Gyvenimas

2020.07.31 10:42

Pieva lėkštėje: Prancūzijos Rivjeros restoranuose populiarėja patiekalai su valgomomis gėlėmis

žiūrėkite reportažą
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.31 10:42

Svajingoji Prancūzija užburia ne tik gamtos vaizdais, bet ir revoliucijomis virtuvėje. Prancūzijos Rivjeros restoranuose jau kurį laiką karaliauja įvairūs patiekalai su valgomomis gėlėmis. Jas auginantys sodininkai įsitikinę: grožis yra valgomas.

Gaivaus skonio vaistinė agurklė, aitroka nasturta, salstelėjęs gvazdikas – ši puokštė gali atsidurti ir jūsų lėkštėje. Prancūzijos Rivjeroje valgomų gėlių rinka plečiasi, kviesdama ragauti ne tik gardžius, bet ir puošnius patiekalus.

Revoliucija prancūziškoje virtuvėje: lėkštėse – patiekalai su valgomomis gėlėmis

„Skoniai labai varijuoja. Nuo labai saldžių gvazdikų iki intensyvesnio kvapo lobuliarijos ar nasturtų. Jos – panašūs į vasabį – nė vienas skonio receptorius nelieka nepaliestas“, – sako valgomų gėlių augintoja Mireille Auda.

Sodininkystė Nicos apylinkėse gal ir neišgyvena aukso amžiaus, bet valgomų gėlių niša po truputėlį plečiasi.

„Tai vis dar itin nišinis dalykas. Be mūsų tuo užsiima gal dar 4-5 didieji augintojai. Aišku, yra ir daugybė mažesnių augintojų, kurie dirba su mažiau žinomais virtuvės šefais, tiekia gėles aplinkinėms virtuvėms“, – pasakoja M. Auda.

Valgomų gėlių augintoja iš Mentono Prancūzijos Rivjeros prabangos ekosistemoje rado savo vietą. Čia – gausybė gerai visame pasaulyje vertinamų restoranų. Kartą paragavusi paukštienos su žirnių skonio rožinėmis gėlėmis, šio skonio gėlių augintoja negalėjo pamiršti. Dabar jos gyvenimo ir darbo pagrindinis šūkis: grožis yra valgomas.

„Gėlės vėl grįžta ant stalų. Tai nauja ir, svarbiausia, subtilu bei rafinuota. Lėkštėje susimaišo vyriškumas ir moteriškumas“, – sako Mentono valgomų gėlių tiekėja Eve Vernice.

Viename seniausių ir garsiausių Nicos viešbučių restoranų dirbanti Virginie Basselot daugelio savo gaminamų patiekalų neįsivaizduoja be valgomų gėlių.

„Pirmiausia, tai labai elegantiška. Bet, svarbiausia, gėlės suteikia labai įdomaus skonio. Gėlės tikrai tinka ne kiekvienam patiekalui ir pagražina ne kiekvieną. Bet, pavyzdžiui, prie mūsų firminio patiekalo – jūros ešerio ir austrių tartaro, deriname vaistinę agurklę. Agurką primenantis skonis labai tinka prie austrių“, – pasakoja V. Basselot.

Gėlės gali būti valgomos šviežios, bet virtuvės šefų eksperimentai tuo nesibaigia. Gėlėmis gardinami sirupai, jos sūdomos druska ar saldinamos cukrumi. Eksperimentams ribų nėra.

„Man labai patinka gaminti padažus su nasturtomis. Gamindama sultinius paskutinę minutę įmaišau šių gėlių. Jos suteikia labai įdomų skonį“, – sako V. Basselot.

Iš pradžių į valgomas gėles virtuvės šefai žvelgdavo kiek skeptiškai, bet dabar – revoliucija vyksta ne tik rinkoje, bet ir mūsų lėkštėse.