Gyvenimas

2020.07.08 21:37

Unikauskas patarė, kaip išvengti su gimdymo skausmu lyginamo inkstų akmenų sukelto skausmo

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.07.08 21:37

Dauguma žmonių nė neįtaria, kad jų inkstuose yra akmenų, tačiau sykį jiems pasijudinus ar padidėjus gero nelaukite – užsrigęs akmuo gali sukelti itin stiprų skaumą, kai kurios moterys teigia lengviau ištvėrusios net gimdymą. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ prof. Alvydas Unikauskas sako, kad pirmiausia, ką reikėtų daryti, kad taip nenutiktų – gerti daug vandens.

„Jūs nežinote, kas yra skausmas, jeigu nepatyrėte šios ligos. Kai kurios moterys sako, kad net gimdymo skausmai buvo lengvesni, palyginti su šiais skausmais. Skausmus, dėl kurių verkia net vyrai, sukelia, rodos, nekalti akmenėliai. Akmenys inkstuose ar šlapimo takuose dažnai patogiai įsitaisę guli ilgus metus ir nerodo apie save nei ženklo, tačiau kartais jie pajuda ir tada žmogus patiria skausmą, kurį sunku ištverti“, – teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius.

Ši skausminga būklė išsivysto tada, kai šlapime nebeįmanoma ištirpinti kalcio ar šlapimo rūgšties druskų, nes jų tiesiog yra per daug. Šios druskos kaupiasi ir sudaro kristalus, kurie gali virsti akmenimis. Kuo labiau praskiestas šlapimas, tuo mažesnė tikimybė, kad susidarys inkstų akmenų. Dažnai akmenys inkstuose tūno tyliai, žmogus net neįtaria, kad jų turi, tačiau kartais šie akmenys pajuda, užkemša šlapimtakius ir tada gali suskausti.

Gyvenimo būdas, be abejonės, turi daug įtakos, nes yra pastebėta, kad inkstų akmenimis dažniausiai skundžiasi nutukę, diabetu sergantys žmonės.

„Akmenų inkstuose, geldelėse, šlapimtakiuose turi daug daugiau žmonių, negu jaučia skausmus. Jūs nebūtinai turite kažką jausti. Galite nueiti pas gydytoją, jums padarys šlapimo ar kitokį tyrimą, ultragarsinį, sakys: yra druskų, bet tai ne akmenys. Gali būti smulkių akmenukų, bet tai nereiškia, kad jie padarys jums tuo metu kažką blogo. Kodėl? Jeigu akmenukas mažas, jis puikiai prateka pro visus šlapimo takus, patenka į šlapimo pūslę ir jūs jį iššlapinate. Jeigu jis didesnis, galbūt tuo metu pajusite kažką nemalonaus, bet jisai iškris ir viskas.

Nežinote, kas yra skausmas, jei nepatyrėte šios ligos: inkstų akmenys ir būdai jų išvengti

Bet įsivaizduokite, jeigu tas akmuo yra per didelis, viskas sulimpa, dar didėja... Beje, jis yra nelygus, aštriais kampais. Jis toks didelis, kad nepralenda pro šlapimtakį, ten užstringa. Organizmas iš paskutiniųjų stengsis jį išstumti. Kaip jis tą gali padaryti? Vyks stiprūs šlapimtakių raumenų susitraukimai, spazmai. Negana to, jeigu jis visai įstrigs, šlapimas nepratekės, spaudimas toliau didės, galima pažeisti inkstus“, – situaciją apibūdina A. Unikauskas.

Laidos svečias, urologas Marius Anglickis pasakoja, kad inkstų akmenligė yra viena seniausių ligų. Pats seniausias inkstų akmuo buvo rastas mumijoje žmogaus, kuris gyveno prieš 6 tūkst. metų. Tad tai seniai žinoma ir tikrai dažna liga.

„Dauguma žmonių nejaučia jokių simptomų, dauguma akmenų nustatomi visiškai atsitiktinai atliekant ultragarso tyrimus, kompiuterinės tomografijos metu. Akmenys, gulintys inkstuose, dažniausiai nesukelia jokių simptomų. Kas įdomiausia, kad inkstų akmenligė daug dažnesnė vyrams, ypač – vyresniems baltiesiems vyrams, palyginti su moterimis“, – kalba pašnekovas.

Kodėl vienų žmonių inkstuose atsiranda akmenų, o kitų ne, iki šiol neįmanoma atsakyti – pasak M. Anglickio, yra daugybė hipotezių, bet dabar tikima hipoteze, kad geriama per mažai vandens, vartojama daug maisto produktų, kuriuose gausu oksalatų. Kraujas, šlapimas prisisotina tam tikrų medžiagų, šlapimo rūgšties, oksalatų, kalcio – visa tai nusėda, kaupiasi druskos ir palaipsniui formuojasi inkstų akmenys.

„Gyvenimo būdas, be abejonės, turi daug įtakos, nes yra pastebėta, kad inkstų akmenimis dažniausiai skundžiasi nutukę, diabetu sergantys žmonės, taip pat žmonės, dirbantys karštoje aplinkoje, ir kt. Bet pati didžiausia rizika susirgti tiems, kurie nutukę, serga metaboliniu sindromu“, – perspėja urologas.

Jei geriate mažai vandens, vadinasi, retai šlapinatės, o tai leidžia akmenis įsitvirtinti inkstuose ir šlapimo takuose. Jeigu žinote, kad jums akmenligės pavojus ar buvo nustatyta akmenligė, teks gerti daugiau vandens.

Laidoje A. Unikauskas pasidalijo patarimais, kaip maitintis, kad akmenligės skausmai jus aplenktų.

Gerkite daug vandens

Palaikykite kūno drėgmę, stenkitės nedehidratuoti. Jei daug prakaituojate ir organizmo nepapildote paprasto vandens atsargomis, terpė akmenims susidaryti labai patogi. Anot M. Anglickio, žmonėms, kuriems kartojasi akmenligės priepuoliai, reikėtų išgerti ne mažiau trijų litrų vandens per dieną.

„Jei geriate mažai vandens, vadinasi, retai šlapinatės, o tai leidžia akmenis įsitvirtinti inkstuose ir šlapimo takuose. Jeigu žinote, kad jums akmenligės pavojus ar buvo nustatyta akmenligė, teks gerti daugiau vandens“, – pabrėžia A. Unikauskas.

Venkite produktų, kuriuose daug oksalatų

Oksalatiniai akmenys, laidos svečio teigimu, sudaro 80 proc. visų akmenų. Oksalatų yra vaisiuose, daržovėse, riešutuose, sėklose, net grūduose, ankštiniuose produktuose ir arbatoje. Daugiausiai oksalatų yra rabarbaruose, rūgštynėse, šokolade, taip pat burokėliuose, špinatuose.

Venkite spalvotų gaiviųjų gėrimų

Profesorius tikina, kad, pavyzdžiui, į kolos gėrimus pridedama tiek cukraus, kad papildomai neįdėjus fosforo rūgšties tokio gėrimo nebūtų įmanoma gerti, bet toks vartojamas gėrimas didina akmenų susidarymo riziką. Tyrimas, per kurį buvo tiriami vyrai, kurie kasdien gerdavo įvairių spalvotų gaiviųjų gėrimų, parodė, kad sumažinus išgeriamų tokių gėrimų kiekį per pusę po trejų metų tikimybė susidaryti inkstų akmenims sumažėjo. Tad jeigu išeina, atsisakykite spalvotų gaiviųjų gėrimų.

Gerkite citrina paskanintą vandenį

„Visada yra lazda su dviem galais: jūsų dantų emalis dėl tokio gėrimo jums nepadėkos, todėl turite pasverti, rasti balansą, ką daryti, kad nenukentėtų dantys, bet padėtumėte inkstams“, – sako gydytojas A. Unikauskas.

M. Anglickis tvirtina, kad, pagal rekomendacijas, reikėtų išgerti pusę arba stiklinę citrinos sulčių per dieną, kas dažniausiai neįmanoma, tad tokiems pacientams geriausia išeitis – vartoti magnio arba kalio citrato papildus, efektyviai padedančius išvengti inkstų akmenligės pasikartojimo arba inkstų akmenų augimo.

Deja, bet jeigu jau kartą turėjote akmenų inkstuose, didelė tikimybė, kad jų turėsite vėl, kad ir kaip liūdnai tai beskambėtų, tad pasirūpinkite, kad tikimybė būtų kuo mažesnė.

Sumažinkite suvartojamą raudonos mėsos kiekį

„Akmenų gali susidaryti, jei vartojate daug maisto produktų, kuriuose yra cheminio junginio purino. Daug purino turintys produktai: mielės, alaus mielės, raudona mėsa, gyvūnų vidaus organai: plaučiai, kepenys, taip pat vėžiagyviai“, – vardija medikas.

Jei turite antsvorio, jį mažinkite

„Svorį reikia normalizuoti. Tyrimai rodo, kad inkstų akmenys aplanko tuos, kurie serga diabetu arba yra nutukę“, – primena A. Unikauskas.

Plačiau – gruodžio 3 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Taip pat skaitykite

Nežinote, kas yra skausmas, jei nepatyrėte šios ligos: inkstų akmenys ir būdai jų išvengti