Gyvenimas

2020.06.30 12:02

Visame pasaulyje žinomą nemokamą žaidimą pamėgę lietuviai dėl lobio pasiryžę daug kam

žiūrėkite reportažą
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.06.30 12:02

Lobių paieškos gali būti įdomios ne tik vaikams. Visame pasaulyje populiariu lobiavimo žaidimu domėjosi LRT žurnalistai.

Miške ar miesto erdvėse kažko įnirtingai ieškantys žmonės nebūtinai ką nors pametė. Tai gali būti lobiautojai, laisvalaikiu ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje pagal koordinates ieškantys slėptuvių.

Lobiautojai lengvų kelių neieško – dėl laimikio tenka ir nerti, ir tankius miškus apvaikščioti

„Čia yra keletas geocaching‘o konteinerių, kuriuos galima rasti žaidžiant šį žaidimą. Va čia yra klasikinė slėptuvė – sumuštinių dėžutė. Kurioje yra užrašinė, pieštukas ir įvairūs niekučiai. Iš tos dėžutės galima kažką pasiimti, bet pagrindinė taisyklė – kažką pasiimant turi kažką padėti atgal. Irgi gana paplitusios slėptuvės tipas yra pet konteineris, kuris kabinamas kažkur ant šakos. Jame yra užrašinė, kurioje užsirašai. Pieštuko čia nėra. Kartais tenka atsinešti. Jie yra sandarūs, nebijo lietaus. Čia va yra irgi yra vienas iš konteineriukų. Irgi pakabinamas kažkur tai medyje ir prisitaiko prie aplinkos. Čia yra magnetinė. Čia – slėptuvė žolė. Būna sunku surasti, bet būna labai smagu, kai randi kažką tokio panašaus“, – sako Lobiautojų asociacijos vadovas Rimas Čiulada.

Lobiavimas, arba vadinamasis geocaching`as, yra nemokamas žaidimas, žaidžiamas visame pasaulyje. Jis reikalauja sumanumo, geografinių žinių ir noro pajudėti. Norint rasti slėptuves, prireiks mobiliojo telefono, jame įdiegtos programėlės ir sumanumo užuominoms perprasti.

„Užuominos reikalingos tam, kad palengvintų ieškotojui surasti tą slėptuvę. Tai gali būti užuomina miške kokia nors: drėvė kelio lygyje arba magnetinis, kad žmogus žinotų ko ir kaip ieškoti. Jei žmogus sugalvoja taip, kad nebūtų lengva rasti tos slėptuvės, kartais užuominos nerašo. Čia būna tokia mintis, kad žmogus turėtų ką veikti“, – sako R. Čiulada.

Viena didžiausių šio žaidimo vertybių – pažinimas. Slėptuvės dažniausiai įrengiamos prie dėmesio vertų objektų: paminklų, pažintinių takų, atokių – tik vietiniams pažįstamu – vietovių. Lietuvoje daugiausia tokių slaptaviečių radęs Juozapas Žygas jų ieškodamas apkeliavo 90 šalių.

„Atrandi vietas, manau, tai pagrindinis dalykas, priežastis dėl ko žmonės užsikabina ant geocaching‘o. Tu gali eiti pavedžioti šunį arba eiti su draugu pasivaikščioti, su drauge pasivaikščioti ar išvažiuoti į dviračių žygį su kažkokiu tikslu kažką aplankyti, bet tuo pačiu tu gali maršrute žiūrėti kur yra tie lobiukai. Pavyzdžiui, Vilniuje požeminėje kuro bazėje paslėpta, kur tu turi ropoti, pralysti, leistis su virvėmis 10 m gilyn, tada požemy tamsoje visiškai su prožektoriumi atrandi tą lobį. Yra kur su alpinistine įranga, yra kur nardyti, pavyzdžiui, Plateliuose yra paslėpta, kad tu turi 10 m panerti. Žaliuosiuose ežeruose irgi yra paslėpta, turi 5 m panerti ir randi dėžutę paslėptą betoninėse konstrukcijose“, – pasakojo keliautojas J. Žygas.

Lobio paieškos gali užtrukti ir mažiau nei minutę, ir kelias valandas.

„Jeigu tas lobiukas yra užmaskuotas, pavyzdžiui, iš tokių labai užmaskuotų – bažnyčios tvora arba Užupio tiltas, kur yra 1000 spynelių, ir viena iš tų spynelių yra geocach‘as, kai tu turi vos ne kiekvieną fiziškai patikrinti, pažiūrėti ar tenai nėra. Tai tokie užtrunka. O šiaip yra ekstremalių, po tiltais, požemiais, lietaus kolektoriuose, ant medžių, kurie yra be šakų 20 m aukštyje, kur turi lipti su kilpomis ar alpinistine įranga, persimetinėti virvę“, – kalba J. Žygas.

Kiekvieną paslėptą ar rastą lobį reikia užregistruoti internetinėje svetainėje. Visame pasaulyje paslėpta apie 6 milijonus lobių, o lobio ieškotojų draugiją sudaro bene 2 milijonai aktyvių narių. Lietuvoje šiuo metu užregistruota apie tris tūkstančius slėptuvių.

„Tai yra tarptautinis žaidimas ir, matyt, daug kas gali užsidegti noru slėpti slėptuvę, bet prieš slepiant savo pirmąją slėptuvę, reikia surasti bent 100, kad suprastum kokios tos slėptuvės gali būti. Užuominas reikėtų palikti ne tik lietuvių, bet ir anglų kalba. Žaidimas vyksta nuolat, o prisijungti gali bet kokio amžiaus žmonės“, – teigia R. Čiulada.