Gyvenimas

2020.08.17 16:56

Karantino kaukė kinui Lietuvoje: pavasarį planuoti filmavimai prasideda tik dabar

žiūrėkite reportažą
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.17 16:56

Pandemija pakoregavo filmų kūrėjų šiųmečius darbus – pavasarį planuoti filmavimai prasideda tik dabar. Tikimasi, kad galima antra COVID-19 banga atnaujintų darbų nesužlugdys, tačiau apsunkinti atsigavimą gali tai, kad kino teatrai dirba ne visu pajėgumu, o pajamas gerokai apkarpė atšaukti Lietuvoje planuoti filmuoti užsieniečių projektai.

Šiuo metu Vilniuje filmuojamas švedų kriminalinis trileris „Neprarask budrumo“. Darbai kasdien prasideda nuo itin griežtos patikros, kurią lėmė net 3 kartus filmavimo darbus privertusi atidėti pandemija.

Žinios. Pandemija pakoregavo kino kūrėjų planus: pavasarį planuoti filmavimai prasideda tik dabar

„Imamės visų saugumo priemonių: nuolat žmones testuojame, kas rytą matuojame temperatūrą visiems aikštelėje būnantiems žmonėms, dirbame tik su kaukėmis, jas nusiima tik aktoriai filmuodamiesi. Filmo siužeto pandemija kol kas dar nepakoregavo, tačiau seniai numatytas lokacijas pakeitė. Štai dėl sienų kirtimo apribojimų ir neaiškios situacijos teko atsisakyti filmavimų Rusijoje“, – sako prodiuserė Lejla Bešič.

Lietuvos kino centro duomenimis šiemet turėjo būti įgyvendinti arba iš dalies nufilmuoti 45 projektai: 28 nacionaliniai, 8 bendros gamybos ir 9 užsienio. Nors į filmavimo aikšteles po truputį grįžtama, tačiau spėjama, kad šiemet kūrėjų nuostoliai dėl pandemijos gali siekti 60, platintojų – 70 proc.

„Nacionaliniai filmai sulaukė paramos iš valstybės ir į gamybą išleista daugiau filmų negu įprastai. Bet reikia galvoti apie visą industriją, ne tik apie režisierius, bet ir aptarnaujantį personalą, kurio gali būti ir 200. Jų pagrindinės pajamos ateina iš užsienio, o čia situacija labai prasta. Kadangi nėra draudimo kompanijų draudžiančių nuo COVID-19 pasekmių. Nė viena kompanija nerizikuotų, nes tai reikštų sustojusį filmavimą“, – sako prodiuserė Dagnė Vildžiūnaitė.

Visgi režisieriaus Justino Krisiūno režisuojamos romantinės komedijos „Vyras už pinigus“ kūrėjai tikisi, kad po pusmečio žiūrovai galės šį filmą išvysti, o aktoriai šiandien džiaugiasi grįžę į darbus.

„Išgyvenom gerai. Labai džiugu grįžti ir matyti žmones be kaukių, bet tikiuosi, kad išgyvensime ir šitą, nes gyventi tai norisi. Gal vakciną išras, o gal šypsena išgelbės pasaulį“, – sako aktorius Julius Žalakevičius.

Iš kultūros sektoriui kovai su pandemijos padariniais skirtų 68 mln., 3 milijonai eurų numatyti kino sektoriui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt