Gyvenimas

2020.08.15 21:15

Patraukli šypsena vieniems – raktas į sėkmę, kiti išskirtinumu laiko kreivus dantis

LRT KLASIKOS laida „Profiliai“, LRT.lt2020.08.15 21:15

Grožio samprata ir požiūris į tai, kas yra graži šypsena, nuo senų laikų smarkiai pasikeitė, bet ir dabar tai suprantama nevienodai. Pasak LRT KLASIKOS laidos „Profiliai“ pašnekovės, odontologės Violetos Raslanienės, supratimas, kokia šypsena patraukli, priklauso ir nuo tautos: tai, kas gražu Amerikoje, nelabai gražu Europoje ir visai negražu Azijoje, kuri kreivus dantis laiko išskirtine savybe.

Daugiau nei 40 metų patirtį sukaupusią gydytoją odontologę, lektorę V. Raslanienę kalbina LRT KLASIKOS laidos „Profiliai“ vedėjas Eugenijus Skerstonas.

– Šypsena itin reikšminga. Dažniausiai – teigiamo, nuoširdaus ir spontaniško santykio su aplinkiniais veido mimikos forma, jausminė išraiška, ne tik traukianti dėmesį, bet ir itin maloniai nuteikianti. Galbūt nesigilinkime į įvairiausias daugybines šypsenos reikšmes, bet dėmesį sutelkime į jos svarbiausią regimąjį akcentą – dantis ir dantenas.

– Tai tikrai labai svarbu, ir ne tik bendraujant, bet turi įtakos ir darant karjerą. Turėjau nemažai pacientų, kurie atėję prašė sutvarkyti priekinius dantis, kad šypsena būtų graži. Taip pat turėjau nemažai pacientų, kurie vaikščiojo į darbinius susitikimus ir skundėsi, kad dantys netvarkingi, o per pokalbį tai gali išaiškėti.

Verslo vyrai sako: jeigu būsimo darbuotojo dantys netvarkingi, negražūs, jis turbūt neatidus ir darbe, nestropus, nesirūpina savo sveikata, kas yra svarbu – atlikdamas darbines užduotis. Todėl priimant į darbą, atliekant įvairius sandorius, turint įvairių susitikimų tai yra tikrai labai svarbu.

Neprimetu savo nuomonės, nes grožio samprata ir graži šypsena – labai subjektyvūs dalykai. Tai ir tautiniai dalykai: tai, kas gražu Amerikoje, nelabai gražu Europoje ir visai negražu Azijoje.

– Sakoma, žmonės šypsosi akimis, bet ar tik? Juk šypsenos puošmena – būtent gražūs dantys. Akivaizdu, jeigu jais nesirūpinama, kyla ir psichologinių, ne tik su bendravimu susijusių problemų. Neprižiūrimi dantys – ir psichinio nerimo, kompleksų šaltinis. Ar iš savo patirties jaučiate varžymąsi dėl nesutvarkytų dantų, vangaus šypsnio nerodant dantų?...

– Pacientui įėjus į kabinetą ir net jam neišsižiojus gydytojas odontologas gali labai daug ką pasakyti todėl, kad jeigu burnoje trūksta daug dantų, yra šaknys, dantys nesutvarkyti, išryškėja raukšlės apie lūpas, prie nosies, keičiasi šypsenos linija, lūpų padėtis, liežuvis, sąkandis. Aišku, labai svarbu ir dantų spalva, forma...

Dažnai pacientai, kurių priekiniai dantys nesugydyti, pakeitę spalvą, netaisyklingos formos ir kurių dantys sutvarkomi, pasižiūrėję į veidrodį sušunka: ach! Tu supranti, kad žmogus tikrai pasikeitė net savo viduje, įgavo pasitikėjimo, grožisi savimi. Turėjau ne vieną ir garbaus amžiaus pacientą, net šiek tiek buvau nustebusi, kad tokiame amžiuje norima gražių, sutvarkytų dantų.

– Kas jautriau reaguoja į nesutvarkytus dantukus: vyrai ar moterys?

– Iš ilgametės patirties galiu pasakyti, kad moterys labiau rūpinasi dėl estetikos, vyrai – galbūt dėl funkcijos, bet laikai keičiasi. Dabar vyrai, jaunuoliai, studentai, moksleiviai – visi žymiai labiau rūpinasi dantų išvaizda, šypsena, kurią lemia ne tik genetika, bet ir daugelis žalingų įpročių.

Bet esu turėjusi pacientų, kurie labai mėgsta saulėgrąžas, o jose yra medžiagos, kuri tirpdo dantų emalį. Priekiniame dantyje netgi išgraužtas griovelis, į kurį jis įstato saulėgrąžą ir ją lukštena. Sakau: duokite, aš jums jį užliesiu. Sako: ne, nereikia, man labai gražu!

– Bet jeigu žmogus grožisi savimi, jeigu jį tenkina jo savivaizdis, tegul ir būna.

– Tikrai neprimetu savo nuomonės, nes grožio samprata ir graži šypsena – labai subjektyvūs dalykai. Tai ir tautiniai dalykai: tai, kas gražu Amerikoje, nelabai gražu Europoje ir visai negražu Azijoje.

Garsus kvatokliškas juokas aukštuomenės salonuose buvo laikomas prastumu, labai plati šypsena – nepadoriu elgesiu. Bet tai keitėsi, aišku, atsirado ir kabinetai, gydytojai, priemonės dantims. O kas daro didžiausią įtaką šiuo metu, tai Holivudas. Tai galinga industrija su reklama ir visu kitu.

– Pastebėjau, kad anūkai labai jautriai reaguoja į savo senelių dantis, atvirai užduoda klausimą, jie gi neslapukauja: seneli, kodėl tavo dantys tokie pageltę? Ar jaunesnėms kartoms toks pavyzdys daro kokį nors poveikį?

– Tikrai daro. Atėjo nauja gera savybė – visi pradėjo tiesinti dantis breketais, ko seniau nebūdavo. Būdavo gėda juos nešioti. Dabar mokykloje yra konkurencija, kas nešios įdomesnius, įvairesnius... Netgi turėjome pacientą – suaugusį garsų sportininką, kuris važiavo į pasaulio čempionatą, jam reikėjo uždėti breketus ir jis atėjęs paprašė: uždėkite Lietuvos vėliavos spalvų breketus, kad, kai šypsosiuosi, matytųsi!

Dar galiu pasidalinti tokiu įdomiu pastebėjimu. Tėvai atveda vaikus į kabinetą, vaikų dantys kreivi, šleivi, tėvų – holivudiniai. Pradžioje niekaip nesupratome, kaip taip gali būti. Pasirodo, tėvų buvo kreivi, bet jau ištiesinti, vaikų – genetiškai paveldėti kreivi.

Daug kreivų dantų Azijos tautose, nes jie valgo vien minkštą maistą, nesivysto žandikaulis, dantys susigrūda. Bet kai būdama Japonijoje pasakiau, kad čia mūsų ortodontams būtų daug darbo, man buvo pasakyta: ne, tai mūsų išskirtinumas. Kiekvienoje tautoje skirtingas supratimas.

– Kiek žinau, 18 a. šypsotis, demonstruoti dantis buvo laikoma grubumu, būdingu žemakilmiams, o 19 a. antroje pusėje fotografijos meno paveikta šypsena tarsi pakeitė savo pavidalą – fotografuojamų asmenų buvo prašoma šypsotis.

– Įdomu, kad bėgant amžiams keičiasi grožio samprata, tradicijos, įpročiai. Garsus kvatokliškas juokas aukštuomenės salonuose buvo laikomas prastumu, labai plati šypsena – nepadoriu elgesiu. Bet tai keitėsi, aišku, atsirado ir kabinetai, gydytojai, priemonės dantims. O kas daro didžiausią įtaką šiuo metu, tai Holivudas. Tai galinga industrija su reklama ir visu kitu.

– O ar šypsena su gražiais prižiūrimais dantimis šiandien laikytina jaunatviškumo simboliu?

– Gydytojas odontologas pirmiausia nori, kad dantys būtų prižiūrėti dėl sveikatos, kad būtų kramtymo funkcija, taisyklingas sąkandis ir t. t. Gražūs balti dantys šypsenai turbūt suteikia simpatiškumo, jaunatviškumo, bet pirmiausia tai – funkcija ir sveikata.

– Labai įdomu, kad praradus šoninius dantis išsikiša žandenos, įdumba žandai, susiaurėja lūpos... Kartais žmogus virsta neatpažįstamu.

– Žinote, protinių dantų šalinimas į Europą irgi atėjo iš Amerikos, Holivudo. Išrovus protinius dantis, kadangi jie galiniai, toje vietoje nebevyksta kramtymo funkcija, kaulas po truputį atrofuojasi, įdumba skruostai, kas labai gražu fotomodeliams. Esu ne vienai gražuolei šalinusi tuos dantis ir iš tikrųjų taip gal ir gražiau.

Aišku, jei protiniai dantys išdygę dantų lanke, taisyklingi, dalyvauja atliekant kramtymo funkciją, šalinti nepatariame, bet labai dažnai jie ne dantų lanke, neatlieka savo funkcijos, todėl jų nereikia gailėti, nes jie nesusiję su protu.

Plačiau – rugpjūčio 7 d. laidos „Profiliai“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.