Gyvenimas

2020.09.03 21:57

Palaikyti nešvarumų surinkiklio ir gleivinės drėkiklio – sinusų – sveikatą padės ir dilgėlių šaknys

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.09.03 21:57

Niekam nepatinka, kai sausa oda, bet kai sausos gleivinės, dar didesnis košmaras, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ pažymi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Tačiau sinusai – ne tik papildomas drėgmės šaltinis kvėpavimo takuose. Jie geba atpažinti infekcijas ir su jomis kovoti, todėl sinusus geriau turėti sveikus.

Niekam nepatinka, kai pasidaro sunku laisvai kvėpuoti, skauda galvą ar traukia veidą. Nosis gali būti užsikišusi dėl paprasčiausios slogos, galva skaudėti – dėl raumenų įtampos, bet neretai priežastis slypi sinusuose.

Sinusai yra skruostuose, tam tikrose ertmėse pačioje nosyje, taip pat – kaktoje virš antakių. Kam gamta juos sugalvojo? A. Unikausko teigimu, sinusai atlieka keletą funkcijų.

Sinusų gleivinėje yra daug limfagyslių, kuriomis šuntuojamos infekcijos. Jų sukėlėjai įkvepiami kvėpuojant, bendraujant su kitu žmogumi jomis taip pat tarsi „dalijamasi“. Infekcijos patenka į kvėpavimo takus, o sinusuose yra labai intensyvi limfotaka: į ją nunešama labai daug imuninės sistemos ląstelių, kurios atpažįsta infekcijas ir su jomis kovoja.

Tai yra filtras, nešvarumų, dulkių surinkiklis. Mes visi to priryjame daug, bet drenavimo būdu organizmas atsikrato priešais. Visa tai suteka į skrandį, ten daug rūgšties ir viskas yra sudorojama.

„Sinusai imuninio atsparumo infekcijoms prasme labai naudingi bet kuriuo atveju. Geriau turėti juos sveikus negu ligotus. Taip pat tai yra mūsų drėkiklis, papildomas drėgmės šaltinis mūsų kvėpavimo takuose. Ar kam patinka, kai oda būna sausa? Žinokite, kai sausos gleivinės, dar didesnis košmaras visomis prasmėmis.

Ir, aišku, tai yra filtras, nešvarumų, dulkių surinkiklis. Mes visi to priryjame daug, tai nuteka iš nosies. Tai vyksta visą laiką, bet kodėl tai vyksta? Nes drenavimo būdu organizmas atsikrato priešais. Visa tai suteka į skrandį, ten daug rūgšties ir viskas yra sudorojama“, – pasakoja profesorius.

Kaip ir dėl daugelio ligų, taip ir dėl sinusų problemų dažnai kalta mūsų mityba, kaip tai keistai beskambėtų. Laidoje daktaras papasakojo, kokios maistinės medžiagos padeda palaikyti sinusų sveikatą.

Erzinantis kvėpavimas, arba kokius produktus vartoti, kad sumažintumėte užsikimšusios nosies efektą

Geriausios maistinės medžiagos sinusams

Vitaminas A

„Tai pagrindinė maistinė medžiaga, palaikanti gleivines sveikas, o mūsų sinusai taip pat iškloti gleivinėmis. Šio vitamino gausu menkių kepenėlėse ir daržovėse: lapiniuose kopūstuose (kale), lapinėse daržovėse“, – teigia gydytojas.

Cinkas

Cinkas didina atsparumą bakterijoms, virusams, grybeliams. Šio mikroelemento gausu jūrų gėrybėse.

Vitaminas C

Vitaminas C, tikina A. Unikauskas, yra labai reikalingas baltosioms kraujo ląstelėms kovoti su mikrobais. Šio vitamino gausu lapinėse daržovėse.

Vitaminas D

„Svarbiausia medžiaga, reikalinga jūsų imuninei sistemai, yra vitaminas D. Tai lyg hormonas, jo poveikis panašus į kortizolio poveikį – saugo mus nuo uždegimų. Jis ypač naudingas žmonėms, turintiems alergijų. Šio vitamino gausu grybuose, pieno produktuose, daugiausiai jo gausite pabuvę saulėje“, – vardija daktaras.

Dar vienas itin naudingas dalykas sinusams – dilgėlių šaknys

Sinusams naudingos ir dilgėlių šaknys. Jos silpnina uždegimus, padeda turintiems alergijų. Tačiau įsidėmėkite – labai svarbu gaminant dilgėlių arbatą naudoti būtent dilgėlių šaknis, o ne lapelius.

Plačiau – vasario 13 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Erzinantis kvėpavimas, arba kokius produktus vartoti, kad sumažintumėte užsikimšusios nosies efektą