Gyvenimas

2020.07.02 10:56

Kūrybinėse kvapų tyrinėjimo dirbtuvėse sugrįžta vaikystės prisiminimai

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.02 10:56

Uoslė – viena paslaptingiausių žmogaus juslių, galinti gana greitai grąžinti vaikystės prisiminimus ar patirtus išgyvenimus. Manoma, kad žmonės gali skirti iki 10 tūkst. skirtingų kvapų. Jų suvokimas vyksta žaibišku greičiu, todėl gali lemti ne tik emocijas, bet ir elgesį.

„Kvapas pasąmonėje labai stipriai yra susietas su kažkokiais įvykiais gyvenimo, dažnai vaikystės ryškiais prisiminimais. Tikrai dažniausiai nukelia į kažkokius prisiminimus. Na, o dažnai pamato kažkokius labai įdomius vaizdinius, netikėtus, gal ir nematytus niekada“, – pasakoja kūrybinių dirbtuvių organizatorė Augustė Bataitienė.

Viena paslaptingiausių žmogaus juslių – uoslė: gali lemti ne tik emocijas, bet ir elgesį

Augustė atkreipia dėmesį, kad uoslei teikiama per mažai dėmesio, todėl organizuoja kūrybines dirbtuves, kuriose kviečia tyrinėti kvapus: „Man atrodo, kad uoslei mes neteikiame tiek daug reikšmės, nors sąmoningai uostant kvapus tai tikrai daug pojūčių galima rasti ir patirti. Tada mūsų gyvenimas pilnesnis, jis gyvesnis, mes labiau išgyvename kiekvieną akimirką. Net ir vasarą, jei jūs prieisite prie rožės ir skirsite 15 min pabūti su tuo kvapu, pauostyti, tai tą vasarą jūs tikrai atsiminsite.“

Kūrybinių dirbtuvių dalyviai skatinami kvapus pavaizduoti spalvomis popieriaus lape.

„Yra išdalinamas kvapas, nežinomas kvapas. Dažniausiai aš naudoju eterinį aliejų arba eterinių aliejų mišinį ir 15-20 min yra uodžiamas pats kvapas. Tyrinėjant ir patį kvapą – koks jisai, kaip jis keičiasi beuostant. Ir taip pat savo pojūčius – kaip mano kūnas reaguoja į tą kvapą, ar priima, ar atmeta, ar įsitempia, ar atsipalaiduoja, kaip aš jaučiuosi su tuo kvapu. Taip pat žmonėms kyla kažkokie vaizdiniai, gal iš vaikystės, gal kažkokios asociacijos su tuo kvapu. Taip pat spalvos. Ir aš visada kviečiu patyrinėti tą kvapą, susidraugauti su juo. Net jeigu jis nemalonus – vis tiek tyrinėti, neatmesti to kvapo, bet kiekvienas žmogus individualiai, tiek, kiek jis gali. Tiek, kiek jo galimybės leidžia, tiek būna su tuo kvapu ir tiek jį prisileidžia“, – sako Augustė.

Ji pastebi, kad net ir nežinodami, ką uodžia, žmonės panašius kvapus perteikia panašiomis spalvomis: „Yra tokia tendencija, bevesdama užsiėmimus pastebėjau, kad kiekvienas kvapas turi kažkokias tendencingas spalvas. Žmonės uostydami tą patį kvapą dažniausiai ir naudoja piešimui tas pačias spalvas. Jeigu mėtos, pipirmėtės – dažniausiai žalsvas, melsvas, baltas. Citrusiniai – geltonos, oranžinės dažniausiai spalvos.“

Susikurti aplinką intuityviam piešimui galima ir namuose.

Svarbu, kad aplinka būtų kuo ramesnė, o kūrybos neribotų laikas. Naudojant eterinius aliejus į kūrybą pasinerti galima ir gamtoje.

„Uodžiant gamtoje yra šiek tiek sunkiau susikoncentruoti į kvapą, nes ir vėjas, ir paukščiai čiulba, ir jeigu žmonės pro šalį eina. Bet kartu yra ir tam tikra harmonija, nes tas kvapas, eterinis aliejus yra iš gamtos. Ir vyksta tarsi įsiliejimas į gamtą su kvapu. Tikrai nereikia nei žinoti kvapų, galite nebūti susidūrę nei su eteriniais aliejais. Tiesiog norėti ir išreikšti tą kvapą piešiant, leisti sau piešti, nes daug žmonių įsitikinę, kad nemoka piešti, negali arba, kad reikia kažkokio išsilavinimo... Taip, labai atvejais atvejais kvapas gali sukelti ir kažkokius nemalonius prisiminimus. Tai puikus būdas juos tiesiog išpiešti yra“, – sako Augustė.

Anot pašnekovės, kūrybinis procesas nėra dailės terapija – tik malonus būdas pažinti save ir kvapus.