliau tėvai leido į mokyklą, ten jai labai sekėsi ir patiko geografija, lietuvių kalba. Tačiau Ona baigė tik keturias klases – reikėjo dirbti didžiules šeimos žemes.

„Buvau labai laiminga savo jaunystėje, mergystėje buvau labai laiminga. Buvau ir pagerbta, ačiū Dievui visų“ – jaunystę ponia Ona pasimena šviesiai.

Sako, kad būdama 16-os sutiko pirmąją ir vienintelę tikrą meilę.

„Turėjau simpatiją nuo 16 metų, draugavau beveik 4 metus. Tai ten meilė buvo, tikrai. Paskui daug kam sakydavau: turėjau pirmą meilę, o paskui nė vieno nemylėjau. Šokau, ėjau, dainavau, trypiau kartu, bet meilės nė vienam nebebuvo. Jaunas gyveni ir atrodo tvarkaisi, stengiesi, o imi ir suklumpi vieną kartą. Atvirai sakau, su vedybomis suklupau“, – pasakoja Ona.

Moteris sako, kad jos gyvenime buvo ir labai gerų, tiesiog auksinių dienų, bet buvo ir purvinų – karas, pokaris: „Reikėjo būti labai gudriam, tyliam“.

Gailisi ponia Ona tik vieno – kad nerašė dienoraščio. Sako, jei būtų rašiusi nuo 16-os metų, dabar įdomiausias jos gyvenimo istorijas galėtų sužinoti ir vaikai, ir anūkai: „Dieve, kokių istorijų – pasaka“.

Ponios Onos gyvenimo istorija ir nuostabūs jos krašto vaizdai – reportaže:

Ramūs pokalbiai. Šimtametė Ona gailisi tik vieno – kad niekada nerašė dienoraščio
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt