Gyvenimas

2020.07.08 22:00

Dar viena įdomybė Neringoje – makabriška išsiklaipiusių pušų giraitė

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.07.08 22:00

Ką veikti, jei atvykote į Neringą, o saulė, kaip tyčia, pasislėpė po debesiu? Traukite ant prie pat Nidos esančios, tačiau turistų dar neatrastos Giedružės kopos, kurioje auga makabriškas išsiklaipiusių pušelių miškas.

Kur ir kodėl Neringoje auga į visas puses išsikraipiusių pušelių giraitė, domėjosi pajūryje besilankantis LRT TELEVIZIJOS laidų vedėjas, žurnalistas Juras Jankevičius.

„Kai miškininkai mokosi miškų mokslų, jiems sako, kad tiesus medis yra geras medis, o kreivas medis yra blogas medis. Kuršių nerijoje šis mokslas visai netinka. Atvirkščiai, tiesūs medžiai mums neįdomūs, mes ieškome peno akims.

Šis miškas turi žavesio, negali praeiti pro šalį nesustojęs ir po jį nepavaikščiojęs, čia patenki į makabrišką vietą. Gal ir negalėčiau miško pavadinti „šokančiu“, bet galiu patikinti, kad tikrai niekas nepraeis pro šalį“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ kalba Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser.

Pasak Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorės pavaduotojos Linos Dikšaitės, keistą pušų formą lėmė kadaise gausiai iškritęs sniegas, medžių formą pakoregavo ir pušimis paskanavę laukiniai gyvūnai.

„Šioms pušims apie 100 metų, jos sodintos maždaug 1909–1916 m. Greičiausai jos nukentėjo nuo žvėrių ir nuo kritulių, kai šlapias, sunkus sniegas prispaudžia jaunus ūglius ir medis išsikraipo, o ilgai prispaustas jis nebegali tiesiai augti“, – pasakoja L. Dikšaitė.

Pasak A. Feser, šios vietos nieku gyvu nereikėtų niekaip tvarkyti ar retinti medžių. Priešingai, ši išskirtinį objektą reikia saugoti ir juo gėrėtis.

„Panašus miškas yra prie Pervalkos, ant Skirpsto kopos, pavienių išsikraipiusių pušų yra Nidoje, Juodkrantėje. Pajūryje galima pamatyti labai įspūdingai išsikraipiusių pušų kamienų“, – sako L. Dikšaitė.

Kodėl ši išskirtinė giraitė ir Giedružės kopa iki šiol buvo mažai kieno pastebėta? Anot Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorės, dažniausiai prie jūros vykstantys žmonės ją pravažiuoja, todėl čia ir neužsuka.

„Norėdami čia patekti, ieškokite Giedružės kopos ir vakarinio jos šlaito. Ant kopos galima patekti ir dviračių taku, kuris veda tiesiai nuo kapinių. Ši kopa nuo Nidos nutolusi kažkur apie 1 km. Beje, labai prašyčiau čia nesustoti ir dar užlipti ant Giedružės kalno, nuo kurio matosi jūra, marios“, – sako A. Feser.

Pasižvalgykite po pušų giraitę:

Neringoje – dar viena įdomybė: paklaidžioti tarp išsiklaipiusių pušelių kviečia „šokantis“ miškas

Taip pat skaitykite