Gyvenimas

2020.08.11 21:10

Vieta Ignalinos rajone, kur galima paglostyti bitę ir atsipalaiduoti klausantis dūzgimo

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.08.11 21:10

„Poros valandų čia tikrai nepakaks“, – portalui LRT.lt pasakoja Bitininkystės muziejaus direktorė Danutė Indrašienė, vardydama aibę dalykų, kuriuos galima nuveikti Stripeikiuose. Čia ne tik daugiau apie bitininkystę sužinosite, bet ir įsitaisę hamakuose atsipalaiduosite Kvapų palėpėje klausydami bičių dūzgimo.

LRT.lt tęsia straipsnių ciklą „Aplink Lietuvą“! Visą vasarą žurnalistai keliaus po atokiausius šalies regionus ir miestelius, kalbins vietos gyventojus, verslininkus bei aktyvius bendruomenių narius, kad jų unikalias istorijas išgirstų visa Lietuva. Apie tai portale LRT.lt skaitykite kiekvieną savaitę.

„Sveiki, suradę mus girių glūdumoje, tarp ežerų ir upokšnių“, – lankytojus pasitinka užrašas informaciniame stende prie Stripeikiuose įsikūrusio Bitininkystės muziejaus įėjimo.

Čia pat vieno mygtuko paspaudimu galima pasiklausyti autentiško garso įrašo – muziejaus sumanytojo, įkūrėjo ir ilgamečio vadovo Bronislovo Kazlo pasakojimo, padedančio geriau suprasti jo filosofišką mąstymą.

„Jei būtų gyvenęs Sokrato laikais, jis tikrai būtų buvęs filosofas. Tai unikalus žmogus, kurio pastangų dėka šiandien į muziejų užsuka ir lankytojai iš viso pasaulio“, – portalui LRT.lt sako muziejaus direktorė D. Indrašienė.

Įžengus pro vartus iškart apima jausmas, kad prasidėjo savotiška kelionė laiku – į praėjusius amžius nukelia pievoje išsimėtę kelminiai ir šone sustatyti rėminės bitininkystės aviliai, ant kalno stūksanti pirkia.

„Poros valandų viskam apeiti tikrai nepakaks, – patikina D. Indrašienė. – 1984-aisiais Aukštaitijos nacionaliniame parke duris atvėręs muziejus pastaraisiais metais buvo atnaujintas ir lankytojams siūlo interaktyvias ekspozicijas.

Be to, visa teritorija užima beveik keturis hektarus, tad čia galima pasivaikščioti ir pasigrožėti ypatingu, paskutinio ledynmečio suformuotu kraštovaizdžiu. Taip pat apžiūrėti ir muziejaus skulptūrų parką.“

Muziejaus teritorija suskirstyta į kelias zonas, vienos padeda geriau pažinti skirtingas bitininkystės rūšis, kitose siūloma atsipalaiduoti ir tiesiog pabūti gamtos apsuptyje. Ant Liepų kalno esančioje rekreacinėje zonoje svečiai kviečiami atsipalaiduoti patogiuose krėsluose ar čia esančiose pavėsinėse surengti iškylą. Atsinešus savo kepsninę muziejaus teritorijoje galima ir ko nors išsikepti.

Vis dėlto daugelis čia užsukusiųjų nori daugiau sužinoti apie bitininkystę ir bitininko kasdienybę. „Tiesa, svarbu atkreipti dėmesį, kad muziejaus teritorijoje auginamos ir tikros bitės. Tik jos pas mus labai draugiškos“, – šypsosi muziejaus vadovė.

Senos stripeikiškių sodybos pastatai po to, kai čia įsikūrė muziejus, gavo naują paskirtį.

„Pirkioje pasakojama apie bičių gyvenamas erdves, pristatoma avilių raidos istorija. Be to, užsukus į pirkią atrodo, kad patekai į šeimos namus – čia aidi įvairiausi garsai, tarsi netrukus pasirodys šeimininkė ir pasiūlys arbatos“, – dėsto pašnekovė.

Pirkioje čia pasijusite kaip svečiuose, o svirne jausitės it patekę į avilį. „Čia ne tik per stiklą galite pamatyti, kas dedasi avilyje, bet ir bitę paglostyti. Tiesa, saugiai – glostydami specialiai pagamintą audinį“, – šypsosi D. Indrašienė, pasakodama apie interaktyvią svirno ekspoziciją. Svirno sieną dengiančiose korio akelėse – galybė įdomių faktų apie bites ir jų gyvenimą.

Kluonas – konferencijų, seminarų ir edukacinių programų erdvė, o pastarųjų muziejus siūlo pačių įvairiausių – kviečia pažinti bites saldžiai, paragauti „Radvilų deserto“, medaus ir kitų bičių produktų, išsikepti meduolių, išbandyti vieną iš bitininko darbų ar išlieti žvakę.

Buvusiame tvarte šiandien veikia kūrybinės dirbtuvės tiems, kurie nori kuo daugiau sužinoti apie bitininkystę. Čia galima peržiūrėti daugybę autentiškos medžiagos, o akyliausi žiūrovai gali net išlaikyti bitininko egzaminą bei gauti pažymėjimą, atskleidžia muziejaus vadovė.

Anot jos, muziejaus įkūrėjas vadovavosi filosofija, raginančia sulėtinti žingsnį ir pailsėti, tad teritorijoje kelios erdvės, kuriose galima atsipalaiduoti.

„Lietuviškas bites globoja dvi dievybės – Bubilas ir Austėja. Bubilo skulptūra puikuojasi kieme, ten ir tikros bitės gyvena. Kiek atokiau – Austėjos klėtelė, pasitinkanti įvairiausiais kvapais, šalto rūko fontano skleidžiamais garais ir informacija apie vietos žolynus, – pasakoja vadovė. – Taip pat lankytojams patinka Kvapų palėpė, kurioje besisupančiuose hamakuose gali susėsti visa šeima ir atsipalaiduoti klausydamasi relaksacinės muzikos bei uosdama vaško ar propolio kvapą.“

D. Indrašienė pasakoja, kad kasmet muziejuje vyksta medkopio pabaigos šventė. „Ir šiemet rugpjūčio 15 d. muziejaus teritorijoje šurmuliuos kulinarinio paveldo bei tautodailės darbų kermošius, vyks kūrybinės dirbtuvės, edukacijos, bus rodomas filmas „Sengirė“, svečius linksmins ansambliai, atlikėja Ieva Narkutė ir bus dar daugybė įvairiausių pramogų“, – vardija D. Indrašienė. Visą festivalio programą rasite čia.

Akimirkos iš LRT.lt apsilankymo Bitininkystės muziejuje – nuotraukų galerijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt