Gyvenimas

2020.08.20 10:33

Iš Amazonės džiunglių į Akmenę atkeliavo ir stikliniame namelyje įsikūrė egzotinių drugelių būrys

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.08.20 10:33

Akmenės krašto muziejų pasiekė dėl pandemijos beveik pusmetį vėlavusi egzotinių drugelių siunta. Joje – apie šimtas iš Amazonės džiunglių kilusių gyvų drugių. Muziejus lankytojus stebina ir didžiausia Lietuvoje dieninių drugių kolekcija, kurią visą gyvenimą kaupė gydytojas, kolekcininkas Borisas Izenbekas. Kai kurių gamtoje nebepamatysi – jie išnyko dėl klimato kaitos.

Akmenės krašto muziejuje – savotiškos džiunglės. Stikliniame namelyje, kuriame šilta ir drėgna, gyvena įvairių rūšių drugiai, kilę iš tolimiausių egzotinių šalių. Nors įprastai drugeliai čia plazda nuo ankstyvo pavasario iki pirmųjų šalnų, šiemet lėliukių kelionė į Akmenę gerokai užsitęsė.

„Karantinas sustabdė visus lėktuvus, o kadangi mūsų drugeliai yra iš Amazonės džiunglių, jiems buvo sudėtinga pas mus atkeliauti. Tik rugpjūčio mėnesį gavome pirmąją drugelių siuntą“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Labas rytas, Lietuva“ sako muziejininkė Raimonda Gaubytė-Kiminė.

Įspūdinga drugelių kolekcija: gražūs pažiūrėti, tačiau liesti – nevalia

Stiklo name gyvena daugiau kaip dešimt skirtingų rūšių drugių, iš viso – beveik šimtas vabzdžių. Priešingai, nei lietuviški, šie – labai jaukūs. Užtenka tik ištiesti apelsino riekelę ir jie išsyk straubliuku pradeda siurbti sultis.

„Natūraliai gamtoje drugeliai siurbia gėlių nektarą, bet kadangi mes labai daug gėlių neturime, ypač po lietaus jos dažnai būna užvėrusios savo žiedelius, todėl turime nektaro pakaitalą – apelsinus“, – pasakoja R. Gaubytė-Kiminė.

Nektarą itin mėgstančius drugius muziejininkai lepina ir kitais saldžiais vaisiais ar uogomis. Dėl jų čia pamerktos ir gėlių puokštės.

Viršutiniai drugelio sparnai skirti skristi, apatiniai – laviruoti. Tačiau, kad ir kaip norėtųsi, glostyti drugelių negalima. „Jeigu paliesime drugelio sparnus, mes juos sugadinsime. Drugeliai nebegalės pakilti“, – įspėja R. Gaubytė-Kiminė.

Pagal sparnus spėjamas ir drugelio amžius. Kurio labiau pašiurę, tuo drugelis nugyveno ilgiau. Tačiau spalvingas drugelių gyvenimas įprastai trumpas – vos kelios dienos. Apie mėnesį stikliniame name išgyvens tik patys didžiausieji pelėdiniai drugiai.

Trapus drugelių grožis atsiskleidžia kitoje ekspozicijoje, kur saugoma didžiausia Lietuvoje kelių tūkstančių dieninių drugių kolekcija. Ją visą gyvenimą kaupė žymus gydytojas, kolekcininkas Borisas Izenbekas.

„Joje turime pačius didžiausius tos rūšies drugelius pasaulyje. Jie gyvena Papua Naujojoje Gvinėjoje. Atstumas tarp jų sparnų yra apie 30 cm. Turime ir patį mažiausią lietuvišką drugelį, į kurį reikia žiūrėti per padidinimo stiklą. Jis iškleistas ir laukia savo lankytojų. Ekspozicijoje turime ir dieninius drugelius, jie išskirtinio grožio tiek spalviniu požiūriu, tiek forma“, – sako Akmenės krašto muziejaus direktorė Lionė Stupurienė.

Muziejuje galima pamatyti ir didžiausią pasaulyje drugelį. Didysis Atlaso drugys yra naktinis ir aptinkamas tik Pietryčių Azijoje. Jo sparnai siekia per 30 centimetrų.

„Šilkverpiaų antenos kaip šukytės. Įsivaizduokite, kaip gamta sukūrė: jie neturi burnytės, todėl negali valgyti ir išsiskleidę gyvena daugiausia 7 dienas. Šiaurės Indijoje auginami netgi dėl šilko. Tada jau drugelių nebus, nes ant kokono vyniojamas siūlas. Jų esame turėję ir pas save ekspozicijoj, labai įdomiai elgiasi – tarsi gąsdina, ima įdomiai drebinti sparneliais: tu geriau čia prie manęs neik, palik ramybėje“, – kalba L. Stupurienė.

Kolekcijoje matyti ir lietuviškų drugelių įvairovė. „Melsvi, kurių dabar šiuo metu pilnos pievos, karpytės, perlinukai, auksinukai, spungės, turbūt visiems gerai pažįstamos, toliau citrinukai, aušrelės su oranžiniais sparnų galiukais“, – vardija L. Stupurienė.

Muziejininkai sako, kad šie eksponatai trapumu neprilygsta jokiems meno kūriniams, todėl yra saugomi kur kas labiau nei vertingiausi paveikslai. Didžiausias šių eksponatų priešas – bet kokia šviesa ir kandys. Pastarosios, beje, taip pat yra drugeliai.

Iš viso pasaulyje yra apie 160 tūkst. skirtingų drugelių rūšių. Daugiau kaip 200 iš jų gyvena Lietuvoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt