Gyvenimas

2020.07.09 16:07

VDU Botanikos sode vėl nuo grožio raibsta akys – skleidžiasi pirmieji hortenzijų žiedai

LRT.lt2020.07.09 16:07

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode Kaune jau pradeda žydėti gausi hortenzijų kolekcija. Įvairių spalvų, lapų ir žiedų formų, įdomių pavadinimų ir kilmės istorijų augalai žavi lankytojus: sode eksponuojama daugiau nei 130 skirtingų rūšių ir veislių pavyzdžių, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Anksčiausiai pradėjo žydėti šviesiosios ir aukštosios hortenzijos, didžialapės hortenzijos Semperflorens, šviesiosios hortenzijos Strong Annabelle, Pink Annabelle (Annabelle pavadinimas kilęs iš Anna miestelio pavadinimo, kur šios hortenzijos buvo atrastos, ir prancūziško žodžio „belle“, reiškiančio „gražu“), Dardom arba White Dome, Sheep Cloud, ąžuolalapės hortenzijos Snow Queen ir Back Porch, šluotelinės hortenzijos Early Sensation, Wim‘s Red, Shikoku Flash veislės, kol kas dar nesulaukėme šiurkščiosios bei Hydrangea serrata hortenzijų veislių žiedų“, – apie itin gausios kolekcijos pirmuosius žiedus pasakojo VDU Botanikos sodo Dendrologijos ir fitopatologijos mokslo sektoriaus mokslo darbuotoja dr. Asta Malakauskienė.

Anot dr. Astos Malakauskienės, iš šiomis dienomis pražydusių veislių išsiskiria rožinių žiedų savininkė, šviesiosios hortenzijos veislė Pink Annabelle, išvesta 2010 m. dr. Tom Ranney Šiaurės Karolinos valstijos universiteto Kalnų pomologinių augalų derliaus tyrimų centre.

„Ši veislė patenka į pasaulyje labiausiai perkamų hortenzijų veislių dešimtuką. Įdomi ir šviesiosios hortenzijos veislė Dardom (atrasta W. Kromhouto 1997 m. Belgijoje), pasižyminti baltais kupolo formos žiedynais. Būdingas šios hortenzijos bruožas – centrinėje dalyje vaisingi, o kraštuose sterilūs žiedai.

Didžialapės hortenzijos veislės pavadinimas Semperflorens (P. Zwijnenburg, Olandija 1980 m.) puikiai apibūdina šios veislės „žydėjimo elgesį“ – ji pradeda žydėti vėlai birželį ir žydi iki rugsėjo galo arba ilgiau, priklausomai nuo metų specifinių klimatinių sąlygų. Jos žiedai iš rožinės spalvos, gali pakisti į violetinę ir iš jos į dangiškai melsvą spalvą (kuo dirvožemis rūgštesnis, tuo spalva arčiau melsvos)“, – pasakojo VDU Botanikos sodo mokslo darbuotoja dr. A. Malakauskienė.

Ąžuolalapės hortenzijos Snow Queen (liet. sniego karalienės) veislės žiedynai panašūs į rūšies, tik juose daug daugiau vaisingų žiedų, o sterilūs žiedai – pilnaviduriai. „Veislės Back Porch pavadinimas niekaip nesusijęs su „Porsche“ automobiliu, o iš tikrųjų reiškia „vidinio kiemo veranda“.

Kai įsigijome šią veislę Lietuvoje, ant etiketės buvo užrašas „Black Porch“. Tačiau tokiu pavadinimu ąžuolalapės hortenzijos veislė pasaulyje neegzistuoja. Apskritai, kai kurie ąžuolalapių hortenzijų veislių pavadinimai keisti, bet susiję su gerais jausmais ir prisiminimais: pavyzdžiui, su močiutės asociacija ir arbatėlės gėrimu verandoje (Back Porch), raudonomis šlepetėmis (Ruby Slipper'), jaukumu ir harmonija (Harmony).

Shikoku Flash veislė yra vienintelė margalapė iš šluotelinių hortenzijų mūsų kolekcijoje (kolekcijoje eksponuojama keletas įdomių didžialapių ir laipiojančių hortenzijų margalapių veislių, tačiau jos dar nežydi)“, – teigė dr. A. Malakauskienė.

Kadangi šiais metais periodiškai stipriai palyja, ekspozicijoje augalai atrodo stirpūs ir sveiki, sukrovę gausius žiedynus. Hortenzijų žydėjimas dar tik prasideda, bet esant šiltiems ir lietingiems orams procesas greitai įsibėgės ir jau greitai galėsime džiaugtis šiek tiek vėliau pražystančiomis veislėmis.

Taip pat skaitykite