Gyvenimas

2020.07.02 16:43

Retas reiškinys Neries regioniniame parke – itin gausiai pražydo paprastieji kardeliai

LRT.lt2020.07.02 16:43

Neries regioninio parko pieva nusidažė violetine spalva – čia pražydo gausybė paprastųjų kardelių. Tiek daug drėgnų pievų ir miškų gražuolių galvas į saulę čia ištiesė pirmąsyk po ilgos pertraukos, mat tam buvo palankios oro sąlygos: šiltas ruduo, drėgnas pavasaris ir karšta vasara.

„Tokio gausaus kardelių žydėjimo dar nebuvom matę Neries parke per pastaruosius 6 metus!“ – feisbuke pasidžiaugė Neries regioninio parko ekologas. Ir išties – jų čia tiek, kad net sunku aprėpti akimis.

Neries regionio parko vyr. specialistė viešiesiems ryšiams Aušrinė Raudoniūtė portalui LRT.lt sako, kad už gausiai pražydusius paprastuosius kardelius reikia dėkoti palankioms oro sąlygoms.

„Rudenį pakankamai ilgai buvo šilta ir drėgna, gerai išsisėjo sėklos, kardelių svogūnėliai įsitvirtino žemėje. Kovo–balandžio mėnesiais paprastiesiems kardeliams reikia daugiausia drėgmės. Kaip žinome, šiemet jos turėjome pakankamai, nealino sausra, viskas puikiai sudygo. Šiemet buvo palankios sąlygos, todėl kardeliai taip gausiai ir pražydo“, – sako A. Raudoniūtė.

Pasak Neries regioninio parko direkcijos, paprastis kardelis – vienas retesnių Lietuvos pievų augalų. „Kad užaugtų, paprastajam kardeliui reikia ypatingų sąlygų. Jie auga drėgme užliejamose pievose, miškuose arba miškų aikštelėse. Kadangi šlapių pievų Lietuvoje labai daug nėra, galima sakyti, kad paprastasis kardelis – apyretis augalas“, – sako A. Raudoniūtė.

Violetinių ir rausvų atspalvių augalai Neries regioninio parko pievoje auga natūraliai. Pirmieji gražuoliai čia buvo pastebėti dar 2013 m. „Pradžioje paprastųjų kardelių augo dar nedaug, bet pradėjome stebėti pievą, kad niekas nieko joje nedarytų. Augalams ta vieta tiko, šernai nepaskanavo jų svogūnėlių, tad ilgainiui jie po truputį išplito“, – džiaugiasi A. Raudoniūtė.

Paprastieji kardeliai liepą–birželį savo žiedais džiugina maždaug 2–3 savaites, priklausomai nuo to, kiek gauna drėgmės ir saulės spindulių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt