Gyvenimas

2020.07.09 21:40

Naujas traukos objektas Preiloje: nuo kopos atsiveria marių ragai, didysis kopagūbris, net Kaliningrado sritis

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.07.09 21:40

Nuo šios savaitės Preilos lankytojai jau gali užkopti į 53 metrų aukščio kopą ir pasigrožėti kvapą gniaužiančiais Kuršių nerijos vaizdais – marių ragais, Preilos gyvenviete, kalnapušynais, visą palei Marias nusidriekusį didįjį kopagūbrį.

Anot Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorės Aušros Feser, Preiloje esanti kopa, į kurią veda naujai įrengti laipteliai, jau seniai traukia lankytojus. Beje, laiptai padės apsaugoti kopą nuo irimo procesų.

Po 2014 m. gaisro buvo suskubta kirsti kalnapušynus, esančius šalia gyvenviečių. Taip buvo iškirsta plati šimtamečių kalnapušių juosta, supanti Preilą. Nupliko ir aukštoji Preilos kopa, atvėrusi dar nematytus pamario vaizdus.

Žmonės pamažu atrado takelį į kopą ir pradėjo ten lankytis. Vis platėjo atvira smėlio juosta, vedanti į kopos viršūnę, tad reikėjo arba užkloti takus šakomis, arba pritaikyti kopą lankymui.

„Ši kopa jau seniai traukia lankytojus. Beje, pamatėme, kad ji baigia „nuvažiuoti“, užtenka keletą kartų praeiti žmonėms ir atsiveria plikas smėlis. Kopą reikėjo arba užtverti ir uždaryti šakomis, arba padaryti laiptus. Nusprendėme, kad čia galima užlipti ir gėrėtis nuostabiu vaizdu“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ kalba A. Feser.

Preiloje įrengti laiptai į kopą: Kuršių marios ir Baltijos jūra – lyg ant delno

O nuo kopos atsiveriantis vaizdas – išties įspūdingas: nuo kopos viršūnės matosi keli marių ragai, Preilos gyvenvietė, kalnapušynai, palei Marias nusidriekęs didysis kopagūbris.

Nuo Preilos atsiveria nuostabus vaizdas į Baltijos jūrą ir marių pakrantę – toli pietuose netgi matosi jau Rusijos Federacijos Kaliningrado sričiai priklausantis Grobšto ragas. Arčiau kopos, marių pakrantėje, vingiuoja Preilos ragas ir įlanka. Kitoje marių pusėje aiškiai matosi Ventės ragas. Vaizdai labai gražūs į visas puses, o kelios kreivos pušys ant kopos viršūnės padaro ją labai fotogenišką.

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija tikisi, jog naujai įrengiamos turistinės vietos padės suvaldyti turistų srautus ir paskatinti lankytojus vykti ne tik į pačias populiariausias, bet ir į dar neatrastas vietas.

„Mūsų politika yra padaryti kuo daugiau apžvalgos aikštelių, kad žmonės pasiskirstytų. Pervalka turi nuostabų taką į Žirgų ragą, o Preila kaip ir neturėjo ypatingo objekto. Manau, dabar Preilai bus labai jį turėti“, – džiaugiasi Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė.

Anot A. Feser, gavus statybos leidimą, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija bandė įtraukti šio tako įrengimą į kelių projektų paraiškas, bet lėšų gauti nepavyko, o sąmata buvo didžiulė. „Tačiau ir noras įrengti laiptus buvo toks pat didelis. Kreipėmės į Neringos savivaldybę finansinės pagalbos ir ją gavome. Džiaugiamės, kad mūsų direkcijos darbuotojų kompetencija yra pakankama statyti tokiam sudėtingam statiniui.

Dainius Lukošius ir broliai Remigijus, Virginijus ir Sigitas Vikniai, padedant Bendrųjų reikalų skyriaus vedėjui Petrui Jenčiauskui, 2019 m. spalį pradėjo darbus. 2020 m. liepos 6 d. pirmas projekto etapas buvo užbaigtas ir lankytojai jau gali patogiai užlipti ant kopos, aukštesnės netgi už Parnidį. Kitam sezonui, tikimės, projektą pilnai užbaigti. Šiuo metu iki Preilos kopos viršūnės suskaičiavom 207 pakopas, bet jų bus dar daugiau“, – pranešime žiniasklaidai cituojama A. Feser.

Į pietus ir šiaurę driekiasi Didysis Kuršių nerijos kopagūbris, nutrūkstantis tik ties plačiausiomis nerijos vietomis – Bulvikio ir Birštvyno ragu, kur kopos buvo nupustytos toli į marias. Šioje nerijos dalyje Didysis kopagūbris yra žalias – jo viršūnes dengia kalnapušynai, o šlaitus ir tarpkopes – paprastosios pušies miškai, kurių dauguma buvo sodinti.

Sovietmečiu ant Preilos (Menininkų) kopos mėgdavo tapyti keli dailininkai, todėl tarp preiliškių prigijo ir antras jos vardas. Ties pirmuoju namu nuo Nidos pusės (Preilos g. 97) takelis veda kairiau į mišką, laiptų link.

Šiemet naujai lankytojams atsivėrusi kopa kitais metais bus dar geriau pritaikyta poilsiui – aplink ją bus nutiestas 600 m ilgio pasivaikščiojimo takas su suoleliais, nuo kurių bus gali žvelgti į visas puses: jūrą, kopas, gyvenvietę, LRT TELEVIZIJAI sako A. Feser.

Tiesa, lankytojų prašoma dviračius palikti šalia kelio. Dar šį sezoną žadama pastatyti dviračių stovus ir informacinį stendą.

Ši kopa – ne vienintelis objektas, kurį verta aplankyti. Lankydamiesi Kuršių nerijoje, užlipkite ant aukšęiausios Vecekrugo kopos, Giedružės, Skirpsto kopų.

Taip pat skaitykite