Gyvenimas

2020.08.06 21:45

Jei lova kvieste kviečia net dieną, metas peržiūrėti mitybą

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.08.06 21:45

Paklaustas, kas suteikia daugiausiai energijos, dažnas atsakytų, jog angliavandeniai. Tačiau kaip nutinka, kad tikimės energijos, o gauname nuovargį? Angliavandeniai, anot LRT TELEVIZIJOS laidos „Klauskite daktaro“ vedėjo, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesoriaus Alvydo Unikausko, didina insulino kiekį kraujyje, o tai išsekina kalio atsargas. Būtent dėl kalio stygiaus imame jaustis išsunkti.

Jeigu nuolat jaučiatės pavargę, niekam neužtenka energijos, metas sužinoti, kur slypi to priežastis ir kaip atgauti energiją.

„Nors angliavandenius valgome, kad gautume energijos, dažnai būna taip, kad suvalgę tokio maisto jaučiamės atvirkščiai – mieguisti ir dar labiau pavargę. Atrodo, viskas – mūsų nėra. Vienas iš svarbių mechanizmų, kodėl taip įvyksta – angliavandeniai išsekina mūsų organizmo kalio atsargas“, – teigia A. Unikauskas.

Kai prarandame kalį, tai sukelia:

– nuovargį,

– silpnumą,

– kojų mėšlungį,

– širdies aritmiją,

– aukštą kraujospūdį,

– tremorą (drebėjimą).

Daktaras sako, kad kalbant apie kalio trūkumą teks vėl kalbėti apie insuliną, nes tai insulino sukelta hipokalemija, pavojingai mažas kalio kiekis kraujyje.

„Kai stimuliuojate insulino kiekį kraujyje, valgote daug ir ypač – dažnai angliavandenių, cukraus, blokuojate natrio, kalio siurblį, kuris yra tarsi baterija. Vienoje pusėje yra natris, kitoje – kalis. Tarp jų susidaro elektros srovė, o jei nėra srovės – kompiuteris miršta, planšetė nebeveikia. Su organizmu vyksta lygiai tas pats: nėra srovės – nieko gero nebus“, – aiškina profesorius.

Natris būna ląstelės išorėje, kalis – jos viduje. Taip ir sukuriama elektros srovė, dėl kurios veikia mūsų energijos baterija: dėl to dirba raumenys, nervų sistema ir visos kitos organizmo dalys. Tai sudaro mažiausiai 30 proc. mūsų visos energijos.

Kai lova kvieste kviečia: kalio trūkumas gali būti kaltas ne tik dėl energijos stygiaus

Kai stimuliuojate insulino kiekį kraujyje, valgote daug ir ypač – dažnai angliavandenių, blokuojate natrio, kalio siurblį, kuris yra tarsi baterija. Vienoje pusėje yra natris, kitoje – kalis. Tarp jų susidaro elektros srovė, o jei nėra srovės – kompiuteris miršta. Su organizmu vyksta lygiai tas pats.

„Jeigu valgome cukrų, angliavandenius, mūsų kraujyje visą laiką daug insulino, o per daug insulino sukels hipokalemiją. Insulino kiekiui pakilus išsenka mūsų kalio atsargos. Tai viena iš priežasčių, kodėl prisivalgę daug angliavandenių jaučiatės pavargę“, – pasakoja gydytojas.

Turbūt 90 proc. žmonių net pakelti naktį pasakytų, jog daugiausiai energijos suteikia angliavandeniai. Taip buvo visiems kalama į galvas dešimtmečius, nors praktika, pasak A. Unikausko, rodo priešingai.

Žinoma, dėl kalio trūkumo organizme negalima apkaltinti tik angliavandenių. Yra ir daugiau priežasčių, dėl ko pristinga šios medžiagos ir imame jaustis visiški bejėgiai.

Kalio trūkumo priežastys:

– vartojama daug angliavandenių,

– vartojama mažai kalio turinčių produktų,

– skysčių netekimas (jei nuolat vaikštote šlapintis, vemiate, viduriuojate, daug prakaituojate ir pan., kartu su skysčiais pašalinamas ir kalis),

– alkalozė (kai mūsų organizmas darosi per daug šarminis, o tai gali vykti ir dėl nuolatinio streso, nes streso hormonas kortizolis šarmina mūsų organizmą – tada kalis iš organizmo tiesiog išplaunamas),

– diuretikai (šlapimą varantys vaistai),

– sumažėjęs magnio kiekis (kalis ir magnis tarpusavyje labai susiję).

Daugiausiai kalio turi: lapinės daržovės, ankštinės daržovės (pupelės, žirniai), riešutai, sėlenos, bulvės. Įtraukite šių maisto produktų į mitybą, kad jums niekada nepritrūktų kalio.

Plačiau – kovo 23 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Taip pat skaitykite

Kai lova kvieste kviečia: kalio trūkumas gali būti kaltas ne tik dėl energijos stygiaus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt