Gyvenimas

2020.08.13 22:40

Krekenaviškiai ruošia unikalius Žolinių atlaidus – žada, kad bazilika skendės žolynų ir gėlių jūroje

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.13 22:40

Prieš šį šeštadienį vyksiančią Švenčiausiosios Mergelės Marijos ėmimo į dangų šventę, Panevėžio rajono Krekenavos bendruomenė Žolinei ruošia neįprastus bažnyčiai vainikus. Augalų kompozicijoms panaudoję derlių, krekenaviškiai siekia tradiciją įrašyti į Nacionalinį nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąrašą.

Nors garsiąją Krekenavos baziliką juosia statybiniai pastoliai, krekenaviškiai triūsia, kad per garsiuosius Žolinės atlaidus Dievo šventovė maldininkus pasitiktų skendinti ne statybų dulkėse, o žolynų ir gėlių jūroje. Į Krekenavą per atlaidus suvažiuoja tūkstančiai žmonių iš visos Lietuvos, tad moterys pripažįsta siekiančios išskirtinai papuošti baziliką, nei daugelis įpratę matyti.

„Pas mus jau vainikai kitokie – margi. Nebėra tų tradicinių vainikų, nebėra tų tokių, kai būdavo iš tujų, o darom iš visokių augalų, kurie laikosi. Bandom, buvo visko: ir sėkmių, ir nesėkmių, bet labai smagu, kad moterų daug“, – sako krekenaviškė Irma Rudienė.

„Turėtų tie vainikai būti žolynai. Tai jie visi spalvoti ir visas derlius tuose vainikuose“, – pasakoja miesto gyventoja Danguolė Junevičiūtė.

Į vainikų pynimą įsitraukė visa Krekenavos bendruomenė. Moterys iš savo kiemų nešė gėles, ūkininkai iš laukų – javų varpas. Kad suspėtų laiku supinti vainikus, krekenaviškės dirba dviem etapais.

„Gal šiek tiek ir paskausta, jei pasakius teisybę, bet pasikeičiam, žinokit, – viena papina, kita papina. Retas darbas į metus vieną kartą“, – teigia viena iš vainikų pynėjų.

Krekenavos bazilikos rektorius sako, kad suburtos Krekenavos moterys parodė, jog laukuose ir pievose augančias Dievo dovanas galima naudoti ir maldos namams puošti.

„Reikia žinoti, kur auga kanapės, kur auga linai, kur auga javai, būti susitarus su tais ūkininkais, kad galima paimti, tam tikrus žalesnius (augalus – LRT.lt) nusipjauti anksčiau. Tai aš džiaugiuosi, kad dabar devinti metais esu čia Krekenavoje ir kad atsirado nauja grupė entuziasčių moterų, kurios šitą tradiciją panoro atgaivinti“, – džiaugiasi Krekenavos bazilikos rektorius Gediminas Jankūnas.

Panorama. Valdovų rūmuose pagerbti beveik 100 šimtukininkų (su vertimu į gestų k.)

Nors Krekenavos bendruomenė jau kurį laiką garsėja Žolinės vainikais, tačiau šiemet visu pajėgumu įsijungusi bendruomenė turi ir tikslą.

„Lietuvos nematerialaus kultūros vertybių sąvadas, kuris jau turi 30 vertybių, siekiama, kad ir šitas bendruomeninis reiškinys, būtent Žolinių dieną puošimas vainikais ir augalų juostomis, būtų pastebėtas ekspertų ir įtrauktas į šitą sąvadą“, – pabrėžia etnologė Aušra Sidorovienė.

Krekenavoje Žolinės atlaidai vyks aštuonias dienas.