Gyvenimas

2020.07.27 21:40

Krūtinės skausmas ir silpnumas, staigus stiprus galvos skausmas – simptomai, kurių ignoruoti nevalia

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.07.27 21:40

Kartais žmonės kviečia greitąją pagalbą vos kam nors suskaudus, kiti net jausdami itin rimtus simptomus delsia, tiki, kad tai praeis. Kada laukti pagerėjimo negalima, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ pasakoja profesorius Alvydas Unikauskas. Anot jo, jeigu krūtinę duria viename taške, tikimybė, kad tai skausmas dėl širdies, niekinė, bet jei spaudžia visą krūtinę, tai labai rimta.

Sunegalavus dažnai padeda tiesiog poilsis, tačiau būna negalavimų, kurių vien poilsiu neišgydysite, maža to, sureagavę laiku, išvengsite sunkių komplikacijų. Pavyzdžiui, infarktas apie save gali pranešti prieš 2 valandas iki jam įvykstant, vadinasi, turite net 120 minučių imtis priemonių arba vos 30 minučių jus skiria nuo galimybės pasveikti arba būti pakirstam meningito.

Kada į pasireiškusius simptomus galima nekreipti dėmesio ar nueiti pas gydytoją pačiam, o kada negalima delsti nei minutės?

„Kai kuriuos svarbius simptomus turėtumėte įsidėmėti. Neretai būna, kad žmogui kažką suskausta, kai kam – tiesiog dantį, sukarščiuojama iki 38 laipsnių ir jau sumąstoma kviesti greitąją pagalbą. O, pavyzdžiui, kartais jaučiamas rimtas simptomas ir kažkodėl kenčiama, galvojama, gal praeis“, – svarsto Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius.

Krūtinės skausmas ir silpnumas praneša apie infarktą

Vienas iš simptomų, galinčių skelbti apie būklę, kurią reikia kuo greičiau gydyti – skausmas krūtinėje. Be abejo, svarbu suprasti, kad mirtinai pavojingas ne kiekvienas širdies skausmas.

„Jeigu jums duria viename taške, duria valandą, dvi valandas, bet jūs daugiau nieko kito nejaučiate, tik dūrimą toje vietoje, žinokite, tikimybė, kad tai skausmas dėl širdies, absoliučiai niekinė. Tai ne širdies skausmas.

Pavyzdžiui, jeigu pradeda spausti, slėgti vidury krūtinės, paslėgė 5 minutes, praėjo, vargu ar šitoje situacijoje reikia kviesti greitąją pagalbą – reikia eiti pas savo gydytoją į polikliniką. Bet jeigu pradėjo skaudėti krūtinę, dažniausiai tai yra spaudimas, graužimas, vargu ar tai bus dūrimas, tuo pačiu metu atsirado viso organizmo reakcija į šį skausmą, ypač didelis silpnumas... Skausmo su dideliu silpnumu kombinacija – tai blogai, pavojinga, delsti negalima. Gali būti, kad įvyko infarktas“, – pasakoja medikas.

Jeigu yra skausmas ir atsiranda silpnumas, dusulys arba širdies plakimas, prakaito pylimas, tai pavojinga, reikia kviesti greitąją pagalbą. Nuo infarkto pasaulyje kas minutę miršta žmogus. Lietuvoje kasmet miokardo infarktas ir priešinfarktinė būklė diagnozuojama iki 40 tūkst. žmonių.

Simptomai, kurių nevalia ignoruoti: pirmuosius skausmus ir juos sekantį infarktą gali skirti vos dvi valandos

Apie pavojingą būklę perspėja ir skausmas su atsiradusiu dusuliu, oro trūkumu. Gali nebūti ir skausmo: jei niekada nejautėte dusulio, bet staiga pradėjo trūkti oro, jo trūksta vis labiau – kentėti negalima, turite kviesti greitąją pagalbą.

„Aš noriu pasakyti: skausmas gali būti pavojinga, gali būti ne. Bet jeigu yra skausmas ir atsiranda silpnumas, dusulys arba širdies plakimas, prakaito pylimas, tai pavojinga, reikia kviesti greitąją pagalbą. Nuo infarkto pasaulyje kas minutę miršta žmogus. Lietuvoje kasmet miokardo infarktas ir priešinfarktinė būklė diagnozuojama iki 40 tūkst. žmonių“, – kalba A. Unikauskas.

Tad pajutę minėtus požymius kuo greičiau susisiekite su greitosios pagalbos specialistais. Dvi valandos – tai laikas, per kurį širdies raumuo dar nežūva, tačiau per šias dvi valandas turite atsidurti ant operacinio stalo.

Jeigu svaigsta galva ir dvejinasi akyse, skubėkite pas gydytoją

„Galva svaigsta daug kam, svaigimas būna nuo kažko. Vienam – nuo judesio pasilenkus, atsisėdus, per greitai išlipus iš lovos. Taip būna, bet tai ne priežastis kviesti greitąją pagalbą. Tai gali būti vidurinės ausies patologija, nors labai dažnai tiesiog būna pavargę, įtempti kaklo raumenys – dėl to pakeitus padėtį susvaigsta galva ir viskas.

Bet jeigu šalia vieno simptomo – galvos svaigimo – atsiranda kiti simptomai, vienas iš jų – dvejinimasis akyse, tai jau gali būti rimta. Tai priežastis skambinti greitajai pagalbai, kuo greičiau patekti pas gydytoją“, – perspėja profesorius.

Pavyzdžiui, esant tokiai ligai, kaip išsėtinė sklerozė, gali atsirasti dvejinimasis akyse, sutrikti regėjimas, nutirpti ranka, koja. Taip atsitinka ir praeina, tačiau liga rimta. Vargu ar dėl to kviesite greitąją pagalbą, bet apsilankyti pas gydytoją būtina.

Stiprus galvos skausmas gali signalizuoti apie aneurizmą

9 iš 10 atvejų galvą žmonėms skauda dėl kaklo ir pečių juostos raumenų įtampos – ne todėl, kad padidėjęs kraujo spaudimas, migrena ar dar kas nors rimta. Bet jeigu jūs staiga pajutote stiprų ūmų skausmą galvoje it smūgį, apie kurį dažnai žmonės sako: tokio skausmo niekada gyvenime nesu patyręs, sunerimkite – tai gali būti dėl smegenyse susiformavusios aneurizmos.

„Jeigu tuo pačiu metu jums dar kažkas nutirpo, atsirado dvejinimasis akyse arba užkrito vienos akies vokas, negalite jo pakelti, tai pavojinga. Nėra ko laukti – turite kuo greičiau patekti į ligoninę“, – teigia daktaras.

Jei skauda pilvą, pykina ir vemiate, pasirodykite gydytojui

Aštrus skausmas pilve su pykinimu ir vėmimu, pakilusia temperatūra, silpnumu, išdžiūvusiu liežuviu su apnašomis gali atsirasti ir dėl akmenligės priepuolio, tačiau tai taip pat gali būti dėl apendicito. Tokiu atveju reikia nedelsiant vykti į ligoninę, nes apendicitas gali plyšti, gali prakiurti ir skrandis, išsivystyti peritonitas – itin grėsminga situacija.

Nustokite kviesti greitąją pagalbą, kai jums niežti veidą ar temperatūra pakilo iki 37,2 laipsnio. Atvykusi pas jus, greitoji pagalba nenuvažiuos pas tuos, kuriems jos tuo metu reikia labiau. Labai svarbu bendra būklė. Jeigu jaučiate, kad jums silpna, dūstate, nebegalite normaliai funkcionuoti – tai rimta.

Jeigu pilvo srityje kilęs skausmas itin stiprus, staigus, ne praeina, o tik stiprėja, pradėjote jausti, kad blogėja bendra organizmo būklė, kyla temperatūra – staigiai kreipkitės į gydytojus.

Verta prisiminti, kaip patikrinti, ar šalia esančio žmogaus neištiko insultas:

– paprašykite, kad žmogus nusišypsotų: įvykus insultui šypsena išeina kreiva, kadangi vienos pusės raumenys dirba, kitos – nebe,

– paprašykite, kad žmogus iškeltų į viršų rankas ir taip jas palaikytų: jeigu viena ranka pradeda leistis, tai labai rimtas požymis, kad įvyko insultas,

– paprašykite, kad žmogus pakartotų sakinį: apie įvykusį insultą praneš sunkiai tariami žodžiai, negebėjimas suprasti, ko prašote, sutrikęs suvokimas.

Pastebėję minėtus simptomus, turite kuo skubiau gabenti žmogų į ligoninę. Ištikus insultui labai svarbus tampa laikas: jeigu toks žmogus gaus pagalbą per 3–4 valandas, didelė tikimybė, kad didelių komplikacijų nebus.

„Nustokite kviesti greitąją pagalbą, kai jums niežti veidą ar temperatūra pakilo iki 37,2 laipsnio. Atvykusi pas jus, greitoji pagalba nenuvažiuos pas tuos, kuriems jos tuo metu reikia labiau. Visą laiką labai svarbu bendra būklė, kai ką nors jaučiate. Jeigu jaučiate, kad jums silpna, dūstate, nebegalite normaliai funkcionuoti – tai rimta“, – sako A. Unikauskas.

Plačiau – sausio 15 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Simptomai, kurių nevalia ignoruoti: pirmuosius skausmus ir juos sekantį infarktą gali skirti vos dvi valandos