Gyvenimas

2020.07.15 05:30

Vienui vienas jūrine baidare per Baltiją plauksiantis lietuvis: jūra – lyg atviras karo laukas

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2020.07.15 05:30

„Jūra – tarsi atviras karo laukas, joje nėra vietos pasislėpti, susirasti užuovėją, pabėgti nuo bangų mūšos, saulės ar lietaus“, – portalui LRT.lt sako rusniškis Domantas Laukevičius. Liepos viduryje jis vienui vienas jūrine baidare plauks per Baltiją. Kelionę pradėsiantis šiauriausiame Danijos taške, į Lietuvą D. Laukevičius tikisi grįžti rugsėjį. „Viskas priklauso nuo orų, ypač vėjo“, – sako jis.

Baltijos jūra baidare jau ne sykį plaukęs D. Laukevičius vietoje nenustygsta ir šią vasarą. Savo 10-ies metų senumo jūrine baidare iš šiauriausio Danijos miesto Skageno jis leisis į maždaug 1,3 tūkst. km kelionę Klaipėdos link. Keliautojas plauks palei Danijos, Vokietijos, Lenkijos ir Kaliningrado krantus. Nuo sausumos jis nutols per kelis šimtus metrų, vietomis – apie 40 km, o krante išsilaipins tik nakvynėms.

Tiesa, pradžioje D. Laukevičius ketino plaukti iš Lietuvos į Daniją, tačiau išvykos planus pakoregavo pandemija, dėl kurios nepavyko suplanuotu laiku gauti leidimo patekti į Kaliningrado sritį.

„Bus dar smagiau iš tolimųjų tolių irtis namų link, – šypteli D. Laukevičius. – Kelionę tikiuosi baigti iki rugsėjo, tačiau viskas priklauso nuo orų, ypač vėjo. Nuo jo priklausys bangų kryptis, dydis, taigi ir pavojus, pasipriešinimas plaukiant.“

Į daugiau nei mėnesį truksiančią kelionę baidarininkas leisis visiškai vienas – neturės nei palydos, nei kranto komandos. „Viskas remiasi į finansus, – sako D. Laukevičius. – Tokios išvykos reikalauja didelių sąnaudų, nemažai kainuoja visa įranga. Bandžiau ieškoti rėmėjų, paramos prašiau ir tam tikrų savivaldybių, deja, nesėkmingai.

Tada sumaniau išmėginti paramos platformą justgiving.com, kurioje, įvedę mano vardą, visi norintieji gali aukoti mano tikslui ir svajonei. Esu dėkingas, kad mane parėmė daugiau nei pusšimtis draugų, bičiulių ir pažįstamų. Atsilygindamas už pagalbą, jiems sukūriau vaizdo įrašus, kuriuose rodau, kaip namie atlieku pratimus.“

Apetitas ėmė augti perplaukus marias

Ko gero, D. Laukevičių jau drąsiai galima vadinti jūrų vilku. Meilę vandenims pajutęs dar vaikystėje ir pirmiausia baidare perplaukęs marias, jis suprato: noras išplaukti į atvirą Baltiją – ne tik svajonė, bet ir tikslas.

Pirmą sykį į jūrą D. Laukevičius leidosi su bendraminčiais Mariumi Norvaišu ir Pauliumi Palioniu. Tada apie 300 km maršrutą Palanga–Švedija kiekvienas iš jų įveikė plaukdami vienvietėse baidarėse, komandą lydėjo jachta.

„Tada dar nepažįstami bičai Marius ir Paulius įsodino mane į baidarę ir išplaukėme į jūrą. Visko mokėmės savarankiškai: plaukdavome į Baltijos jūrą, eidavome į baseiną ir mokydavomės sėdėti banguojant jūrai, atversti baidarę, jei bangos ją apverstų.

Galiu drąsiai sakyti, kad pirmoji kelionė į jūrą mane kaip reikiant užgrūdino. Kad ir kaip buvo nepatogu, teko išmokti miegoti baidarėje, supratau, kad keletą dienų pasėdėjęs baidarėje vos gali iš jos išlipti, nes kuriam laikui atrofuojasi kojos“, – pasakoja D. Laukevičius.

Antrąjį kartą į jūrą D. Laukevičius leidosi 700 km maršrutu Talinas–Klaipėda, jam pavaldžios ir upių srovės. 2015 m. jis su bendraminčiais Tomu Adomaičiu ir idėjos autoriumi Kęstučiu Kvaraciejumi leidosi į žygį „Vilties yriai Nemunu“.

Maždaug 500 km atstumą prieš Nemuno srovę įveikę entuziastai išvyka siekė paremti Klaipėdos šv. Pranciškaus onkologijos centrą ir onkologinėmis ligomis sergantiems ligoniams įkvėpti tikėjimo, kad galima įveikti net sraunios upės tėkmę primenančią ligą.

Atvira jūra – tarsi karo laukas

Jūrinė baidarė – brangus pirkinys, sako D. Laukevičius, todėl į keliones leidžiasi su dešimtmečio senumo baidare, meiliai paties vadinama Žaibuku.

„Jis – patikimas draugas, su juo jau nemažai patyrėme. Mano baidarė – 6 m ilgio, joje yra kompasas, keli sandarūs bakai, kuriuose laikau reikalingus daiktus. Jūroje turi būti budrus, nes nuo baidarės, kurioje sėdi, priklauso, ar pasieksi tikslą“, – pasakoja D. Laukevičius.

Atviroje jūroje pasitinka ne tik beribis vandens ir dangaus mėlis – dažnas D. Laukevičiaus yrių pakeleivis rūkas, bangų mūša, potvyniai ir atoslūgiai.

„Plaukdamas upe ar ežeru visada gali rasti užuovėją, vietą, kur pasislėpti nuo svilinančios saulės ar lietaus, tave visada neša srovė, kada panorėjęs gali išlipti į krantą. Jūroje viskas kitaip. Jūra – tarsi atviras karo laukas, joje nėra vietos pasislėpti, susirasti užuovėją, pabėgti nuo bangų mūšos, saulės ar lietaus.

Jūroje krantas ne visada lengvai pasiekiamas, o orai dažniausiai būna nepalankūs irkluotojams. Nelabai jauku, kai esi vienas ir tave į visas puses siūbuoja bangos. Bet turbūt man tas labiausiai ir patinka!“ – apie gyvenimo aistra tapusias keliones jūrine baidare pasakoja D. Laukevičius.

Baidarėje nėra vietos negatyvui

Ilgiau nei mėnesiui į Baltiją išplauksiančio D. Laukevičiaus gimtinės krantuose lauks prieš pat kelionę iš Didžiosios Britanijos į Lietuvą grįžusi šeima, du mažamečiai vaikai. Keliautojas pripažįsta – išlydėdami į jūrą, artimieji visada šiek tiek nerimauja, tačiau jiems nelieka nieko kito, kaip tik pamoti svajonės siekiančiam D. Laukevičiui.

„Žinoma, šeima jaudinasi ir priešinasi mano kelionėms, tačiau tik iki tos akimirkos, kai supranta, kad esu galutinai apsisprendęs nerti į jūros platybes. Į tolesnes keliones leidžiuosi vienas, bet pakrantėse su šeima užsiimame banglenčių sportu, brolis plaukioja burlente.

Tėvai Rusnėje turi kaimo turizmo sodybą, visi kartu mėgstame venterinėmis valtimis plaukioti po Kuršių marias“, – apie aktyvų Kuršių marių pašonėje gyvenančios šeimos laisvalaikį pasakoja D. Laukevičius.

Nerimo akimirkų kelionėse pasitaiko ir pačiam D. Laukevičiui, tačiau baimė išsisklaido prisiminus tikslą. „Kartais jūroje apima vienatvės jausmas, į galvą lenda apmąstymai, kodėl aš vienas, ypač kai turiu du nuostabius vaikus. Visgi kartu jaučiu, kad privalau plaukti ir irtis jūromis tolyn.

Jūroje daug kas priklauso nuo oro sąlygų, fizinio pasiruošimo ir labai daug – nuo vidinio nusiteikimo. Visada stengiuosi būti optimistiškas, net jei pila lietus, supa bangos ar svilina saulė. Plaukti jūromis – mano svajonė, todėl baidarėje nėra vietos negatyvui. Baisu būna tik tada, kai prarandu baidarės kontrolę ir pasitikėjimą savimi. Tada iš baimės ima virpėti kojos, nebejaučiu bangų, baidarės“, – pasakoja D. Laukevičius.

Jo aistra aplinkinius ir žavi, ir baugina. Lietuvis prisimena, kaip besitreniruodamas Didžiojoje Britanijoje pateko į atoslūgį. Rankomis sausumos link besiiriančio irkluotojo ant kranto laukė praeivių iškviesti gelbėtojai.

„Anglijoje pasitaiko potvynių ir atoslūgių. Per vieną treniruotę nuseko vanduo ir pasirodė klampus dumblas, tad į krantą teko grįžti atsigulus ant baidarės ir besistumiant ją rankomis. Kažkas buvo iškvietęs gelbėtojus, tačiau jie laukė, kol parplauksiu į krantą, nes stebėjo mane ir matė, kad esu tinkamai pasiruošęs“, – prisimena D. Laukevičius.

Pasiruošimą apsunkino koronavirusas

Nutarus plaukti į jūrą, svarbu visapusiškai pasiruošti, sako D. Laukevičius: reikia būti tvirtam fiziškai, nusiteikti psichologiškai, susiremontuoti baidarę, pasirūpinti maistu, vaistais.

„Kadangi dėl pandemijos buvo uždarytos sporto salės, teko sportuoti namuose. Pradžioje dar irkluodavau, bet dėl griežtų karantino sąlygų buvo ribojama ir prieiga prie vandens telkinių. Beje, mažiau laiko sportui liko ir prieš porą mėnesių gimus antram vaikeliui. Šiuo metu iš Anglijos kraustomės į Lietuvą, tad šis periodas ganėtinai įtemptas visomis prasmėmis.

Mano baidarei nemažai metų, tad prieš keliones ją reikia remontuoti. Taip pat reikia pasirūpinti maistu, vaistais, nors šių stengiuosi vengti ir vartoju tik tada, kai nebėra kitos išeities. Maisto atsargų teks pamažinti – pradžioje planavau pasirūpinti 5 d., tačiau sumažinsiu iki 3 d., kad neviršyčiau svorio.

Na, o psichologiškai plaukimui ruošiuosi kasdien. Kasdien save nuteikinėju, kad vėl neriu į didelių jėgų ir ištvermės pareikalausiantį plaukimą. Vis matau save pervargusį, irkluojantį, tačiau besiiriantį pirmyn. Nes sustoti negalima“, – sako D. Laukevičius.

Jeigu pavyks, kitą vasarą jis ketina apiplaukti Baltijos jūrą arba tęsti kelionę tolyn į Vakarus.

Taip pat skaitykite