Gyvenimas

2020.06.17 16:33

Vilkdalgius auginantis gėlininkas: gėlė žydės, jeigu ja rūpinsiesi visa širdimi

žiūrėkite reportažą
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.06.17 16:33

Dar kelios savaitės ir pražydės vilkdalgiai, geriau žinomi kaip irisai. Žiežmariuose gyvenantis gėlininkas Pranciškus Puidokas juos augina tris dešimtmečius, išvedė 17 naujų veislių ir pasakoja apie šių spalvingų gėlių priežiūrą.

P. Puidokas sako, kad vilkdalgiai turi ne tik pačių įvairiausių spalvų barzdas, bet ir ragus, sparnelius, skiriasi žiedų formos, o jų pačių spalvos – nuo baltos iki juodos. Gal todėl vilkdalgiai, dar vadinami irisais, taip buvo pavadinti Iridės, graikų vaivorykštės deivės vardu.

17 veislių vilkdalgių išveisęs Pranciškus Puidokas: gėlės užbūrė pamačius kataloge

„Pamačiau spalvotus katalogus amerikiečių Šreinerio firmos ir mane jie labai užbūrė, užsibrėžiau tikslą, kad aš turiu susirinkti tokią kolekciją didelę vilkdalgių ir pradėti jų kryžminimą, pradėti išvesti naujas veisles. iki šiol man yra pasisekę 17 veislių išvesti ir užregistruoti JAV draugijoje, tarptautiniame kataloge“, – sako P. Puidokas.

Naują veislę išvesti gėlininkas užtrunka apie penkmetį. Sako, niekada nežinai, ar bandymas pavyks. Vieną iš išvestų vilkdalgių gėlininkas skiria Vasario 16-osios akto signatarui Jonui Vailokaičiui ir jo broliui.

Per tris dešimtmečius P. Puidoko gėlynuose augo septynių šimtų veislių vilkdalgiai. Pasak gėlininko, ne visoms tinka Lietuvos klimatas, ypač reti geltonos spalvos žiedai. Gėlininkas mano, kad turbūt dėl gėlės genetikos šios spalvos vilkdalgiai lietuvių darželiuose auga nenoriai: „Jos turi būti visą dieną ant saulės, saulėtoje vietoje augti. Žemė turi būti lengva arba pusiau lengva, be jokio komposto, puvenų kad nebūtų. Kenkėjai iš viršaus puola, žiemą gali pelės pagraužti, o vasarą lapus, žiedus šliužai pagraužia.“

Vilkdalgių madas pasaulyje diktuoja amerikiečiai, kai kurios Jungtinių valstijų bendrovės šias gėles augina ir parduoda šimtmetį, patirtis ir paslaptys čia perduodamos iš kartos į kartą. P. Puidokas sako, kad paslaptis paprasta – gėlė žydės, jeigu ja rūpinsies visa širdimi.

Jei nesvilins karščiai, vilkdalgiai žydės dar kelias savaites. P. Puidokas, nurinkęs nudžiūvusius jų žiedus ir išskynęs kotus, lauks kitos vasaros, kai jo gėlynuose vaivorykštės spalvomis skleisis nauji vilkdalgių žiedai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt