Gyvenimas

2020.07.14 21:48

Žalių daržovių sultys – kepenų šluota, bet nepakeitus mitybos nepadės

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.07.14 21:48

Kalbėdami apie kepenų ligas žmonės dažniausiai apkaltina alkoholį, tačiau jis nei vienintelis, nei pagrindinis kepenų kenkėjas, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ pasakoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Kad jūsų kepenys atsisakė tinkamai funkcionuoti, gali signalizuoti daugybė simptomų, tačiau klasikinis simptomas – kraujagyslinės žvaigždutės.

Jums sutrikęs virškinimas ar, pavyzdžiui, pučia pilvą? Prasta nuotaika, o gal niekaip nekrenta svoris? Gali praversti šluota, tik švaros reikia ne jūsų namams, o kepenims. Jei vartojate daug vaistų, alkoholio, perdirbto maisto, kepenys tikrai tai jaučia ir galiausiai palūžta. Tad reikia leisti joms išsivalyti, o dar geriau būtų joms padėti tai padaryti. Visgi šluotos neprireiks – yra paprastesnių būdų tai padaryti.

„Kodėl reikia valyti kepenis? Paprasčiausias atsakymas būtų todėl, kad kepenys išvalo mūsų kraują, bet tai nieko nepasako. Kad suprastumėte, ką gi daro kepenys, įsivaizduokite: mes pavalgėme, maistas pateko į žarnyną, ten buvo suskaidytas ir įsiurbtas. Visa tai, kas įsiurbta (maistinės medžiagos, aminorūgštys baltymams, riebalų rūgštys, vitaminai, mineralai, taip pat – nuodingos medžiagos), patenka į venas, vartų venos baseiną. Nuodingas kraujas negali patekti į mūsų kraujotaką – jeigu patektų, nuodai patektų ir į, pavyzdžiui, smegenis. Kraujas, iš kurio surenkamos medžiagos suvirškinus maistą, patenka į venas ir iš jų įteka į kepenis.

Tos mūsų nuostabios kepenys suskaido visus nuodus, labai dažnai į dvi sudedamąsias dalis – vandenį ir anglies dvideginį, bet ne vien į juos, būna, aišku, ir toksinių medžiagų. Iš kepenų per viršutinę tuščiąją veną švarus, išvalytas kraujas teka toliau“, – aiškina A. Unikauskas.

Negana to, kepenys yra vienintelis organas, kuris taip efektyviai regeneruoja. Jeigu nupjausime ranką, ji neataugs – ne paslaptis, kad pašalinus dalį kepenų, toji dalis ataugs per keletą savaičių.

Kepenų funkcijos:

– Išvalo kraują

– Gamina baltymus ir riebalus

– Gamina krešėjimo veiksnius

– Gamina tulžį

– Kaupia vitaminus, mineralus, ypač geležį ir vitaminą A

Kalbėdami apie kepenų ligas žmonės dažniausiai apkaltina alkoholį, tačiau, ypač šiais laikais, jis toli gražu kenkia ne vienintelis. Kas dar įdomiau, jis ne pagrindinis kepenų priešas.

Klauskite daktaro. Žaliasis gėrimas, arba sveikosios daržovių ir vaisių sultys, padėsiančios išvalyti kepenis

„Kažkodėl yra stereotipas, kad kepenis pažeidžia alkoholis ir viskas. Kalbėdami apie kepenų ligas žmonės dažniausiai apkaltina alkoholį, tačiau, ypač šiais laikais, jis toli gražu [kenkia] ne vienintelis. Kas dar įdomiau, jis ne pagrindinis kepenų priešas“, – tvirtina profesorius.

Kepenų priešai:

– Virusai

– Besaikis vaistų vartojimas

– Alkoholis

– Netinkamas maistas

– Cheminės medžiagos

Jei riebų ar perdirbtą maistą valgote nuolat, jei vaistai – kasdieniai jūsų draugai, jei vartojate daug alkoholio, ypač – kartu su vaistais, arba, pavyzdžiui, esate nutukęs, jums trūksta kalio, nieko nuostabaus, jei jūsų kepenys streikuoja.

Kad su jūsų kepenimis ne viskas gerai, gali parodyti labai daug įvairių simptomų:

– Prasta nuotaika

– Nuovargis

– Galvos skausmas

– Jaučiamas širdies plakimas

– Pykinimas, vėmimas

– Pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas

– Prastas apetitas

– Svorio augimas (kepenys pagamins daug riebalų, jeigu valgysite daug cukraus, ir jūs didėsite)

– Aukštas kraujo spaudimas

– Tamsus šlapimas

– Gausus prakaitavimas

– Dešinio šono skausmas

– Kraujagyslinės žvaigždutės (teleangiektazijos)

Kai sutrinka kepenų funkcija, daržovių sultys naudingos ir dėl to, kad jos lengviau virškinamos, organizmas jas greičiau įsisavina. Tačiau jeigu jūs toliau niokosite savo organizmą ir gersite tokias sultis, tai jos organizmui nepadės. Reikia keisti mitybos įpročius.

„Kepenys daro vieną labai įdomų dalyką – mūsų organizme inaktyvuoja estrogenus, t. y. blokuoja jų veikimą, o kai kepenys pažeistos, jos to nebepadaro, estrogenų būna per daug, jie skatina kapiliarų išbujojimą. Kraujagyslinės žvaigždutės – klasikinis kepenų ligos požymis. Jų gali atsirasti bet kur ant kūno“, – teigia daktaras.

Kaip minėta, kepenys sugeba pačios atsigauti, atsistatyti. Vienintelė situacija, kai kepenys nebeatsigauna – kepenų cirozė, kai žūsta dalis kepenų ląstelių ir jų vietą užima randai. Tada, pasak A. Unikausko, jau nieko nepadarysi, bet kol tėra kepenų uždegimas, kepenims leidus atsigauti jos tą ir padarys.

Kaip padėti kepenims pačioms išsivalyti?

1. Iš mitybos išbraukite toksiškus produktus

Jeigu valgote daug perdirbto maisto, rizikuojate kepenų sveikata. Hidrinti riebalai, rafinuotas cukrus – visa tai kenkia kepenims, galiausiai jos suriebėja.

2. Gerkite žalių daržovių sultis

„Patarimas valantiems kepenims: jeigu jūs nenorite valgyti salierų, tai gerkite žalių daržovių sultis. Atkreipkite dėmesį, ne vaisių – daržovių sultis. Net tas daržoves, kurių nemėgstate, arba tas, iš kurių nežinote, ką skanaus pasigaminti, panaudokite daržovių sultims. Jeigu kažko nemėgstate, keiskite proporcijas“, – pasakoja gydytojas.

Laidos viešnia, Lietuvos sporto universiteto docentė, biomedicinos mokslų daktarė, mitybos specialistė Sandrija Čapkauskienė teigia, kad kepenys labiausiai mėgsta baltas, violetines ir žalias daržoves. Žalios: salierai, brokoliai, briuseliniai, kale kopūstai ir pan., baltos: česnakai, pankoliai, kalafiorai, violetinės: burokėliai, raudonieji kopūstai.

„Kai sutrinka kepenų funkcija, daržovių sultys naudingos ir dėl to, kad jos lengviau virškinamos, organizmas jas greičiau įsisavina. Tačiau jeigu jūs toliau niokosite savo organizmą ir gersite tokias sultis, tai jos organizmui nepadės. Reikia keisti mitybos įpročius“, – perspėja medikas.

S. Čapkauskienė sako, kad daržovių sultims pasigaminti galite naudoti, pavyzdžiui, tokius produktus ir jų kiekius: 1 vnt. saliero stiebo, 4 vnt. kale salotų lapų, 1 vnt. agurko, imbiero, citrinos su žievele, 1 vnt. obuolio.

3. Valgykite maistą, kuriame daug kalio

Per parą suaugusiam žmogui reikia 4,7 gramų kalio. Maistas, kuriame gausu kalio, ne tik padeda sumažinti kraujo spaudimą ar cholesterolio kiekį, bet ir išvalyti kepenis.

Produktai, kurie turi daug kalio: batatai, pupelės, avinžirniai, pomidorų tyrė. Viename vidutinio dydžio batate yra net 700 miligramų kalio, o viename puodelyje pomidorų tyrės – daugiau nei 1 gramas kalio. Kitas svarbus maistas kepenims yra burokėlių lapai ir špinatai. Stiklinėje burokėlių lapų yra 1,3 gramo kalio, švieži špinatai – taip pat puikus kalio šaltinis.

Daugiau patarimų – sausio 7 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše. Laidoje sveiko maisto gamybos studijos įkūrėja Aistė Švetkauskė parodė, kaip namuose pasigaminti pomidorų padažą.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Taip pat skaitykite

Klauskite daktaro. Žaliasis gėrimas, arba sveikosios daržovių ir vaisių sultys, padėsiančios išvalyti kepenis