Gyvenimas

2020.07.01 11:38

Pasaulyje pripažintas selekcininkas iš Panevėžio: mano valdos – ne gėlynai, o mokslinė laboratorija

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.01 11:38

Panevėžietis Algirdas Gražys – vienas garsiausių selekcininkų Lietuvoje. Gėlininkas kasmet išveda naujų augalų veislių, kurias pavadina žymių žmonių vardais ir dovanoja šalies botanikos sodams. Įspūdingų gėlių kolekcijų surinkęs vyras už tai ne kartą pripažintas ir pasaulyje.

Kruopštumas ir kantrybė, du pagrindiniai dalykai, kuriais turi pasižymėti geras selekcininkas, sako Algirdas Gražys, jis jau keliasdešimt metų paniręs į augalų pasaulį. Panevėžietis išveda naujas gėlių veisles ir savo valdas vadina ne gėlynais, o moksline laboratorija.

Garsus augalų selekcininkas Gražys savo valdas vadina ne gėlynais, o moksline laboratorija

„Pas mane kolekcijos yra. Virš trijų šimtų veislių viendienių, virš pusantro šimto veislių bijūnų, ir penkiolika panašiai rūšinių bijūnų, perkūnropių virš keturių šimtų veislių, rūšių. Didžiausia kolekcija Baltijos šalyse, klausimas ar ne Europoj. Daugiausia tai aš išleidęs arti 500 jurginų. Daugiausiai Lietuvoj. Vilniaus, Kauno, Šiaulių botanikos sodai mano jurginus visus augina. Aš išvedu ir jiems dovanoju“, – sako A. Gražys.

Panevėžietis yra vienintelis selekcininkas Lietuvoje, kuris išvestomis veislėmis nemokamai dalijasi su botanikos sodais. Tačiau ir paties gėlininko valdos ne ką mažiau panašios į juos – čia auga ir į Raudonąją knygą įrašyti, ir šiltųjų kraštų augalai. Šie kaktusai jau ne vienus metus auga Lietuvos klimato sąlygomis.

Mokslinė laboratorija, kurioje kasmet pasaulį išvysta vis naujos veislės, dažnai pavadinamos ir žymių žmonių vardais. Kadangi selekcininkas buvo artimas Juozo Miltinio bičiulis, tad išvedė veislę jo garbei ir pasaulinėje parodoje už tai buvo įvertintas sidabro medaliu.

Pasak gėlininko, selekcininko profesija Lietuvoje nėra populiari. Darbas reikalauja ne tik meilės augalams, bet ir daug žinių, bei didelio triūso.

„Jaunimas žinokit nelabai nori tokio juodo darbo dirbti. Čia labai kruopštus darbas, kiekvieną augaliuką reikia išliūliuot, išmylėt, patręšt palaistyt. Aš geriau kokios prekės nenusipirksiu, ar kokio rūbo, bet jau gėlė jei man kokia patinka, tai nusipirksiu būtinai, čia yra fanatizmas, priklausomybė jau“, – A. Gražys.

Algirdas sako, šiais metais žydinčiais augalais gali pasidžiaugti ilgiau nei įprastai. Ir ne tik dėl palankių orų, tačiau ir dėl to, kad įprastai vasaros šventėms žiedus, ypač bijūnų, pasiimdavo floristai, tačiau dėl pandemijos gerokai sumažėjus vestuvių ir kitų švenčių, gėlės ir toliau liko žydėti Algirdo sode.