Gyvenimas

2020.06.26 17:11

Marius Čepulis. Lietuvos baloje aptikta nauja reto priešistorinio gyvio radavietė

Marius Čepulis, gamtos fotografas2020.06.26 17:11

Kaip jums tokia antraštė? Apie ką pirma pagalvojot? Dinozaurą? Atrodo, ką galima lauko baloje naujo ar įdomaus surast. Juk ten tik buožgalviai, kirmėlės, uodų lervos, įvairios blakės ir vabalai, na ir koks gandras įsibridęs.

Bet pasirodo, ten gali kuistis vieni iš įdomiausių, keisčiausių padarų, kurie beveik nepakitę jau 200 milijonų metų, dar nuo tų laikų, kai visi kontinentai sudarė vieną žemyną – Pangėją. Ir tie gyviai dabar mirksta keliose Marijampolės rajono balose. Kas tie paslaptingi padarai? Ogi vėžiagyviai – vasariniai skydvėžiai.

Juos ten surado smalsi mokinė Giedrė, ji papasakojo savo biologijos mokytojai, o jau vėliau ir aš sužinojau bei nuvažiavau paieškot. Pirmą kartą apie juos išgirdau dar prieš 25 metus, per vieną iš Ričardo Kazlausko paskaitų. Jau tada pasirodė kažkas nerealaus, kad lietaus balose iš niekur atsiranda gana dideli skydais užsidengę vėžiai. Nuo tada juos svajojau sutikti, bet informacijos apie tuos padarus buvo labai mažai, jie reti, aptikti tik keliose vietose ir įtraukti į Lietuvos Raudonąją knygą. Tad įsivaizduokit, kaip šokinėjau iš laimės, pamatęs juos tiesiog balutėje ant kelio. Tai kas tai per padarai?

Pamatykite patys: kaip atrodo skydvėžio buveinė?

Tai nemaži (su uodegos siūlais 5 – 10 cm ilgio) vėžiagyviai. Jų viršų dengia vientisas su kyliu skydas, kurio pradžioje vėpso 3 akys, už skydo matosi pilvelis, kuris baigiasi dviem ilgai siūlais. Apvertę skydvėžį, pamatysit segmentuotą kūną su daugybe banguojančių kojyčių. Pirma ir antra vaikščiojamųjų kojų poros turi ilgas ataugas, kurios atlieka ir antenų funkciją.

Kasdien nepamatysi: didelis skydvėžis išgąsdina mažesnįjį

Paėmus rankon, skydvėžis pradeda keistai suktis ir vartytis, bandydamas pasprukti. Tą patį jis daro, kai patenka į sausumą. Iš pirmo žvilgsnio skydvėžiai primena kardauodegius, kurių būna gausu tropinių jūrų pakrantėse. Jie nėra giminės, nes kardauodegiai yra vorų giminaičiai, o skydvėžiai – vėžių.

Taigi skydvėžiai, kaip jau supratot, prisitaikę gyventi sekliuose laikinuose vandens telkiniuose. Dar nuo tų priešistorinių laikų, kai būdavo karšta ir balos bei ežeriukai greit išdžiūdavo, reikėjo sugalvoti, kaip iškęsti tą sausąjį periodą. Skydvėžiai labai greitai užauga (nuolat nerdamiesi), subręsta (per pora savaičių), poruojasi (dauguma skydvėžių hermafroditai, kad ilgai poros nereiktų ieškot) ir deda kiaušinius.

Užfiksavo gamtos fotografas Marius Čepulis: skydvėžis maitinasi

Kiaušiniai turi labai atsparius dangalus ir gali sausoje dirvoje išbūti dešimtis metų. Tereikia vėl sulaukti lietaus, kad kiaušiniai patektų į balą ir iš jų vėl išsiris vėžiukai. Va taip jie iš niekur stebuklingai ir atsiranda balose. Jei bala neišdžiūva, skydvėžiai joje toliau gyvena (iki trijų mėnesių) ir deda kiaušinius.

Skydvėžiai yra visaėdžiai, minta ir augalais, ir medžioja kirmėles, uodų ir kitų vabzdžių lervas, ryja varlių kiaušinius. Balutėje juos galima pamatyti iš tolo, kai jie savo kojytėmis intensyviai rausia dumblą.

Ar jie turi priešų? Taip, tai skani krevetė, kurias mielai ryja paukščiai ir kiti gyviai.

Lietuvoje aptinkamos 2 skydvėžių rūšys. Vienas jų pavasarinis – kiek dažnesnis. Jį žmonės kartais pastebi pavasario balose ir grioviuose. Birželio viduryje jau jų paprastai nebelieka. O kita rūšis – vasarinis skydvėžis, aptinkamas būtent vasarą. Iki šiol buvo rastos tik 4 šios rūšies radavietės. Nauja radavietė dėka Giedrės ir jos mokytojos Sigitos aptikta dabar Marijampolės rajone. Taip pat yra žinių, kad jie pernai matyti ir Mažeikių rajone. Jų tikrai gali būti ir daugiau, tad jei vasarą esat matę ar rasit va tokį šarvuotą triakį ilgauodegį „buožgalvį“, būtinai praneškit. Tai labai vertinga informacija.

Dabar abi skydvėžių rūšys įtrauktos į Raudonąją knygą. Kažkada šie vėžiukai turėjo būti įprasti, bet ponia melioracija sunaikino jų ir daugelio kitų gyvių buveines (jie smarkiai nyksta visoje Europoje). Pasaulyje jų yra ir daugiau rūšių. Vienos jų - Triops longicaudus (akvariumistai vadina tiesiog triopsais) kiaušinėlius galima nusipirkti internetu ir užsiauginti skydvėžių savo akvariume.

Tad tiek žinių ir, eidami pro kokią balą, atkreipkit dėmesį į jos seklius pakraščius. Gal pavyks pamatyti tą nuostabų šarvuotą vėžiuką, kuris pats sau fainas toks, koks yra jau kelis šimtus milijonų metų.

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.

Taip pat skaitykite