Gyvenimas

2020.07.22 19:01

Mums įprasta, kitiems egzotika: pasigrožėti vietiniais paukšteliais atvyksta ir užsienio turistai

LRT RADIJO laida „Vasaros popietė“, LRT.lt2020.07.22 19:01

Giedantys vieversiai ar klykiančios pempės mums ne tokie ir neįprasti paukščiai, tačiau užsieniečiai atvyksta pažiūrėti ir tokių lietuviams puikiai pažįstamų giedorėlių, jau nekalbant apie meldines nendrinukes, pasaulyje ypač retas. LRT RADIJO laidoje „Vasaros popietė“ ornitologas Gediminas Petkus kviečia į paukščių stebėjimo turus, į kuriuos galima leistis ir savarankiškai.

Kai galimybės keliauti į užsienį iš dalies apribotos, ką dar netikėto galima pamatyti mūsų šalyje? Lietuvos ornitologų draugija kviečia stebėti paukščių gyvenimą, o kad būtų lengviau tai padaryti, sukūrė specialius maršrutus ir ragina pasigrožėti Vingio, Kalnų parkų ar Bernardinų sodo giesmininkais.

„Išgirsite kikilį, juodąjį strazdą, strazdą giesmininką, zyles, pamatysite juos maitinančius savo jauniklius. Atrodytų, Vingio parkas yra tokia populiari vieta, daug žmonių jame sportuoja, užsiima kita aktyvia veikla, vaikštinėja vakarais, bet jame gyvena ir paukščiai, o kadangi šis parkas yra gana senas, paukščių įvairovė labai didelė. Vinguriuojanti Neris ir jos krantai pritraukia dar daugiau paukščių rūšių ir net mieste mes galime juos stebėti“, – tikina Lietuvos ornitologų draugijos ornitologas G. Petkus.

Anot jo, paukščius galima stebėti plika akimi, tačiau, jeigu norime pamatyti, pavyzdžiui, aukštai medyje kalantį genį arba ant šakelės giedančią pilkąją pečialindą, reikėtų turėti bent jau žiūronus. Jeigu keliautume stebėti paukščių toliau prie vandens telkinių ar laukuose, reikėtų pasiimti teleskopą, kuris priartintų vaizdą.

Tokios mums Lietuvoje įprastos rūšys kaip griežlės yra globaliai nykstančios pasaulyje. Kartais užsieniečiai atvyksta specialiai į Nemuno deltą ar Žuvintą pažiūrėti meldinių nendrinukių, kurios ypač retos pasaulyje, yra tik kelios šalys, kuriose jos peri.

Stebint paukščius ornitologas pataria netriukšmauti, elgtis atsargiai, stengtis nevaikščioti didelėmis grupėmis – taip neišbaidysite paukščių ir juos pastebėsite lengviau. Tie, kurie fotografuoja, turi net maskuojamąją aprangą, kostiumus. Pasak specialisto, miesto paukščiai, gyvenantys parkuose, yra pripratę prie žmonių, dėl to Vingio, Kalnų parkuose, Bernardinų sode ar net Karoliniškių kraštovaizdžio draustinyje galima grožėtis gamta ir be specialios aprangos.

G. Petkus teigia, kad Lietuvoje itin turtingi paukščių rūšių yra Nemuno delta, Žuvintas, Dzūkijos ir Žemaitijos regionai. Norintiems stebėti paukščius jis siūlo naudotis laisvai prieinamais parengtais elektroniniais gidais, kuriuos galima rasti Lietuvos ornitologų draugijos svetainės skiltyje „Leidiniai“. Yra aprašyta labai daug maršrutų po Nemuno deltą: kokius paukščius galima pamatyti, kuriuos takus rinktis, kuriuo laiku vykti – rudenį, vasarą ar pavasarį.

„Tokios mums Lietuvoje įprastos rūšys kaip griežlės yra globaliai nykstančios pasaulyje. Kartais užsieniečiai atvyksta specialiai į Nemuno deltą ar Žuvintą pažiūrėti meldinių nendrinukių, kurios ypač retos pasaulyje, yra tik kelios šalys, kuriose jos peri. Atvyksta pamatyti net tokių mums įprastų paukščių kaip vieversiai, pempės.

Visoje Europoje pastebėta tendencija, kad agrarinio kraštovaizdžio paukšteliai, kurie gyvena prie kaimo gyvenviečių, vieviersiai, pempės, įvairūs kalviukai, devynbalsės, yra labai nykstančios, populiacija smukusi net 50–60 proc. Dauguma vakariečių net neturi tokių paprastų paukščių, kuriuos mes girdime ir mums jie atrodo įprasti“, – pasakoja laidos svečias.

Rudenį, kai vyksta paukščių palydos, Lietuvos ornitologų draugija rengia nemažai nemokamų turų, apie kuriuos galima sužinoti draugijos svetainėje www.birdlife.lt arba G. Petkaus sukurtoje feisbuko paskyroje „Pažinkime paukščius drauge“. Dažniausiai grupelė žmonių anksti ryte išvažiuoja stebėti paukščių į tam tikrą vietą, aplanko įvairius taškus prie laukų, upelių ir kitų vandens telkinių.

Plačiau – birželio 11 d. laidos „Vasaros popietė“ įraše.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt