Gyvenimas

2020.07.29 21:40

Sulaukusios brandesnio amžiaus moterys neturėtų nustoti lankytis pas ginekologą – kodėl?

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.07.29 21:40

Lytiškai plintančių ligų daugėja būtent tarp vyresnio amžiaus žmonių, o net 15 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų nustatoma po 65-erių. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas aptarė, kodėl ir vyresnės moterys neturėtų aplenkti ginekologo kabineto – vizitas gali smarkiai pagerinti gyvenimo kokybę.

Moterys, sulaukusios daugiau nei 45-erių, dažnai daro vieną klaidą – pamiršta lankytis pas ginekologą. Joms atrodo: vaikų nebeplanuoju, lytinis gyvenimas nusistovėjęs, tad kam? Visai be reikalo – apsilankymas pas ginekologą gali itin pagerinti jūsų gyvenimo kokybę, tvirtina daktaras.

„Specialistai teigia, kad reguliariai lankytis pas savo ginekologą vienodai svarbu, ar jums 25-eri, ar 50-imt, ar 75-eri“, – pažymi jis.

A. Unikauskui pritaria ir laidos viešnia, medicinos mokslų daktarė, gydytoja ginekologė Žaneta Kasilovskienė: „Nėra tokio laiko, kada nereikia lankytis pas ginekologą. Mes tik galime teigti, kad yra skirtingas apsilankymų dažnis, bet aš negalėčiau pasakyti, kad nereikia lankytis pas ginekologą.“

Pasak profesoriaus, ginekologas net ir brandžiame amžiuje gali padėti išspręsti nemažai problemų, tokių kaip dingęs lytinis potraukis, makšties sausumas, skausmingi lytiniai santykiai, šlapimo nelaikymas, menopauzės sukelti negalavimai. Be to, svarbu prevenciškai tikrintis ir dėl vėžio.

„Praktika rodo, kad vyresniame amžiuje moterys dažnai atsisako išvykų su draugais, viešų renginių, kitų smagių dalykų dėl to, kad nesulaiko šlapimo, nerimauja dėl savo nuotaikų, karščio bangų. Joms kažką skauda, yra nemalonu. Bet pabandykite apsilankyti pas ginekologą – dauguma jūsų net neįtaria, kad problema išsprendžiama“, – ragina A. Unikauskas.

Laidoje jis išskyrė keturis klausimus, kuriuos būtų pravartu aptarti su ginekologu, jeigu jums 45-eri ir daugiau.

Moterys virš 45-ių turėtų suklusti: 4 temos, kurių nevertėtų vengti ginekologo kabinete

Ar brandžiame amžiuje reikia rūpintis lytinių santykių saugumu?

Prezervatyvai apsaugo ne tik nuo neplanuoto nėštumo, bet ir nuo lytiškai plintančių ligų. Nesvarbu, kiek jums metų – 20-imt ar 80-imt, saugūs lytiniai santykiai svarbūs visada.

„Galvoti, kad prezervatyvai vyresniame amžiuje nereikalingi – didžiulė klaida. Lytiškai plintančių ligų daugėja būtent tarp vyresnio amžiaus žmonių“, – perspėja gydytojas.

Neretai moterys kreipiasi į kitus specialistus, nes nenori pripažinti, kad tai perimenopauzė. Bet tik atėjusi moteris, nebijanti papasakoti, prisipažinti tai aptars su gydytoju ir gaus pagalbą.

Ką daryti, jei sumažėjo lytinis potraukis?

„Ginekologui rūpės priežastys: makštis sausa, lytiniai santykiai skausmingi, gal jums depresija? Vizitas pas ginekologą gali padėti nustatyti ir kitas sveikatos problemas, kurios trukdo mėgautis aktyviu lytiniu gyvenimu“, – sako jis.

Jeigu kurį laiką neturėjote lytinių santykių, gali taip nutikti, kad lytiniai santykiai bus skausmingi. Tačiau taip gali būti ir dėl kitų priežasčių. Ž. Kasilovskienės teigimu, skausmingų lytinių santykių priežastis gali būti ir psichologinė, ir hormoninė. Priežasčių gali būti labai daug ir jos išsprendžiamos, tačiau tik išsiaiškinus priežastį, ko nepadarysite neapsilankę pas ginekologą.

Ar reikia imti tepinėlius?

Anot A. Unikausko, gimdos kaklelio priešvėžinį tyrimą reikėtų atlikti reguliariai, mat statistika rodo, kad net 15 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų nustatoma po 65-erių, o tai tikrai daug. Tad atlikti privalomus tyrimus būtina net ir vyresniame amžiuje, vienas jų – priešvėžinis gimdos kaklelio tyrimas.

Ar būtina profesionalo konsultacija sulaukus menopauzės?

Dažnai moterys galvoja: ten nieko jau nebevyksta, tad ką pakeis ginekologas? Tačiau menopauzės metu kūnas patiria daugybę pokyčių.

„Kaip jau sakyta, pas ginekologą moterys turėtų lankytis bet kokiame amžiuje, tiesiog kiekvieno vizito tikslas yra kitoks“, – pabrėžia Ž. Kasilovskienė.

Ginekologas gali padėti išspręsti tokias premenopauzės, menopauzės ar postmenopauzės problemas, kaip makšties sausumas, skausmas, nenoras mylėtis, nemiga, prakaitavimas, kaulų, sąnarių skausmai, kraujospūdžio padidėjimas.

„Neretai moterys kreipiasi į kitus specialistus, nes nenori pripažinti, kad tai perimenopauzė. Bet tik atėjusi moteris, nebijanti papasakoti, prisipažinti tai aptars su gydytoju ir gaus pagalbą“, – tvirtina medicinos mokslų daktarė.

Tad belieka moteris padrąsinti, kad jos nebijotų ieškoti sau tinkamo ginekologo, kuris gebėtų įsiklausyti, suprastų ir žinotų, kaip padėti. Atminkite, ginekologo kabinetas skirtas ne tik jaunoms, bet visoms moterims.

Plačiau – sausio 21 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Moterys virš 45-ių turėtų suklusti: 4 temos, kurių nevertėtų vengti ginekologo kabinete
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.