Gyvenimas

2020.08.04 10:53

Šeši geriausi Baltijos jūros paplūdimiai: vienas Nidoje, kiti – pas kaimynus

LRT.lt2020.08.04 10:53

Baltijos jūra nėra tokia šilta kaip Viduržemio ar Egėjo, tačiau palei ją nusidriekę paplūdimiai yra bene plačiausi, labiausiai laukiniai ir labiausiai smėlėti visoje Europoje. Kai kurie jų dar ir visiškai tušti. Net ir vasaros įkarštyje galite būti ramūs, kad niekas netyčia neužlips ant jūsų ką tik supiltos smėlio pilies. Nebent vėjas ją užpustys. Portalas „Emerging Europe“ siūlo pasižvalgyti po šešis geriausius Baltijos jūros paplūdimius.

Nida, Lietuva

Kuršių nerija susiformavo prieš maždaug 5 tūkst. metų (jei tikėsime baltų mitologija, ją supylė milžinė Neringa). Tai UNESCO paveldo objektas, besitęsiantis nuo Klaipėdos Lietuvoje iki Kaliningrado Rusijoje (tai vienas iš vos kelių UNESCO paveldo objektų, kurį dalinasi kelios valstybės).

„Emerging Europe“ rašo, kad Kuršių nerijoje rasite ne tik didžiausias smėlio kopas Europoje, bet ir unikaliausią Lietuvos kurortą – Nidą – garsėjantį savitais mediniais namukais. 19 a. pabaigoje-20 a. pradžioje čia buvo įsikūrusi menininkų kolonija, savo vasarnamį turėjo ir Nobelio premijos laureatas rašytojas Thomas Mannas.

Mendjala, Estija

Saremos sala garsėja gražiausiais Estijoje smėlėtais paplūdimiais, ypač atkarpa nuo Mendjalos iki Jervės, esanti maždaug už 10 km nuo salos sostinės Kuresarės. Prie Mendjalos jūra labai negili, todėl vanduo čia greitai įšyla ir būna bene šilčiausiais iš visų Baltijos jūros kurortų. Pakrantę juosia pušimis apaugusios smėlio kopos. Ši vieta ypač mėgstama irklentininkų ir jėgos aitvarų entuziastų.

Lahemos nacionalinis parkas, Estija

Lahema yra viena svarbiausių Europoje saugomų teritorijų, o didžiuliame miškais apaugusiame Kervemos regione galima sutikti briedžių, šernų, rudųjų lokių, lūšių, lapių ir kitų laukinių gyvūnų. Pakrantė uolėta ir akmenuota, čia kasmet apsistoja tūkstančiai į pietus traukiančių gervių.

Geriausias smėlio paplūdimys parke yra šalia Vesaus miestelio – vanduo čia toks pat skaidrus kaip Egėjo jūroje. Tik nesitikėkite, kad bus ir toks pat šiltas, nes tai – vienas šiauriausių Estijos paplūdimių.

Jūrkalnė, Latvija

Praktiškai nepaliestas civilizacijos Jūrkalnės paplūdimys, esantis maždaug už 200 km į vakarus nuo Rygos, yra tikras rojaus kampelis tiems, kas ieško iš tiesų laukinio poilsio. Skardžiai čia vietomis siekia net 20 m, o kraštovaizdis nuolat kinta dėl nesiliaujančios erozijos, tad tiesiog privalu leistis į žygį – nesitikėkite, kad bus labai lengva – pasigrožėti vaizdais, sugrįžti į gamtą ir papildyti „Instagram“ nuotraukų albumą.

Jūrkalnės skardžiai priskiriami suitų kultūros erdvei, kuri 2009 m. buvo įtraukta į UNESCO nematerialiojo paveldo sąrašą. (Suitai yra nedidelė katalikų tikėjimą išpažįstanti bendruomenė liuteronų ir stačiatikių dominuojamoje Latvijoje).

Leba, Lenkija

Saulėtą vasaros dieną platus švelnaus balto smėlio paplūdimys ties Leba, į šiaurės vakarus nuo Gdansko, gali priminti tikrus tropikus. Žinoma, kol neįmerkėte kojų į vandenį. Paplūdimys yra Slovinų nacionalinio parko, kartais dar vadinamo Lenkijos Sachara, dalis.

Parke esančios aukštos judančios smėlio kopos slepia net keletą ežerėlių, kurie pritraukia retas paukščių rūšis, kaip antai jūrinius erelius, didžiuosius apuokus, kormoranus ir juoduosius gandrus. Negilūs ežerai, pirmiausia Gardnas, idealiai tinka buriavimui ir burlenčių sportui.

Svinouiscis, Lenkija

Nors Svinouiscis toli gražu ne toks tuščias kaip kiti Lenkijos paplūdimiai, joks geriausių Baltijos jūros kurortų sąrašas nebus išbaigtas, nepaminėjus šios į šiaurę nuo Ščecino, šalia Vokietijos sienos, esančios vietovės.

Plačiausiais paplūdimys visoje Lenkijoje su negiliu įsibridimu į jūrą idealiai tinka šeimoms su vaikais, o vanduo čia įšyla praktiškai iki maksimalios temperatūros šiose platumose. Šiek tiek į pietus nuo kurorto esanti Karsiborska Kepa sala yra saugomas gamtinis rezervatas ir dar vienas paukščių stebėtojų rojus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt