Gyvenimas

2020.07.06 21:41

II tipo diabetas – ne perkūnas iš giedro dangaus: atminkite ženklus, kurie įspėja apie prediabetą

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.07.06 21:41

Jei pažastyse ar ties kitais kūno sulenkimais pastebite patamsėjimus, nuolat pamirštate dalykus, o pavalgę tiesiog negalite atsiplėšti nuo sofos, sukluskite – gali būti, kad artėja II tipo diabetas. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ profesorius Alvydas Unikauskas papasakojo, į kokius kūno ženklus atkreipti dėmesį ir ko imtis, jei įsibėgėjusio traukinio sustabdyti nepavyko.

Lietuvoje diabetu serga 120 tūkst. asmenų – tai tiek žmonių, kiek gyventojų gyvena Šiauliuose ir Utenoje kartu sudėjus. Anot Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesoriaus, pasaulinės tendencijos rodo, kad sergančių šia liga kasmet vis daugėja. Dabar visi puikiai žinome, kas yra epidemija ir pandemija, o neretai minima, kad pasaulyje jau yra diabeto pandemija.

„Prognozės, aišku, yra liūdnos, tačiau diabetas, kaip ir dauguma kitų ligų, retai kada užklumpa netikėtai, tai nėra šiaip sau kažkas įvykstančio. Netikėtai užklumpa I tipo diabetas, dažnai vaikus, paauglius, bet tai – vienas iš dešimties atvejų. Visi likę atvejai – II tipo cukrinis diabetas, o prieš jį nustatant paprastai organizmas siunčia signalus, tyliai šnabžda į ausį: būk geras, ką nors daryk, nes artėja problema. Gal galime užkirsti kelią ligai, kol ji dar neįsibėgėjo?“ – svarsto A. Unikauskas.

Apie artėjantį diabetą praneša patamsėjusi oda

„Pirmas ir gana dažnas ženklas, įspėjantis apie artėjantį diabetą, – patamsėjusi oda, ypač raukšlėtose kūno vietose: pažastyse, ties sulenkimais, linkiais, gali būti ant kaklo. Tai reiškia, kad jūsų kraujyje cukraus kiekis jau per didelis, jis jungiasi su baltymais ir mes tai matome ant odos“, – teigia daktaras.

Diabetas pažeidžia keturias sritis: smegenis ir nervų sistemą, širdį, akis ir inkstus.

Prastėjanti atmintis – prediabeto simptomas

Ar dažnai tenka gerai pagalvoti, kur pasistatėte automobilį, padėjote savo raktus? Kartais tai pasitaiko visiems, nes tai gali būti išsiblaškymo rezultatas, tačiau jeigu tai vyksta nuolat, prastėjanti atmintis yra ženklas, kad artėja diabetas. „Diabetas pažeidžia keturias sritis: smegenis ir nervų sistemą, širdį, akis ir inkstus“, – vardija profesorius.

Jei pavalgius norisi prigulti, artėja diabetas

„Pavalgęs žmogus neturi iš karto jaustis pavargęs. Pavalgius mes turime jaustis gerai, neturime staiga nusilpti“, – įspėja jis.

Apie prediabetą skelbia pilvo riebalai

Jeigu jūs pažiūrėję žemyn nematote savo pėdų – jau blogai. Vadinasi, turite pilvo riebalų, kurie praneša apie artėjantį pavojų.

Nuolatinis alkis taip pat signalizuoja apie artėjantį diabetą

„Ar galite išbūti kurį laiką be maisto, neužkandžiaudami? Jeigu tarp valgymų norite angliavandenių, tokia būsena byloja apie galimą prediabetą. Prediabetas yra būklė, po kurios eina diabetas, bet prediabetas nėra norma, tai jau patologija“, – aiškina gydytojas.

Dar keli prediabeto simptomai yra šie:

– Lėtas žaizdų gijimas

– Troškulys, padažnėjęs šlapinimasis naktį

– Išdžiūvusi burna

– Niežulys

– Neaiškus matymas

Prediabeto signalai, kuriuos siunčia organizmas – nuo patamsėjusios odos iki kamuojančio niežulio

„Gali nutikti ir taip, kad pastebite visus šiuos simptomus, bet jūsų cukraus kiekis kraujyje bus normalus. Bet tai reiškia, kad dar gerai dirba jūsų kasa, ji išskiria daug insulino. Arba gali būti, kad jums pasireikš vienas simptomas, bet atlikus tyrimą bus rastas padidėjęs cukraus kiekis kraujyje. Neįmanoma iš anksto pasakyti, kad konkrečiam žmogui bus tokia kombinacija“, – pažymi laidos vedėjas.

Kas vyksta prieš diabetą? Kai dažnai valgote daug angliavandenių, kyla cukraus kiekis kraujyje. Organizme būna ir daug insulino, kurį išskiria kasa ir kuris kovoja su angliavandeniais, t. y. bando palaikyti normalų cukraus kiekį kraujyje.

Kaip minėta, jei tyrimo metu paaiškėja, kad jūsų cukraus kiekis kraujyje yra normalus, tai dar nereiškia, kad su jūsų organizmu viskas gerai. Jeigu tuo pačiu metu ištirtume insulino kiekį kraujyje, galėtume pamatyti, kad šis rodiklis visai nedžiuginantis, nors cukraus kiekis kraujyje ir sieks normą.

Štai dėl ko jūs nematote didelio cukraus kiekio kraujyje – insulinas tai slopina. Ir tai vyksta metų metus, vieniems 5-erius, kitiems – 10-imt, dar kitiems – 20-imt. Jūsų kasa pavargsta, ji nebegali atlikti viso darbo ir palūžta.

Tokiu atveju, pasak A. Unikausko, drąsiai galime kalbėti apie prasidėjusį cukrinį diabetą arba būklę, kai jis tuoj prasidės. Kai kraujyje daug insulino, tai toksiška kūnui. Insulinas ima nuodyti mūsų organizmą ir pamažu daromės šiai medžiagai atsparūs.

„Kūnas nebereaguoja į tuos nuodus, jisai sako: atsikabink, aš nieko nenoriu žinoti. Atsparaus insulinui žmogaus kraujyje yra 5–7 kartus daugiau insulino nei sveiko žmogaus kraujyje. Tačiau štai dėl ko jūs nematote didelio cukraus kiekio kraujyje – insulinas tai slopina. Ir tai vyksta metų metus, vieniems 5-erius, kitiems – 10-imt, dar kitiems – 20-imt. Jūsų kasa pavargsta, ji nebegali atlikti viso darbo, palūžta ir galiausiai cukraus kiekis kraujyje kyla. Atsiranda alkis, nuovargis, kaupiasi riebalai“, – pasakoja profesorius.

Įsivaizduokime, kad sirgome prediabetu, galiausiai cukraus kiekis kraujyje pradėjo didėti, mums nustatė cukrinį diabetą – mes turime du kelius.

Kažkada sudarant mitybos piramidę joje buvo nurodyta, kad 60 proc. maisto turi būti angliavandeniai, o cukrinis diabetas nustatomas dėl to, kad nuolat valgoma daug angliavandenių. Vis dėlto vienas kelias – toliau valgyti angliavandenius ir gerti paskirtus vaistus, kad cukraus kiekis kraujyje taptų kaip įmanoma normalesnis.

Tačiau svarbus momentas – išgėrus vaistų tenka vėl suvalgyti angliavandenių, kad cukraus kiekis kraujyje nebūtų per mažas. Įdomu ir tai, kad vaistai perteklinį cukrų iškaišioja po organizmą, jis niekur nedingsta ir neištirpsta. Antras kelias – iš mitybos bent kuriam laikui visiškai išimti angliavandenius, palikti tik skaidulas.

„Žinoti, koks insulino kiekis kraujyje, yra labai sveikintina. Taip jūs galite pagauti, kad vystosi diabetas, ir imtis ką nors daryti. O ir prediabetą su maistu labai lengva sutvarkyti“, – tvirtina laidos vedėjas.

Plačiau – gegužės 20 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Prediabeto signalai, kuriuos siunčia organizmas – nuo patamsėjusios odos iki kamuojančio niežulio
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt