Gyvenimas

2020.07.29 07:08

Netradicinių skulptūrų parke – ir daktaras Unikauskas, ir Bareikis, o viską aprodo 10-metis gidas

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.07.29 07:08

Ar žinote, kur yra daktaro Unikausko ar atlikėjo Vido Bareikio skulptūros? Vis daugiau keliautojų po Lietuvą susidomėjimo sulaukia Antalgės kaime esantis skulptūrų parkas, kuriame – puikiai pažįstami televizijos veidai, atlikėjai, sportininkai, o ekskursijas veda 10-metis gidas Mykolas, parko įkūrėjo Giedriaus Mazūro sūnus.

Netradicinių skulptūrų parke, įsikūrusiame netoli Utenos esančiame Antalgės kaime, pasitempęs stovi ne tik daktaras Alvydas Unikauskas, o ir ant padangos prisėdęs lenktynininkas Benediktas Vanagas, patogiai įsitaisęs Jonas Valančiūnas, „Dviračio žinių“ peliukai Sūrskis bei Mauzeris, legendinis aktorius ir bardas Vytautas Kernagis, politikas ir visuomenės veikėjas Vytautas Landsbergis bei daugelis kitų.

Beje, sodyboje yra ir žurnalisto, rašytojo Andriaus Užkalnio skulptūra. Juokaujama, kad jei patrinsi A. Užkalnio batą, gali tapti sėkmingu ir laimingu.

Visų šių kūrinių autorius – skulptorius, Utenos meno mokyklos mokytojas ir direktoriaus pavaduotojas ugdymui G. Mazūras. Maždaug prieš ketverius metus jis dalyvavo konkurse, kuriame reikėjo sukurti paminklą karaliui Mindaugui ir karalienei Mortai. Vienas iš jo darbų užėmė 2-ąją vietą, tad autorius nusprendė jį pastatyti prie savo sodybos.

Skulptūrų parkas žinomo menininko namuose: čia ir Unikauskas, ir Valančiūnas, bet politikų – nėra

Didelėje erdvėje skulptūra jam atrodė liūdnokai, tad nusprendė pastatyti ir daugiau savo darbų – masyvių metalinių skulptūrų, taip pat ir minėtąsias žinomų žmonių figūras. Šiandien parke jų yra apie dvidešimt.

„Lipdydamas žymius žmones nenoriu jų kažkaip pašiepti, darau tai nuoširdžiai ir todėl, kad man labai patinka. Patinka ir žmonėms – sulaukiu įvairių reakcijų, o kai kurie, pvz., lenktynininkas B. Vanagas, atlikėjas Virgis Stakėnas, ekonomistė Aušra Maldeikienė ir kt., pamatę mano lipdytas jų sklulptūras, prašė, kad ir jiems nulipdyčiau tokias pačias. Taigi jie turi mano darbų“, – portalui LRT.lt pasakoja G. Mazūras.

Vaikams patinka ir labirintas, kuriuo keliaudami gali pamatyti animacinių filmukų veikėjus, pvz., Šreką ar Žmogų-vorą. Beje, po sodybos teritoriją lankytojus lydi gidas Mykolas, dešimtmetis G. Mazūro sūnus.

„Jam tai labai patinka ir jis labai didžiuojasi šia savo veikla, o ir žmonėms labai patinka toks gidas, – džiaugiasi parko šeimininkas. – Pirmiausia visus palydi prie ožkyčių, kurias vadiname parko komunalininkėmis, kurios čia pasirūpina, kad žolė nebūtų peraugusi. Atvykusieji dažniausiai skuba jas pavaišinti skanėstais. Kadangi sodybos teritorija nemaža, Mykolas svečius palydi, viską aprodo ir papasakoja apie kiekvieną skulptūrą.“

Ne tik skulptūras čia galima apžiūrėti, į netradicinių skulptūrų parką užsuka ir tie, kurie nori turiningai praleisti laisvalaikį. Sodyba, kurioje įsikūrė G. Mazūras su šeima, anksčiau priklausė jo proseneliams. „Jie čia gyveno, o jų klojime Antrojo pasaulinio karo metais buvo įsikūrusi karo lauko ligoninė. Dabar ten įrengta ekspozicijų erdvė, vyksta edukacijos“, – pasakoja jis. Per mokslo metus čia užsuka moksleivių grupės, šeimos, čia rengiami įmonių vakarėliai visiems, kurie nori ką nors sukurti savo rankomis.

„Siūlau pamatyti ypatingą raku keramikos degimo procesą. Tai labai sena technika – taip Japonijoje buvo degami indai arbatos ceremonijoms. Čia atvykusieji gali patys dekoruoti indus, o vėliau pamatyti, kaip specialioje maždaug iki tūkstančio laipsnių įkaistančioje krosnyje jie pasidaro oranžiniai ar paraudonuoja, po to yra dedami į pjuvenas ir ataušinami vandenyje. Tai išties labai įdomus procesas“, – patikina parko įkūrėjas.

Vis dėlto nei skulptūrų parko, nei jame įkurtų savo keramikos dirbtuvių G. Mazūras verslu nevadina, veikiau širdžiai miela veikla.

„Esu mokytojas, tad ir taip jau esu laimingas. Be to, esu įsitikinęs, kad menas turi ir gali pats save išlaikyti. Kiek lėšų iš lankytojų surenkame, tiek kasmet ir skiriame parko plėtrai. Tačiau niekada neplanavau, kad šis parkas bus mano verslas ar iš jo susikrausiu turtus. Man tai nėra svarbiausia, tiesiog noriu, kad žmonėms čia būtų smagu.

Tikiu, kad kiekvienas apsilankęs parke iš čia išeina daugiau sužinojęs apie skulptūrą ir meną, pasigrožėjęs čia esančia harmonija. Galiu ilgai pasakoti, tačiau geriausia čia atvažiuoti ir patiems viską pamatyti“, – pokalbį užbaigia netradicinių skulptūrų parko įkūrėjas G. Mazūras.

Reportažas apie parką:

Skulptūrų parkas žinomo menininko namuose: čia ir Unikauskas, ir Valančiūnas, bet politikų – nėra

Daugiau parko vaizdų – nuotraukų galerijoje.