Gyvenimas

2020.07.14 12:33

Per Austriją keliaujančioje „Nacionalinėje ekspedicijoje“ – Gerūtos ašaros ir Edvardo šokiai

žiūrėkite vaizdo įrašą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.07.14 12:33

Po Gediminaičių valdas keliaujanti „Nacionalinė ekspedicija“ aplankė Zalcburgą ir mažą miestelį Alpėse. Kokių nuotykių juose patyrė, pasakoja LRT žurnalistai Edvardas Kubilius ir Gerūta Griniūtė.

Šiuo metu Austrijoje, Linco mieste viešintys ekspedicijos dalyviai paskutinių dienų įspūdžius papasakojo LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“. Žiūrovai pirmieji išvydo ir keletą dar niekur nerodytų trumpų vaizdo įrašų.

„Nacionalinė ekspedicija“ keliauja toliau – paties Mocarto instrumentai, Bavariški šokiai ir neaprėpiamo grožio kalnai

Pirmajame skamba fortepijonas, kuriuo grojo pats W. A. Mozartas. Pianistei, muzikologei G. Griniūtei instrumentas paliko neišdildomą įspūdį. Jai net buvo leista paliesti itin vertingą instrumentą. „Skambesys nuostabus“, – sakė G. Gerūta, kuri yra laikiusi ir į Vilnių kadaise atvežtą W. A. Mozarto smuiką.

„Pojūtis nenusakomas, nežinau, kaip jį apibūdinti, nes trūksta žodžių. Nežinau, kas čia veikia – ar nuovargis, ar jaudulys, kad vakar praleidome puikią dieną Mozarto mieste Zalcburge. Buvau įsitikinusi, kad man ašaros byrės keliaujant į susitikimą su Bachu, bet įvyko kitaip. Štai stovėjome ten ir negalėjau sulaikyti ašarų“, – apie patirtį stebint W. A. Mozarto fortepijoną kalbėjo G. Griniūtė.

Zalcburge jos laukė ir dar vienas netikėtumas. Kai susitiko 12 metų šiame mieste gyvenančią studijų draugę Eglę, ši Gerūtai pasiūlė kartu pagroti. Niekada to nedariusios bičiulės abi pirmą sykį sėdo prie vieno instrumento.

Tuo metu E. Kubilius su gamtininko Selemono Paltanavičiaus komanda Alpėse, Bavarijos regione užsuko į nediduką miestelį, kur gyvena vos 1700 žmonių, ir susipažino su vietinio tautinio kolektyvo kasdienybe, mokėsi jų tradicinių šokių. Šio miestelio ypatybė dar ir ta, kad maždaug pusė žmonių nuolat vilki tautinius drabužius.

„Tai nustebino iki pat širdies gelmių“, – sakė E. Kubilius.

Paklaustas, kaip Alpės susijusios su Gediminaičiais, E. Kubilius teigė, kad Alpės yra prie Dunojaus, o jis kabina Gediminaičių dinastijos valdytas šalis. „Selemonas Paltanavičius sako, kad jeigu plauki Dunojumi, neįmanoma neužsukti į Alpes“, – teigė E. Kubilius.

LRT.lt primena, kad šeštoji „Nacionalinė ekspedicija“ iš Vilniaus išvyko liepos 6-ąją. Komanda šiemet leidžiasi į ilgiausią visų laikų „Nacionalinę ekspediciją“ – jau aplankę Lietuvos didžiosios kunigaikštystės žemes Lietuvoje, Baltarusijoje, Lenkijoje ir Ukrainoje, dalyviai vyksta į žygį per 16–17 a. Gediminaičių dinastijos valdytas šalis: Vokietiją, Austriją, Slovakiją, Vengriją, Kroatiją, Serbiją. Liepos pabaigoje ekspedicija baigsis viename iš piečiausių Gediminaičių interesų taškų – Rumunijos ir Serbijos pasienyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt