Gyvenimas

2020.08.03 12:57

Daugėja žmonių, per dažnai vartojančių antibiotikus: medikė paaiškino, kuo tai gresia

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.08.03 12:57

Antibiotikai tampa vis reikšmingesni žmonių kasdienybėje ir žmonės renkasi juos vartoti net per dažnai, be svarbių priežasčių. Apie imuniteto atsparumą ir kada iš tikrųjų reikėtų imtis šių stiprių vaistų – pokalbis su šeimos gydytoja Izabele Juškiene.

Pasak I. Juškienės, antibiotikų vartojimas kasmet auga, antibiotikai tampa vis populiaresniu vaistu.

„Nors ir turėtume tai daryti atsakingai, didžioji dalis visuomenės juos vartoja savo nuožiūra“, – nerimauja medikė.

Efektyvūs, bet ne visada būtini – ką vertėtų žinoti apie antibiotikų vartojimą?

Pasak jos, skirti antibiotikus medikus spaudžia patys pacientai.

„Gyvenimas bėga labai sparčiu tempu. Antibiotikas dažnai priimamas kaip greitą rezultatą duodantis vaistas. Jie jei suveikia, tai paprastai per 72 valandas, po trijų dienų jau pasijauti geriau“, – sako I. Juškienė, tačiau įspėja, kad antibiotikai turėtų būti skiriami tik kraštutiniais atvejais – kai gresia komplikacijos arba yra žinoma, jog žmogui tikrai yra bakterinė infekcija.

„Šiaip, tiesiog siekiant pagerinti sveikatos būklę greitai antibiotikų tikrai nereikėtų vartoti“, – teigia I. Juškienė ir papasakojo, kaip antibiotikai veikia.

Į organizmą iš aplinkos patenka bakterijos, kurios sukelia tam tikrą susirgimą, o antibiotikai tas bakterijas naikina. Jeigu bakterija yra jautri antibiotikams, ji susinaikina. Jeigu ji nėra jautri, žmogus nesveiksta, gresia komplikacijos, medikams tenka spręsti apie antibiotikų pakeitimą.

„Čia ir yra problema. Kuo dažniau ir daugiau antibiotikų mes vartojame, tuo didesnė tikimybė, kad išsivystys jų atsparumas“, – teigia I. Juškienė.

Tiesa, tai ne vienintelė problema. Pasak I. Juškienės, yra pacientų, kurie nebaigia antibiotikų kurso ar atsideda jų „juodai dienai“, o tai taip pat kenkia.