Gyvenimas

2020.08.10 21:30

Drebančios rankos ir pranašauja ligas, ir perspėja apie netinkamą gyvenimo būdą

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.08.10 21:30

Daugelis įsivaizduoja, kad rūkymas padeda nusiraminti, tačiau šis žalingas įprotis gali kelti nerimą, nes priverčia širdį plakti greičiau. Dėl to gali net imti drebėti rankos, kaip ir trūkstant vitamino B12, miego ar vartojant tam tikrus vaistus, sumažėjus cukraus kiekiui kraujyje, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ pasakoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas.

Ką reiškia drebančios rankos, turbūt žino kiekvienas. Jei rankos dreba prieš svarbų gyvenimo įvykį – normalu, tačiau jei šis simptomas kartojasi dažnai ar yra nuolatinis, privalote į tai atkreipti dėmesį, sako A. Unikauskas.

Kodėl dreba rankos?

1. Intencinis tremoras

„Tai tremoras, kai atliekant kokį veiksmą kuo arčiau tikslas, tuo labiau virpa rankos. Pavyzdžiui, laikote kavos puodelį ir atsiranda drebulys. Rankos virpa, kai kažką daro, bet praeina, kai yra laisvos. Priežastis ne visada aiški. Kartais tai siejama su genų defektais, gali būti ir ligos, kuriomis paprastai užsiima nervų ligų gydytojai, simptomas. Jei simptomas lengvas, galima apsieiti be gydymo, jei drebulys lydi kasdienes užduotis, gali prireikti vaistų, ergoterapijos ar net operacijos“, – teigia daktaras.

Drebančios rankos gali būti hipertirozės požymis. Tai reiškia, kad jūsų skydliaukė dirba per intensyviai, jūsų kūnas tampa per daug aktyvus, netgi sudirgęs. Tai sutrikdo jūsų širdies ritmą, ima kristi svoris, pradeda varginti prakaitavimas, imama netoleruoti šilumos.

2. Parkinsono liga

Kai sergama Parkinsono liga, rankos dreba, nes pažeistos smegenų ląstelės, duodančios signalą raumenims judėti. Paprastai drebulys prasideda vienoje rankoje, bet laikui bėgant gali pereiti ir į kitą ranką. Drebėti gali nebūtinai rankos – taip gali atsitikti ir su kojomis, ir net apatiniu žandikauliu, liežuviu.

„Tai ramybės tremoras, atsirandantis tada, kai žmogus atsipalaiduoja, nieko nedaro. Aišku, paprastai, kai kalbama apie Parkinsono ligą, atsiranda ir kitų požymių: mažėja judesių ir jie lėtėja, pavyzdžiui, prisiruošti atsistoti nuo kėdės žmogui kartais gali prireikti kelių minučių, sunkiais atvejais – net kelių valandų. Judesiai lėti, žingsniukai mažyčiai, sunku pradėti eiti, sunku staigiai sustoti, žmogus negali apsisukti vietoje... Pagrindinis Parkinsono ligos drebėjimo gydymas yra vaistai“, – pasakoja profesorius.

3. Išsėtinė sklerozė

Ši būklė pažeidžia nervų dangalą, vadinamą mielinu. Kai taip atsitinka, gali atsirasti ir rankų ar kitų vietų drebėjimas. Apskritai sakoma, kad išsėtinės sklerozės simptomai išsibarstę ir vietoje, ir laike, t. y. gali sutrikti regėjimas (viena ar abiem akimis), bet tai praeina; gali atsirasti rankos, kojos tirpimas, galūnių silpnumas, drebulys, tačiau ir tai galiausiai praeina.

4. Hipertirozė

Hipertirozė – tai suaktyvėjusi skydliaukė. Drebančios rankos gali būti hipertirozės požymis. Tai reiškia, kad jūsų skydliaukė dirba per intensyviai, jūsų kūnas tampa per daug aktyvus, netgi sudirgęs. Tai sutrikdo jūsų širdies ritmą, ima kristi svoris, pradeda varginti prakaitavimas, imama netoleruoti šilumos. Šią būklę gali nustatyti paprastas kraujo tyrimas. Beje, kartais būna situacijų, kai drebėjimas nelabai ryškus, paryškėja tam tikrose situacijose, kalba A. Unikauskas.

Drebančios rankos yra ne tik amžiaus pasekmė – simptomas išduoda ir žalingus įpročius, ir galimas ligas

5. Kofeino perteklius

„Ribokite, pavyzdžiui, kavos kiekį iki vieno ar dviejų puodelių per dieną. Kofeinas yra stimuliantas, kuris ne tik leidžia jums pabusti, bet ir priverčia drebėti rankas, kai jo yra per daug. Tačiau kava – ne vienintelis kofeino šaltinis. Kofeino galite gauti su šokoladu, kai kuriais nereceptiniais vaistais, ypač norėčiau akcentuoti energinius gėrimus“, – pabrėžia medikas.

6. Miego trūkumas

Dar vienas dalykas, dėl ko gali imti neklausyti rankos – tai miego stoka. „Juk nesitikite, kad automobilis važiuos, jei į jį neįpilsite degalų. Taip pat negalite tikėtis, kad jūsų smegenys siųs teisingas žinutes atskiriems organams, jei jums trūks miego. Kai trūksta miego, smegenys gali atsiųsti klaidingą signalą, dėl kurio pradeda drebėti rankos. Net ir trumpas pasnaudimas gali pagelbėti ir sustabdyti rankų drebėjimą“, – tikina daktaras.

Nervus ir raumenis maitina cukrus, todėl staiga nukritus jo lygiui kraujyje pradeda drebėti rankos. Mažą cukraus kiekį kraujyje gali sukelti diabetas, tam tikri vaistai, per didelis alkoholio kiekis, maisto stoka, tačiau dažniausiai tai įvyksta dėl per dažno angliavandenių valgymo.

7. Alkoholikams nutraukus alkoholio vartojimą

Jei esate priklausomas nuo alkoholio, staiga jo atsisakius gali pasireikšti toks simptomas, kaip rankų drebulys. Jis prasideda maždaug praėjus 10 valandų po paskutinio gėrimo ir, anot laidos „Klauskite daktaro“ vedėjo, gali trukti net kelias savaites. „Kai kurios detoksikacijos programos rekomenduoja vaistus, padedančius suvaldyti abstinencijos simptomus“, – priduria jis.

8. Nukritus cukraus lygiui kraujyje

Mažas cukraus kiekis kraujyje vadinamas hipoglikemija. Nervus ir raumenis maitina cukrus, todėl staiga nukritus jo lygiui kraujyje pradeda drebėti rankos. Mažą cukraus kiekį kraujyje gali sukelti diabetas, tam tikri vaistai, per didelis alkoholio kiekis, maisto stoka, tačiau dažniausiai tai įvyksta dėl per dažno angliavandenių valgymo.

9. Antidepresantai, antihistamininiai vaistai ar vaistai nuo migrenos

„Gali būti kalti vaistai. Dažniausiai šį simptomą gali sukelti antidepresantai, vaistai nuo traukulių, migrenai, neuropatijai, astmai gydyti skirti vaistai. Rankų drebėjimą taip pat gali sukelti ir kai kurie antihistamininiai vaistai“, – vardija gydytojas.

Tačiau jis įspėja – jeigu vaistai paskirti daktaro, jų vartojimo nutraukti negalite. Jei vartojami vaistai sukelia šalutinį poveikį, dėl jo slopinimo ar vaistų keitimo visada būtina pasitarti su gydytoju, kuris paskyrė medikamentus.

10. Stresas

„Dėl rankų drebėjimo gali būti kaltas stresas. Jei streso lygis smarkiai šokteli, pradeda drebėti rankos, širdis plaka daug smarkiau. Abu šie simptomai dings iš karto stresui atslūgus. Jei stresinėse situacijose pradeda drebėti rankos, išbandykite stresą mažinančius metodus: kvėpavimą su ilgu iškvėpimu, meditaciją“, – pataria A. Unikauskas.

11. Rūkymas

Nors daugelis įsivaizduoja, kad rūkymas padeda nusiraminti, tačiau, pasak mediko, šis žalingas įprotis iš tiesų gali sukelti nerimą. Taip yra todėl, kad į kraują patekęs nikotinas priverčia širdį plakti greičiau, o tai gali sukelti nerimą, rankų drebulį.

12. Vitamino B12 trūkumas

„Šis vitaminas vaidina svarbų vaidmenį palaikant nervų sistemos būklę. Jei nevalgote mėsos ar kiaušinių, negeriate pieno ir vartojate tam tikrus vaistus, gali būti, kad šio vitamino pradės trūkti. Tai gali sąlygoti rankų drebėjimą arba rankų ir kojų sąstingį, silpnumą“, – perspėja profesorius.

Plačiau – gegužės 14 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Drebančios rankos yra ne tik amžiaus pasekmė – simptomas išduoda ir žalingus įpročius, ir galimas ligas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.