Gyvenimas

2020.08.05 21:13

5 dalykai, po insulto padėsiantys atstatyti smegenis

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.08.05 21:13

Įvykus insultui gyventi taip, kaip gyvenote, nebepavyks – juk jis ištiko ne veltui. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas sako, kad po insulto svarbiausia sutelkti dėmesį į smegenų atstatymą, o tam reikia užtikrinti, kad jos gautų kuo daugiau deguonies. Į smegenis daugiau deguonies patenka ir darant pratimus, ir vartojant žuvį.

Insultas nesirenka nei pagal amžių, nei pagal lytį, nei pagal šalį. Jo auka gali tapti bet kuris iš jūsų ar jūsų artimųjų. Bloga žinia ta, kad insultas gresia kas šeštam žmogui, tačiau gera – ir po insulto ne viskas prarasta. Kaip gyventi po insulto, kad kuo labiau atsistatytų smegenų funkcijos?

„Smegenys aprūpinamos krauju, bet jeigu susidaro trombas, į kažkurią smegenų vietą kraujas visai nebepatenka. Tam tikros smegenų zonos arterijos nemaitinamos ir ta smegenų zona žūsta. Visi mūsų audiniai, bet ypač smegenys negali išgyventi be deguonies. Nors smegenys sudaro tik 2 proc. kūno audinių, jos sunaudoja net 20 proc. kūno turimų atsargų“, – aiškina A. Unikauskas.

Tad insultas įvyksta tada, kai tam tikros smegenų dalies nebepasiekia kraujas. Insultas gali būti išeminis, kai pasireiškia deguonies trūkumas. Kitas variantas, kai kraujas išsilieja ant smegenų, pavyzdžiui, jei plyšo aneurizma. Tai hemoraginis insultas – kraujo išsiliejimas į smegenis. Tačiau ir vienu, ir kitu atveju simptomai labai panašūs, kaip ir pasekmės, nors hemoraginio insulto pasekmės šiek tiek sunkesnės.

Jeigu mes maitinsimės angliavandeniais, smegenys stengsis visą energiją gauti iš gliukozės, bet daug deguonies jos negaus. Ypač jeigu yra atsparumas insulinui, smegenys išvis nenorės tos gliukozės.

„Jeigu įtariate, kad jūsų artimą žmogų ištiko insultas, yra keturi punktai. Pirmiausia trys patikrai: paprašome nusišypsoti (jeigu insultas, šypsena bus kreiva), galime paprašyti pakelti rankas ir jas palaikyti (viena pradės svirti) ir kalbos sutrikimas: jeigu žmogus nesuprato, ką sakėte, jo kalba sutrikusi, jis negali pakartoti, ko prašėte, ar sunkiai taria žodžius, tai sutrikusi kalba. Ketvirtas punktas – laikas. Jis labai svarbus. Jeigu įvyko insultas, žmogus pas daktarą turi patekti per keturias su puse valandos“, – primena medikas.

Įvykus insultui gyventi taip, kaip gyvenote, nebepavyks. Atminkite – jis ištiko ne veltui. Jeigu ne plyšo aneurizma, kuri susijusi su įgimtais dalykais, dažniausiai dėl išeminio insulto žmogus kaltas pats, t. y. jis save ilgą laiką žalojo, nors ir ne sąmoningai, tačiau jį žalojo jo gyvenimo būdas ar mityba.

Susidūrus su gyvenimu po insulto svarbiausia rūpintis, kad atsistatytų smegenų funkcijos, o tam labai svarbu, kad smegenys gautų kuo daugiau deguonies. Aprūpinti smegenis deguonimi galite keliais būdais.

Nesirenka nei pagal amžių, nei pagal lytį: kas 6-as tampa insulto auka – kaip gyventi po jo?

Kaip padidinti deguonies kiekį smegenyse?

1. Ketonai

Ketoninės medžiagos, pasak laidos „Klauskite daktaro“ vedėjo, labai svarbios mūsų smegenims, o gliukozė neduoda tiek daug deguonies smegenims kiek ketoninės medžiagos.

„Jeigu mes maitinsimės angliavandeniais, smegenys stengsis visą energiją gauti iš gliukozės, bet daug deguonies jos negaus. Ypač jeigu yra atsparumas insulinui, smegenys išvis nenorės tos gliukozės. Joms nieko nereikės, jos tiesiog pamažu nyks, vystysis Alzheimerio liga. Vadinasi, mums reikia duoti joms kitą energijos šaltinį – tai ketoninės medžiagos. Ketonai – nuostabus kuras smegenims, ypač pažeistoms“, – sako gydytojas.

Ketoninių medžiagų galite gauti:

– vartodami mažai angliavandenių,

– laikydamiesi protarpinio badavimo.

Svarbus vitaminas patyrusiems insultą yra vitaminas C. Jis stiprina kraujagysles ir užkerta kelią būsimiems insultams.

2. Omega-3 riebalų rūgštys

Šios rūgštys padeda atstatyti pažeistų smegenų funkcijas. Geriausias jų šaltinis – riebi žuvis.

3. Pratimai

„Judant intensyvėja kraujotaka, atitinkamai į smegenis patenka daugiau kraujo, o su juo – ir daugiau deguonies“, – pažymi A. Unikauskas.

4. Vitaminas D

Jis padeda atsistatyti pažeistoms smegenims, tad į savo dienotvarkę įtraukite ir ilgus pasivaikščiojimus gamtoje. Vitamino D gausite net tada, jeigu nėra saulės, bet vitamino D galite gauti ir su maistu, pavyzdžiui, valgydami žuvį: karpį, skumbrę, ungurį, lašišą, tuną, menkių kepenėles.

5. Vitaminas C

„Dar vienas svarbus vitaminas patyrusiems insultą yra vitaminas C. Jis stiprina kraujagysles ir užkerta kelią būsimiems insultams. Daugiausiai vitamino C yra raugintuose kopūstuose, juoduosiuose serbentuose, saldžiosiose paprikose“, – vardija daktaras.

Jis tikisi, kad ši informacija padės ne tik patyrusiems insultą, bet ir privers susimąstyti su šia liga nesusidūrusius žmones apie savo gyvenimo būdą ir mitybą. Svarbu dar kartą pabrėžti: pajutę ar pamatę pirmuosius insulto požymius, kuo skubiau kvieskite greitąją pagalbą, nes tuo metu kiekviena sekundė – aukso vertės.

„Jūs turite keturias su puse valandos. Tai laikas, per kurį turite patekti į operacinę. Suteikus visą reikalingą pagalbą, insulto pažeidimus galima atstatyti“, – teigia A. Unikauskas.

Plačiau – vasario 17 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Taip pat skaitykite

Nesirenka nei pagal amžių, nei pagal lytį: kas 6-as tampa insulto auka – kaip gyventi po jo?